افزایش اعتماد به نفس در زنان

افزایش اعتماد به نفس در زنان

توسط توسعه فردی, روانشناسیدر 25 نوامبر 2020

اعتماد به نفس، عبارت است از احساس اطمینان نسبت به خود. به عبارت دیگر، اعتماد به نفس یک فرد به نحوه ی احساس او درباره ی «من » خویش بستگی دارد. افزایش اعتماد به نفس در زنان… با این مقاله همراه باشید.

شما در مورد خودتان چگونه فکر می کنید؟ آیا نظر مساعدی نسبت به خودتان دارید و به خودتان احترام می گذاریم؟ اگر پاسخ شما به سوالات اخیر مثبت باشد، در این صورت می توان گفت که شما از یک من قوی و ایده آل، برخوردار هستید، اما اگرشما نظر مساعدی نسبت به خودتان نداشته باشید و برای خودتان احترام قایل نشوید، می تون گفت که شما دارای من ضعیفی هستید.

اعتماد به نفس چیست؟

ابتدا می‌خواهیم تعریف ساده‌ای از اعتماد به نفس را داشته باشیم. برخی از افراد اعتماد به نفس را با خودشیفتگی یکسان می‌دانند حالی که اعتماد به نفس با خودشیفتگی تفاوت زیادی دارد می‌توان گفت خودشیفتگی حالت افراطی و مضر از اعتماد به نفس است. اعتماد به نفس یعنی داشتن احساس اطمینان نسبت به خود

در واقع اعتماد به نفس نشان دهنده احساس فرد نسبت به خود است. کسی که اعتماد به نفس دارد باید نظرش در هر حال نسبت به خودش مثبت باشد باید برای خودش احترام قائل شود و اجازه ندهد دیگران نیز به او بی‌احترامی کنند. در هر اتفاق کوچکی خودش را نبازد و باورش نسبت به خود را از دست ندهد در این موقع می‌گوییم که فرد دارای اعتماد به نفس کافی است.

افزایش اعتماد به نفس زنان

ورزش کردن، یک روش ساده برای افزایش اعتماد به نفس در زنان

مطمئن باشید که داشتن اندام مناسب و ایده‌آل اعتماد به نفس شما را افزایش خواهد داد، داشتن اندام ایده آل وابسته به این است که شما باید روزانه ورزش کنید و تحرک داشته باشید تا بدنتان در بهترین وضعیت ممکن قرار بگیرد.

نیازی نیست هر روز به باشگاه‌های ورزشی بروید بلکه چند دقیقه پیاده‌روی در روز نیز کفایت می‌کند همچنین کارهای منزل را سریع‌تر از حالت ممکن انجام دهید تا بدنتان تحرک داشته باش

به کسب تجربه‌های جدیدی بپردازید

برخی از خانم‌ها به هیچ وجه حاضر نیستند از منطقه امن خود خارج شده، ترجیح می‌دهند زندگی یکنواخت و ساده خود را ادامه دهند. ولی این در طول زمان باعث کاهش اعتماد به نفس زنان می‌شود، راه حل این است که زنان گاهی اوقات از منطقه امن خود خارج شوند و به دنبال تغییر موقعیت خود باشند حتی اگر لازم شد، کمی ریسک کنند.

یک روش خیلی ساده برای کسب تجربه جدید رفتن به خرید و یا رستوران به تنهایی می‌باشد. روش‌های دیگر مثلا این که اقتصاد را دنبال کنند، اخبار گوش دهند از اوضاع جامعه باخبر باشند و کتاب بخوانند. با این روش‌ها اعتماد به نفس زنان نسبت به خود به مقدار قابل توجهی افزایش پیدا می‌کند. (بهترین روش برای این کار مطالعه و کتابخوانی است).

برنامه ریزی داشته باشید

برای افزایش اعتماد به نفس زنان سعی کنید هر کاری را با برنامه ریزی انجام دهید. برنامه ریزی این است که شما دقیقا بدانید که قرار است کی چه کاری انجام دهیم. با برنامه‌ریزی نقاط قوت و ضعف خود را به خوبی شناسایی خواهید کرد.

با برنامه‌ریزی نوعی هدف در شما ایجاد می‌شود که برای رسیدن به آن تلاش می‌کنید. روش‌های بالا باعث موفقیت در کارهایتان خواهد شد و موفقیت در هر کاری اعتماد به نفس شما را افزایش خواهد داد.

ارتباط چشمی برقرار کنید

شاید شما جزو کسانی باشید که نمی‌توانید ارتباط چشمی با دیگران برقرار کنید و همین، نشانه اعتماد به نفس کم شما است. برای بالاتر نشان دادن اعتماد به نفس خودتان باید ارتباط چشمی خود را قوی‌تر کنید. وقتی با کسی حرف می‌زنید به چشم‌هایش نگاه کنید و ارتباط چشمی خود را حفظ کنید، وقتی کسی صحبت می‌کند حواستان را فقط به او واگذار کنید و تمرکز داشته باشید.

اگر می‌گویید کار سختی است می‌توانید برای خودتان زمان تعیین کنید و مثلا ۱۰بار خودتان بگویید که ۱۰ ثانیه ارتباط چشمی خود را حفظ خواهم کرد سپس رفته رفته این زمان را بیشتر کنید. ازتباط چشمی شاید مهم‌ترین را برای افزایش اعتماد به نفس زنان باشد.

نواقص خود را قبول کنید

هیچ انسانی بدون عیب و نقص نیست. ابتدا باید این جمله را باور داشته باشیم که هیچ کس بی عیب و نقص نیست. مطمئنا هرکس عیبی دارد هنر در این است که این عیب را تا حدودی پوشش دهید.

