اموزش کسب و کار

اموزش کسب و کار

توسط کسب و کاردر 3 نوامبر 2020

کسب و کار یا بیزینس (به انگلیسی: Business)، یک سازمان است که برای فراهم کردن کالا، خدمات یا هر دو به مشتری ایجاد شده‌است. کسب و کار در اقتصاد سرمایه‌داری حکم‌فرماست، بیشتر کسب و کارها که مالک آن‌ها بخش خصوصی است برای این ایجاد شده‌اند که سود ساز باشند و دارایی صاحب‌شان را بیشتر کنند. در این مقاله به اموزش کسب و کار پرداخته ایم با ما همراه باشید.

کسب و کارها می‌توانند ناسودبر باشند یا مالک آن‌ها دولت باشد. از کسب و کاری که چندین فرد در دارایی آن شریک باشند با عنوان شرکت یاد برده می‌شود، هر چند که این واژه تعریف دقیق‌تری نیز دارد. پترس و پلومن، از صاحب نظران این حوزه، بر این باورند که هر نوع خرید و فروش کسب وکار نیست، بلکه کسب وکار هر نوع تبادل تکرار شونده و تجدید پذیر است.

معمولاً کسب و کار در شکل خصوصی آن نمود پیدا می‌کند که تلاش دارد بر سود بیشتر یا فروش بیشتر تمرکز کند و سهم بیشتری از بازار را به خود اختصاص دهد. اما در شکل دولتی آن بیشتر مشارکت تعداد بیشتری از افراد جامعه اهمیت دارد.

بنابراین با توجه به تعاریف یاد شده می‌توان دریافت که کسب‌وکار با خریدوفروش کالاها، تولید کالاها یا عرضه‌ی خدمات، به‌منظور به دست آوردن سود، سروکار دارد.

ویژگی‌های کسب‌وکار

با توجه به تعاریف کسب‌وکار، ویژگی‌های کسب‌وکار، عبارت‌اند از:

 1. فروش یا انتقال کالاها و خدمات برای کسب ارزش
 2. معامله‌ی کالاها و خدمات
 3. تکرار معاملات
 4. انگیزه‌ی سود (مهم‌ترین و قدرتمندترین محرک اداره‌ی امور کسب‌وکار)
 5. فعالیت توأم با ریسک. کسب‌وکار، همیشه بر آینده متمرکز است و عدم اطمینان، ویژگی آینده است. ازاین‌رو، همواره کسب‌وکار، توأم با ریسک است.

اهداف کسب‌وکار

باور عمومی این است که تنها هدف کسب‌وکار، به دست آوردن سود اقتصادی است، درحالی‌که این امر، واقعیت ندارد. آرویک معتقد است همان‌طور که انسان تنها باهدف خوردن زندگی نمی‌کند، تنها هدف کسب‌وکار هم، کسب سود نیست. بنابراین، کسب‌وکارها هم دارای اهداف اقتصادی‌اند و هم اهداف اجتماعی‌اند.

انواع کسب کار

کسب‌وکار خانگی

تعریف

به هر نوع فعالیت اقتصادی در محل سکونت شخصی که با استفاده از امکانات و وسایل منزل راه‌اندازی شود کسب‌وکار خانگی میگویند.

اهمیت کسب‌وکار خانگی

امروزه کسب‌وکارهای خانگی از بخشهای حیاتی و ضروری فعالیت‌های اقتصادی کشورهای پیشرفته محسوب می‌شوند. کسب‌وکار خانگی ازنظر ایجاد شغل ، نوآوری در عرضه محصول یا خدمات ، موجب تنوع و دگرگونی زیادی در اجتماع و اقتصاد هر کشور می‌شوند.

همچنین برای جوانان ، کسب‌وکارهای خانگی نقطه شروع مناسبی برای راه‌اندازی کسب‌وکار شخصی است، زیرا راه‌اندازی آن در مقایسه با دیگر انواع کسب‌وکار ساده و آسان است. به‌عنوان نمونه شما می‌توانید با یک دستگاه رایانه و یک خط تلفن ، یک کسب‌وکار اینترنتی راه بیندازید و کارها و خدمات مختلفی را به مردم عرضه و ازاین راه برای خود درآمد کسب کنید.

سابقه کسب‌وکارهای خانگی

کسب‌وکارهای خانگی در ایران سابقه دیرینه دارند. بسیاری از صنایع‌دستی که امروزه هم وجود دارند، در منازل و محل سکونت افراد تولید می‌شده‌اند. به‌طورکلی کسب‌وکار خانگی پدیده جدیدی نیست ،بلکه درنتیجه تغییرات و تحولاتی که در فعالیت‌های اقتصادی – اجتماعی امروز به وجود آمده به آن توجه بیشتری شده است و این نوع کسب‌وکارها روز به روز گسترش و توسعه می‌یابند.

