اصول سرمایه گذاری

اصول سرمایه گذاری

توسط کسب و کاردر 5 مارس 2021

انگیزه‌های متعددی باعث می‌شود تقریبا همه انسان‌ها در طول زندگی خود به «سرمایه‌گذاری» بیندیشند. با این حال، سوالات و ابهامات گوناگونی در مورد اصول سرمایه‌گذاری، باعث می‌شود تا تنها عده اندکی از آنها وارد این مسیر پر چالش اما جذاب شوند.

سرمایه‌گذاران زیادی بوده‌اند که وارد این مسیر شده، بخشی از آن را طی کرده و با شکست مواجه شده‌اند. از طرفی عده کسانی که در فرآیند سرمایه‌گذاری تلاش کرده و به موفقیت‌های چشمگیری رسیده‌اند نیز کم نیست.

با اینکه در فرآیند سرمایه‌گذاری بخش اندکی از مسیر غیر قابل پیش‌بینی است، اما عمدتا مرز جدا‌کننده دو گروه سرمایه‌گذار یاد شده، میزان هوشیاری آنها در عوامل مختلفی است که فرآیند سرمایه‌گذاری را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

اصول سرمایه‌گذاری

به همین دلیل فراگیری اصول صحیح سرمایه‌گذاری، برای افزایش احتمال موفقیت امری حیاتی به نظر می‌رسد. به‌طور کلی در علم اقتصاد سرمایه‌گذاری این‌گونه معنی شده است: «به‌کارگیری پول یا هر دارایی دیگر در عملی یا جایی که انتظار می‌رود این دارایی سرمایه‌گذاری شده در قالب سود افزایش یابد».

اگر چه فهم تعریف بالا نیاز به درک عمیقی از مسائل اقتصادی ندارد، با این حال، حالت کلی بودن آن باعث می‌شود افراد در پیاده کردن افکار سرمایه‌گذاری خود، با شک و شبهه مواجه شوند.

به همین خاطر یادگیری اصولی که برداشت فرد را از یک تعریف کلی به جزئیاتی موثرتر از سرمایه‌گذاری برساند ضروری به نظر می‌رسد. اصول کلی که در ۵ دسته تعیین هدف، شناخت بازار بالقوه، انتخاب زمینه فعالیت، انتخاب ترکیب ریسک‌-بازدهی و به‌روزرسانی جای می‌گیرند.

تعیین هدف

اولین مرحله از هر سرمایه‌گذاری تعیین هدف از سرمایه‌گذاری است. بسته به شرایط سرمایه‌گذار می‌توان دامنه‌ مختلفی از اهداف سرمایه‌گذاری متصور شد. تعیین هدف از این بابت حیاتی است که انتخاب گام‌های بعدی در فرآیند سرمایه‌گذاری را میسر خواهد کرد.

درخصوص تعیین هدف تمایز بین دو دوره «کوتاه مدت» و «بلند مدت» در فرآیند سرمایه‌گذاری امری ضروری است.

به‌عنوان مثال درخصوص تعیین هدف، ممکن است فرد بخواهد ثروت مازاد خود را در یک موقعیت مطمئن به کار گیرد و تا آخر عمر سود آن را به مصرف رساند یا همین فرد ممکن است به خاطر اشتغالزایی ثروت خود را در یک مسیر اشتغال‌محور به کار گیرد.

از طرف دیگر، ممکن است فرد هزینه‌های پیش‌بینی‌شده‌ای در آینده داشته باشد و بخواهد ثروت فعلی خود را به منظور اخذ سود در آینده به کار گرفته و در موقع نیاز از آن برداشت کند.

شناخت بازار‌های بالقوه

بعد از اینکه هدف سرمایه‌گذاری در ابعاد کوتاه‌مدت و بلندمدت تعیین شد، گام بعدی این است که ثروت مورد نظر در چه بازاری به کار گرفته شود.

در وهله اول، توجه به مساله «نیاز بازار» ضروری است. هرچه یک سرمایه‌گذاری نیاز‌های بیشتر و ضروری‌تری از جامعه را برطرف کند بدون شک موفقیت خود در امر سرمایه‌گذاری را با احتمال بیشتری تضمین کرده است.

با تمرکز بر مساله نیاز، بازار مناسب سرمایه‌گذاری باید با دقت انتخاب شود. در این راستا، بازار‌های بالقوه مختلفی پیش‌روی سرمایه‌گذار قرار دارد که شناخت کامل آنها ضروری است.

از جمله بازار‌های بالقوه می‌توان به سرمایه‌گذاری در دارایی‌های مالی مانند سهام یا اوراق خزانه، سرمایه‌گذاری در تولید کالاها و خدمات، خرید دارایی‌هایی مثل سکه و ارز اشاره کرد. بنابراین انتخاب هر کدام از بازار‌های یاد شده به‌عنوان بازار سرمایه‌گذاری تا حد زیادی به هدف از سرمایه‌گذاری بر می‌گردد.

به‌عنوان مثال یک سرمایه‌گذار کوتاه مدت که هدفش کسب سود در چند ماه آینده است، شرکت در راه‌اندازی یک طرح سرمایه‌گذاری تولیدی با هدف او ناسازگاری دارد.

در کنار شناخت بازار،گرفتن اطلاعات درباره بازیگران بازار نیز ضروری است. به عبارت دیگر، باید میزان انحصار و رقابت در بازار که زمینه ورود و چشم‌انداز آینده بازار را تحت تاثیر قرار می‌دهد، مورد توجه قرار گیرد.

