بهترین کتاب های دنیا

بهترین کتاب های دنیا

توسط خلاصه کتاب, کتاب صوتیدر 19 سپتامبر 2020

کتاب خوب، صادق‌ترین و بی‌ریاترین دوست انسان است. این روزها که به خاطر شیوع ویروس کرونا کووید ۱۹ و پیشگیری از ابتلا به بیماری کرونا در خانه مانده‌ایم و خودمان را قرنطینه کرده‌ایم یکی از بهترین سرگرمی‌ها خواندن کتاب است. در میان میلیون‌ها کتابی که در سرتاسر دنیا وجود دارد برخی شاهکارهای ادبیات برای عاشقان کتابخوانی در همه کشورهای دنیا محبوب و پرفروشند.

اگر شما هم مثل ما اعتقاد دارید که باید کتاب‌های خوب و مفید را برای مطالعه به همدیگر معرفی کنیم پس یک لیست معرفی کتاب از شاهکارها و بهترین کتاب‌های دنیا که به دلایل مختلف شایسته این لقب تشخیص داده شده‌اند را به انتخاب منتقدان با ما مرور کنید.

بهترین کتاب ها:

آنا کارنینا؛ سرگشتی‌های بانو آنا

هر ویژگی که یک عاشق و خوره کتاب از یک شاهکار ادبی و رمان هیجان‌انگیز انتظار دارد همگی با آب و تاب در کتاب جذاب و پرکشش «آنا کارنینا» اثر لئون تولستوی آورده شده‌اند: بی‌وفایی، شرط‌بندی، دسیسه و توطئه و البته فئودالیسم روسی در قالب نثری فخیم و غیر مبتذل.

این کتاب که از زمان نخستین چاپش در سال ۱۸۷۸ تاکنون همواره در لیست بهترین رمان‌های ادبی جهان مجله ادبی معتبر «Time Magazine» قرار داشته است، روایت روابط خانواده‌های اشرافی روسیه در قرن ۱۹ میلادی است و شخصیت اصلی آن زنی به نام آنا کارنینا است.

داستان آنا کارنینا به عنوان یکی از بهترین و پرفروش‌ترین کتاب‌های رمان ادبی دنیا از اینجا شروع می شود که زن و شوهری به نام‌های استپان آرکادیچ و داریا الکساندرونا با هم اختلافی خانوادگی دارند. آنا کارنینا خواهر استپان آرکادیچ است و از سن پترزبورگ به خانه‌ی برادرش می‌آید تا اختلاف میان آن‌ها را حل کند.

پس از آن ماجراهای داستان تازه شروع می‌شوند و زندگی آنا کارنینا دستخوش تغییر و تحولات فراوان و البته پرکششی برای خواننده می‌شود. آنا کارنینا در ایران توسط چندین مترجم به زبان فارسی برگردانده شده است که از جمله مشهورترین و بهترین ترجمه‌ها متعلق به «سروش حبیبی» است.

کشتن مرغ مقلد؛ معصومیت از دست رفته

هارپر لی، نویسنده کتاب «مرغ مقلد» که در تمام عمر فقط همین یک کتاب را نوشت به عقیده منتقدان حتی با همین یک کتاب به عنوان یکی از بهترین و پرفروش‌ترین کتاب‌های رمان دنیا ، یکی از تاثیرگذارترین نویسنده‌های تاریخ ادبیات دنیاست.

نخستین نسخه کتاب «مرغ مقلد» در سال ۱۹۶۰ به چاپ رسید و تبدیل به یکی از شاهکارهای ادبیات کلاسیک شد. هارپر به خاطر این کتاب برنده یکی از معتبرترین جوایز ادبی یعنی «پولیتزر» شد. داستانِ کتاب از زبانِ دخترِ نوجوانی به نام «اسکات فینچ» روایت می‌شود که در شهر کوچکی در ایالت آلاباما آمریکا زندگی می‌کند.