دلایل انتخاب کسب‌وکار خانگی

 • بالا بردن کیفیت زندگی: امروزه اکثر صاحبان کسب‌وکارهای خانگی بر این باورند که کار کردن در خانه، کیفیت زندگی آنان را بهبود می‌بخشد. کارکردن در خانه باعث می‌شود که وقت بیشتری به خانواده و خانه اختصاص یابد و به دیگر مسائل و موضوعات خانواده، از قبیل تربیت و پرورش فرزندان توجه بیشتری شود.به‌طورکلی امروزه کار و زندگی بیش‌ازپیش در همدیگر ادغام‌شده‌اند.
 • توسعه فن‌آوری: امروزه با پیشرفته‌ای زیادی که در زمینه علوم رایانه و دیگر وسایل ارتباطی به وجود آمده، محیط خانه محل مناسب و کاراتری برای کسب‌وکار شده است.

مزایای کسب‌وکار خانگی

 1. آزادی و استقلال عمل بیشتر
 2. ساعات کاری انعطاف‌پذیر
 3. ایجاد تعادل و موازنه بیشتر بین کار و زندگی
 4. پایین بودن هزینه راه‌اندازی
 5. پایین بودن میزان ریسک
 6. امکان کارکردن پاره‌وقت
 7. راحت‌تر بودن تربیت بچه‌ها
 8. داشتن فرصت و زمان بیشتر
 9. تناسب با ویژگی‌های جسمی افراد معلول و کم‌توان
 10. احتمال موفقیت بیشتر
 11. تناسب با اقشار مختلف
 12. احساس راحتی بیشتر
 13. عدم نیاز به مجوز

نکات مهم برای راه‌اندازی کسب‌وکار خانگی

 • درباره ایده کسب‌وکارتان تحقیق کنید.
 • درباره محصول یا خدماتتان نیز اطلاعات کسب کنید.
 • محل کار خود را تعیین کنید.
 • مشارکت دیگر اعضای خانواده را جلب کنید.
 • اسم مناسبی برای کسب‌وکارتان انتخاب کنید.
 • آسیاب و تجهیزات مناسبی برای کسب‌وکارتان تهیه کنید.
 • پوشش مناسب و درخور برای کسب‌وکارتان فراهم کنید.
 • یک صندوق پستی به کسب‌وکارتان اختصاص دهید.
 • با دوستان و همسایگانتان رک و صادق باشید.
 • حساب بانکی برای کسب‌وکارتان باز کنید.
 • ارتباطات بیشتری با دیگران برقرار کنید.
 • از داشتن کسب کار خانگی واهمه و خجالتی نداشته باشید، بلکه به آن افتخار کنید.

کسب‌وکار اینترنتی

این نوع کسب‌وکار جدید بوده و با پیدایش کامپیوتر ، اینترنت، و توسعه جامعه خدماتی به‌عنوان یکی از سریع‌ترین کسب‌وکارها ازنظر تعداد، سود و حجم در عرصه تجارت جهانی مطرح هستند.

کسب‌وکار اینترنتی به فروش محصولات یا خدمات در اینترنت گفته می‌شود. این نوع کسب‌وکار به‌سرعت در اقتصاد امروز رشد و پیشرفت کرده است. خریدوفروش اینترنتی به کوچک‌ترین کسب‌وکارها نیز این امکان و فرصت را می‌دهد که به مخاطبان خود در سطح جهانی با حداقل هزینه دسترسی پیدا کنند.

امروزه بیش از ۹۰۰ میلیون نفر در سطح دنیا از اینترنت استفاده می‌کنند. ۶۹ درصد از این جمعیت، در طول ۹۰ روز، دست‌کم یک خرید از اینترنت داشته‌اند.

یک سایت اینترنتی، تنها برای فروش محصول یا خدمات به کار نمی‌رود، بلکه می‌تواند نقش‌ها و کارکردهای مختلفی داشته باشد. اگر محصول خاص و منحصربه‌فردی دارید که در دیگر نقاط دنیا وجود ندارد، می‌توانید با معرفی آن محصول در سایت خود، دیگران را از وجود آن مطلع کنید و از این طریق به اهداف خود دست‌یابید.

زیبایی اینترنت در این است که مخاطبان آن در سرتاسر دنیا پراکنده‌اند و این امر می‌تواند به معنای وجود مشتریان بالقوه برای شما باشد. این نوع بازار، هیچ موقع بسته نمی‌شود. مشتریان شما می‌توانند به‌صورت ۲۴ ساعته به اطلاعات کسب‌وکارتان دسترسی پیدا کنند.