با خودمان روراست باشیم و نواقص و عیب‌های خودمان را بپذیریم و مدام به خود یادآوری کنیم و خودمان را با وجود عیب و نقص بپذیریم و کنار بیاییم. عیب و نقص نباید باعث کاهش اعتمادبه‌نفس شما شود. با قبول کردن نواقص و عیب‌های خودتان یکی از راه‌های روش افزایش اعتماد به نفس زنان را انجام داده‌اید.

مسئولیت کاری را که انجام می‌دهید را برعهده بگیرید

هر انسانی ممکن است خطا کند برخی از افراد موقع خطا و اشتباه کردن، اشتباه خود را به گردن دیگران میاندازند و خودشان را کنار می‌کشند. در حالی که نشانه اعتماد به نفس بالا این است که مسئولیت هر کار خوب و یا بد خود را برعهده بگیریم بدون توجه به نتیجه‌اش، اعتراف کنیم که این کار ما بود و ما تلاشمان را کردیم.

مع الو صف، باید گفت که نظر فرد نسبت به خودش در موقعیتهای مختلف زندگی یکسان نیست و ممکن است که او دریک موقعیت خودش را خوب و قوی بپندارد، ولی در موقعیت دیگری خود پنداری ضعیفی داشته باشد.

به خدا توکل کنید

مطمئن باشید اگر توکل خود را به خالق متعال بیشتر کنید، قطعا احساس درونی بهتری خواهید داشت و تکیه گاه مطمئنی را دارید که در تمام لحظات و اتفاقات یاور شما خواهد بود.

تجربه های جدیدی را در زندگی امتحان کنید

هر چیز جدید و نوینی را امتحان کنید در کلاسی که در زمینه آن آشنایی چندانی ندارید، شرکت کنید.امتحان و آزمایش توانایی ها و قابلیت ها در حیطه ای جدید، راهی شگفت انگیز برای آموختن اعتماد و اتکا بر خویش است.

ابتدا طرح یک عمل را بریزید و سپس آن را به انجام رسانید. یک زمینه خاص برای پیشرفت شخصی و حرفه ای خود انتخاب کنید و از قبل اقداماتی را که برای دستیابی به آن لازم است، مرحله بندی کنید و برای هر مرحله زمان خاصی را در نظر بگیرید. اکنون وقت آن رسیده است که هر مرحله ای را براساس طرحی که از قبل پیش بینی شده ، بدون هیچ عذر و بهانه ای به پایان برسانید.

در انجام کارهایتان پافشاری کنید

زمانی که در میدان چالشی جدید قرار می گیرید مقاومت به خرج دهید. اعتماد به نفس واقعی از این اعتماد ناشی می شود که شما می توانید با اتکا بر توان خویش و بدون در نظر گرفتن نتیجه کار با سعی و تلاش عملی را انجام دهید و با جسارت تمام آن را به پایان رسانید.

اگر زمانی که اعتماد به نفس انجام کاری را دارید، مسئولیت انجام آن عمل را به تعویق بیندازید، هرگز آن را انجام نخواهید داد ؛ اما در حیطه علم روان شناسی، به این نتیجه رسیده ایم که تغییر رفتار سبب ایجاد تغییراتی در احساسات انسان می شود.

بنابراین اگر عهده دار انجام کاری می شوید و آن را با اعتماد به نفس صوری و ظاهری انجام می دهید، مطمئن باشید احساس اعتماد به نفس واقعی در درونتان ریشه می دواند.

از انسان های موفق کمک بخواهید

آیا شخص قابل اعتمادی را می شناسید که بتواند یکی پس از دیگری مسئولیت کارهای جدید و همراه با ریسک را عهده دار شود؟ ببینید که او چطور این کار را انجام می دهد! به خود جرئت دهید و با این گونه افراد ملاقات کنید و دریابید که چطور آنها مسئولیت های خطیر را برعهده می گیرند.

انسان های مطمئن به خود از کمک کردن به افراد خوشحال می شوند و از این طریق تلاش ها و تشویق هایی را که سبب شده امروز به چنین موقعیتی برسند تداعی می کنند.

اگر فکر می کنید به ورزشکاری موفق غبطه می خورید و یا اگر در مورد زنی که در شصت سالگی به دانشگاه پزشکی راه یافته است در روزنامه مطلبی خوانده اید و آهی آرزومندانه کشیده اید ، بدانید که همین جا و همین حالا فرمول اعتماد به نفس را در دست دارید.

کیف پول خود را مرتب و تمیز کنید

هر هفته زمانی را صرف تمیز کردن کیف پول خود کنید. رسیدها، کارت ویزیت ها و تکه کاغذها را دور بیندازید. مرتب کردن و مدیریت کردن چیزهای کوچک و مهم می تواند به شما کمک کند که احساس کنید کنترل زندگی خود را در دست دارید.

منبع:

https://virgool.io/@suratiha/%D8%B1%D9%88%D8%B4%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%A7%D9%81%D8%B2%D8%A7%DB%8C%D8%B4-%D8%A7%D8%B9%D8%AA%D9%85%D8%A7%D8%AF-%D8%A8%D9%87-%D9%86%D9%81%D8%B3-%D8%B2%D9%86%D8%A7%D9%86-gyeue12yrji8

https://www.yjc.ir/fa/news/4247653/%D8%AA%D9%82%D9%88%DB%8C%D8%AA-%D8%A7%D8%B9%D8%AA%D9%85%D8%A7%D8%AF-%D8%A8%D9%87-%D9%86%D9%81%D8%B3-%D8%AE%D8%A7%D9%86%D9%85%D9%87%D8%A7-%D8%A8%D8%A7-%DA%86%D9%86%D8%AF-%D8%B1%D9%88%D8%B4-%D8%B3%D8%A7%D8%AF%D9%87

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.