پدر اسکات وکیل است و در زمان وقوع داستان پرونده‌ مرد سیاه‌پوستی را پذیرفته که متهم است به دختر سفیدپوستی تجاوز کرده است و… مرغ مقلد یا همان مرغ مینا در این کتاب نمادی از معصومیت است. از روی این کتاب یک فیلم سینمایی مشهور به همین نام ساخته شده که یکی از محبوب‌ترین فیلم‌های تاریخ سینما تاکنون است.

گتسبی بزرگ؛ یک کتاب شاهکار، یک فیلم منحصر‌به‌فرد

اسکات فیتز جرالد در «گتسبی بزرگ» به عنوان یکی از صد رمان برتر قرن بیستم و یکی از بهترین و پرفروش‌ترین کتاب‌‌های رمان دنیا ، داستان مردی ثروتمند اما مشکوک را از زبان فردی به نام «نیک» روایت می‌کند که همواره در حال خوشگذرانی و مهمانی دادن است و البته هیچ کس نمی‌داند که او این همه ثروت را از کجا آورده است.

شایعات زیادی همواره حول و حوش زندگی و روابط «جی گتسبی» بر سر زبان‌هاست، این‌که او فرزند یک خانواده فقیر بوده که عاشق دختری ثروتمند می‌شود و زمانی که عنوان افسر نیروی زمینی به جنگ جهانی اول اعزام می‌شود، دختر مورد علاقه‌اش با فردی ثروتمند ازدواج می‌کند و همین مسئله حوادث بعدی داستان را رقم می‌زند. تاکنون چندین فیلم از روی این رمان ساخته شده است که آخرین آن‌ها با بازی «لئوناردو دی‌کاپریو» در سال ۲۰۱۳ روی پرده سینماهای جهان رفت.

صد سال تنهایی

امکان ندارد که بخواهیم یک لیست از بهترین کتاب‌ های رمان دنیا صحبت کنیم و «صد سال تنهایی» را نادیده بگیریم. کتابی پر کشش و پر از شخصیت‌های متفاوت نوشته گابریل گارسیا مارکز. کتاب که در سال ۱۹۶۷ نوشته شده داستان زندگی خانواده یک سرهنگ در شرف اعدام به نام «بوئندیا» است که در لحظه مرگ تمام خاطرات زندگی از جلو چشمانش عبور می‌کند. رمان «صد سال تنهایی» در حقیقت داستان زندگی شش نسل یک خانواده از اهالی آمریکای جنوبی است که در دهکده‌ای به نام ماکوندو زندگی می‌کنند.

کتاب در حقیقت بر پایه سبک رئالیسم جادویی نوشته شده و جایزه نوبل ادبیات را در سال ۱۹۸۲ برای نویسنده‌اش به ارمغان آورد. صد سال تنهایی توسط مترجمان زیادی به فارسی برگردانده شده که یکی از بهترین ترجمه‌های این کتاب اثر مرحوم «بهمن فرزانه» است. 

 گذری به هند

رمانی پرکشش نوشته «مورگان فوستر» که داستان زندگی زن انگلیسی به همراه پسر قاضی و عروسش در هندوستان است. در این گیر و دار زن انگلیسی که خانم «مور» نام دارد با پزشکی هندی به نام دکتر عزیز آشنا می‌شوند.

این در حالی است که انگلیسی‌ها که در آن زمان هندوستان را تحت سلطه خود داشتند چندان تمایلی به معاشرت هندی‌ها با انگلیسی‌های ساکن هند ندارند و به شدت با این قضایا برخورد می‌کنند. کتاب «گذری به هند» به عنوان یکی از بهترین و پرفروش‌ترین کتاب‌‌های رمان دنیا هم در حقیقت داستان تنشی آشکار میان جامعه هند و بریتانیای‌هایی است که این کشور را اشغال کرده‌اند.