شما نیز می‌توانید هرچند بار و با هر فاصله‌ای که بخواهید ، اطلاعات موردنظرتان را درباره‌ی فعالیت‌ها و فروشگاهتان در صفحات اینترنت جای دهید. مهم‌تر از این، شما می‌توانید کاتالوگی از محصولات و خدماتتان را همراه تصویر و حتی فیلم در صفحات اینترنت قرار دهید.

در این صورت، مشتریان بالقوه‌ی شما می‌توانند آن‌ها را مشاهده کنند و حتی در هر ساعت از شبانه‌روز، سفارش خرید دهند.

تفاوت کسب‌وکار اینترنتی با تجارت الکترونیکی

بسیاری از افراد، کسب‌وکار اینترنتی (E-Business) را با تجارت الکترونیکی (E-Commerce) اشتباه می‌گیرند در حالیکه این دو مبحث با یکدیگر متفاوت‌اند.

به عبارتی E-Business به مجموعه فعالیت‌های مربوط به کسب‌وکار ازجمله مباحث بازاریابی، مالی، خریدوفروش، ارتباط با مشتریان، خدمات پس از فروش، همکاری با سرمایه‌گذاران و… که از طریق شبکه اینترنت انجام می‌گیرد اطلاق می‌شود در حالیکه E-Commerce تنها شامل مسائل مربوط به خریدوفروش از اینترنت می‌باشد و خود، زیرمجموعه‌ای از E-Business است.

انواع کسب‌وکارهای اینترنتی

امروزه، کسب‌وکارهای اینترنتی بسیار متنوع‌اند. اما به‌طورکلی آن‌ها را می‌توان آن‌ها به ۱۰ گروه عمده تقسیم‌بندی کرد:

 1. ایجاد اجتماعات آنلاین
 2. خرید، فروش و حراج کالاهای مختلف
 3. تبلیغات اینترنتی
 4. ارائه خدمات تخصصی به دیگران
 5. ایجاد امپراطوری اطلاعات، اخبار و آموزش
 6. تهیه و ارائه نرم‌افزارهای مختلف
 7. چندرسانه‌ای یا مالتی مدیا
 8. پیوستن به شبکه‌های واسطه‌گری
 9. خدمات مربوط به ایمیل
 10. سرمایه‌گذاری مشترک

فعالیت‌های کسب وکار

کسب‌وکار خدماتی

شامل فعالیت هایی است که برای انتقال کالاها و خدمات از مکان تولید به محل مصرف، ضروری اند. بنابراین، خریدوفروش کالاها و خدمات و تمام فعالیتهایی را که انجام معادله را تسهیل می‌کنند(انبارداری، درجه بندی، بسته بندی، تامین مالی و…)شامل می‌شوند.

کسب‌وکار خدماتی، کسب‌وکار تجارتی را نیز شامل می‌شود و به انجام آن کمک می کند. وظیفه ی اساسی کسب‌وکار خدماتی، برداشتن موانع فردی، مکانی، زمانی، مبادلاتی، دانشی و غیره است و جریان آزاد کالاها و خدمات از تولید کننده به مصرف کننده را فراهم می سازد.

کسب‌وکار خدماتی

 • خدمات حمایتی
 • بانکداری
 • حمل و نقل
 • بیمه
 • انبارداری
 • بسته بندی
 • تبلیغات
 • خدمات مستقیم
 • داخلی
 • هنری
 • بهداشتی
 • بیمه ای
 • ارتباطات

کسب‌وکار تجاری

در واقع، تجارت شاخه ای از کسب‌وکار خدماتی است. به تعبیری، وضعیت نهایی فعالیت کسب‌وکار، شامل خریدوفروش کالاها و خدمات است. کسب‌وکارهای تجاری را بر اساس اندازه و میزان پوشش، به دو دسته ی اصلی تقسیم می کننند:

 • بر اساس اندازه و ظرفیت:

عمده فروش

خرده فروش

 • بر اساس میزان پوشش بازار:

تجارت منطقه ای

تجارت ملی

تجارت بین المللی

منبع: https://ana.press/fa/news/10/474535/%DA%A9%D8%B3%D8%A8-%D9%88-%DA%A9%D8%A7%D8%B1-%DA%86%DB%8C%D8%B3%D8%AA-%D8%A8%D8%A7-%D9%85%D8%B2%D8%A7%DB%8C%D8%A7%DB%8C-%DA%A9%D8%B3%D8%A8%E2%80%8C%D9%88%DA%A9%D8%A7%D8%B1-%D8%AE%D8%A7%D9%86%DA%AF%DB%8C-%D8%A2%D8%B4%D9%86%D8%A7-%D8%B4%D9%88%DB%8C%D8%AF

https://fa.wikipedia.org/wiki/%DA%A9%D8%B3%D8%A8%E2%80%8C%D9%88%DA%A9%D8%A7%D8%B1

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.