انتخاب زمینه فعالیت

بعد از شناخت بازار و بازیگران مختلف، گام بعدی انتخاب زمینه فعالیت است. به‌عنوان مثال بعد از اینکه فرد بازار تولید کالا و خدمات را انتخاب کرد، سوال بعدی این است که در تولید چه کالایی سرمایه‌گذاری کند. یا در صورتی که بازار سهام انتخاب شد، گام بعدی این است که سهام چه شرکتی خریداری شود.

میزان موفقیت و سودآوری سرمایه‌گذاری تا حد زیادی به دقت انتخاب این مرحله بستگی دارد. سه عامل موقعیت جغرافیایی، حمایت‌های خارجی، پیش‌بینی صحیح از آینده در انتخاب زمینه فعالیت باید مورد توجه قرار گیرد.

لحاظ موقعیت جغرافیایی در انتخاب زمینه فعالیت از یک طرف در هزینه‌های اولیه سرمایه‌گذاری و از طرف دیگر در فروش کالای سرمایه‌گذاری شده موثر است.

بنابراین انتخاب کالایی برای سرمایه‌گذاری که مواد اولیه تولید کافی و با قیمت مناسبی در منطقه مورد نظر وجود دارد می‌تواند سودآوری سرمایه‌گذاری را تحت‌الشعاع قرار دهد.

به عبارت دیگر در یک سرمایه‌گذاری بلندمدت، اگر پیش‌بینی شد که در آینده مشکل کم‌آبی وجود دارد روی آوردن به سرمایه‌گذاری در یک محصول کشاورزی آب‌بر ممکن است سرمایه‌گذاری را با شکست مواجه کند.

یا در منطقه‌ای که نفت و فرآورد‌های نفتی در آن با هزینه کم و به وفور در دسترس است سرمایه‌گذاری در این زمینه می‌تواند یک گام سرمایه‌گذار را به جلو راند.

حمایت‌های دولتی از جمله موارد مهم دیگری است که باید در انتخاب زمینه سرمایه‌گذاری مورد توجه قرار گیرد. یکی از دغدغه‌های اصلی سرمایه‌گذاران، مالیات‌های متعددی است که در مراحل مختلف سرمایه‌گذاری به دولت پرداخت می‌کنند.

با این حال قوانین مالیاتی همواره بخش‌های مختلفی از اقتصاد را با تخفیف‌های مالیاتی لحاظ کرده یا یارانه‌های مختلف برای بخش‌هایی در نظر گرفته می‌شود. لحاظ کمک‌های بیرونی می‌تواند سودآوری سرمایه‌گذار را تحت‌الشعاع قرار دهد.

یا در زمینه خرید سهام، توجه به سهام شرکت‌هایی که از سوی دولت یا هر نهاد قدرتمند دیگری مورد حمایت قرار می‌گیرند، می‌تواند سرمایه‌گذاری را در شرایط امن‌تری قرار دهد.

با استناد به مطالعات صورت گرفته، عمده تغییرات در بازار قابل پیش‌بینی هستند از طرفی مبنای پیش‌بینی تغییرات بازار تحلیل اطلاعات است بنابراین موثرترین راه افزایش اطلاعات، از بازار به شکل‌های مختلف است.

در انتخاب شرکت مناسب برای خرید سهام، تحلیل وضعیت فعلی شرکت با استفاده از اطلاعات موجود و پیش‌بینی وضعیت آینده به کمک پیش‌بینی شرایط اقتصاد کلان در آینده و همین‌طور پیش‌بینی وضعیت شرکت در آینده ضروری است.

کجا سرمایه‌گذاری کنیم؟

با وجودیکه گاهی اوقات فعالیت‌های سفته‌بازانه مانند خرید ارز و طلا گاهی اوقات باعث افزایش سرمایه شخص می‌شود ولی بهترین و اصولی‌ترین سرمایه‌گذاری‌ها، خرید دارایی‌های مولد ثروت است.

دارایی مولد (Productive asset)، دارایی است که به دلیل فعالیت‌های خاصی که در آن یا از طریق آن انجام می‌شود، مقداری سرمایه یا دارایی جدید تولید می‌کند.

خرید طلا یا ارز یک سرمایه‌گذاری مولد نیست. به همین صورت، برای مثال اگر شما یک تابلو نقاشی بسیار گرانقیمت خریداری کنید و آنرا در منزل نگهدارید، این دارایی، یک دارایی مولد نیست.

اگر صد سال هم بگذرد، شما فقط همان نقاشی را خواهید داشت که ممکن است ارزش بیشتری از زمان خرید داشته باشد یا نداشته باشد.

اما اگر بر فرض مثال همین نقاشی را در یک موزه نمایش دهید و به ازای نمایش آن، از بازدیدکنندگان پول بگیرید، این دارایی یک دارایی مولد ثروت خواهد بود.

یا اگر یک آپارتمان خریداری کنید، نه تنها خود آپارتمان برای شما باقی خواهد ماند بلکه درآمد حاصل شده از اجاره دادن آپارتمان را بدست می‌آورید و می‌توانید آن درآمد را برای سرمایه‌گذاری بیشتر یا برای خرج زندگی اختصاص دهید.

این اصلی بسیار ساده است که گاهی اوقات افراد آنرا فراموش می‌کنند و دارایی‌های مولد را نادیده می‌گیرند. هرکدام از دارایی‌های مولد ثروت، مزایا و معایب خاص خود را دارد.

منبع:

http://cryptocurrencyir.blogfa.com/post/204

https://donya-e-eqtesad.com/%D8%A8%D8%AE%D8%B4-%D9%88%DB%8C%DA%98%D9%87-%D9%86%D8%A7%D9%85%D9%87-63/3276736-%D8%A7%D8%B5%D9%88%D9%84-%D8%B3%D8%B1%D9%85%D8%A7%DB%8C%D9%87-%DA%AF%D8%B0%D8%A7%D8%B1%DB%8C

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.