در پی این آشنایی و سفر دکتر عزیز با این خانواده انگلیسی به غارهای مارابار اتفاقات مشکوکی رخ می‌دهد که بدنه اصلی داستانی کارآگاهی و پر پیچ و خم را تشکیل می‌دهد. دیوید لین، کارگردان مشهور انگلیسی در سال ۱۹۸۴ یک فیلم براساس این رمان ساخت که اتفاقا اثری بسیار موفق بود.

دختری که رهایش کردی

این کتاب داستانی نوشته جوجو مویز از یک نقاشی مربوط به جنگ جهانی اول را روایت می‌کند که دو زندگی، دو انسان و سرنوشتشان را به هم مربوط خواهد کرد. درواقع داستان درباره دو زن یکی به نام سوفی در فرانسه و دیگری به نام لیو در لندن است. جسارت، شجاعت و جنگیدن از صفت‌هایی است که در این کتاب تحسین شده است و در آن نشان داده می‌‎شود که چگونه این صفات، قهرمانان داستان را به اهدافشان می‌رساند.

بیگانه

شاید بیگانه را بتوان از دسته رمان‌های تلخ اجتماعی و البته نزدیک به واقعیت معرفی کرد نوشته آلبر کامو که شخصیت اصلی داستان مردی درونگرا به نام مرسو است که فردی را می‌کشد. البته پیش از آن نیز داستان‌هایی را از سر گذرانده و اکنون در زندان منتظر اجرای حکمش است.

ملت عشق

ملت عشق یا چهل قانون عشق از الیف شافاک ، دیگر کتاب زیبا از بهترین کتاب های دنیا است. خوب است بدانید این رمان جذاب به عنوان پرفروش ترین رمان در ترکیه نیز شناخته می‌شود. نویسنده توانسته است به زیبایی دو داستان در دو عصر متفاوت را با تکنیکی خاص پیش ببرد. درواقع بخشی از این اثر برگرفته از داستان مولانا و شمس تبریزی است و داستان دیگر که موازی با این پیش می‌رود، روایتی امروزی از عشق و نقش آن در زندگی مدرن را بازگو می‌کند.

سخن پایانی

کتاب‌ها همیشه ابزارهای خوبی هستند تا دست کتابخوان‌ها را بگیرند و به دنیای زیبای کلماتی ببرند که دنیایی جدید را در ذهن می‌سازند. شاید انتخاب بهترین کتاب‌ها اندکی سخت باشد، اما همیشه براساس طرفدارانی که یک کتاب دارد و یا براساس استانداردهایی که نوشته شده است و جوایزی که دریافت کرده است، می‌توان بهترین‌ها را متمایز کرد.

با این حساب هرچند ما در این مقاله سعی کردیم بهترین کتاب های دنیا را به شما معرفی کنیم، اما باید اشاره کنیم که کتاب‌های اشاره شده در این فهرست تنها نمونه‌هایی از بهترین و پرفروش ترین کتاب های دنیا هستند و شاید بتوان این فهرست را به 100 و یا حتی به 1000 کتاب و بیشتر نیز رساند. با این حساب اگر شما هم کتاب خوبی را خوانده‌اید و در این فهرست نام آن را مشاهده نکردید، خوشحال می‌شویم نام آن‌ها را در بخش دیدگاه با ما در میان بگذارید.

منبع: https://blog.okcs.com/2020/03/individual-growth-and-development/%D8%A8%D9%87%D8%AA%D8%B1%DB%8C%D9%86-%D9%BE%D8%B1%D9%81%D8%B1%D9%88%D8%B4%E2%80%8C%D8%AA%D8%B1%DB%8C%D9%86-%DA%A9%D8%AA%D8%A7%D8%A8%E2%80%8C%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%B1%D9%85%D8%A7%D9%86-%D8%AF%D9%86/

https://www.plaza.ir/mag/139811/224097/best-books-to-read-before-you-die/

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.