بهترین کتاب

بهترین کتاب

توسط خلاصه کتاب, کتاب صوتیدر 13 سپتامبر 2020

آیا تا به حال فکر کرده اید بین این همه کتابی که در کتابفروشی ها وجود دارد، بهترین کتاب برای مطالعه و کتابخوانی کدام کتاب هست؟

مثلا بهترین کتاب برای زندگی بهتر یا بهترین کتاب های فلسفی یا شاید  بهترین کتاب برای آقایان، یا شاید بخواهید بدانید بهترین کتابهای ژاپنی کدامند ؟ اصلا بهترین کتاب ها برای نوجوانان چه کتاب هایی هستند؟ یا بعنوان مثال بهترین کتاب انگیزشی کدام است؟

انتخاب موضوع کتاب قدم اول برای انتخاب بهترین کتاب

پس متوجه شدیم که اول باید حوزه ای که میخواهیم درباره اش مطالعه کنیم را مشخص کنیم؛ با فرض اینکه موضوع کتاب را مشخص کرده ایم، اکنون فکر می کنید بهترین کتاب برای مطالعه کدام است؟ هدف از طرح این پرسش و نوشتن این مقاله بیان ویژگی های یک کتاب خوب است.

پس این مقاله جذاب را تا انتها بخوانید تا با معیارهای عمومی لازم برای انتخاب بهترین کتاب در هر حوزه اشنا شوید.بطور حتم شما نیز با کتاب هایی مواجه شده اید که چندین بار تجدید چاپ شده و حسابی معروف شده اند و حتی به چندین زبان دیگر نیز ترجمه شده اند.

این کتاب ها چه ویژگی هایی دارند که توانسته اند نظر مخاطبان خود را جلب کرده و در سبد خرید دوستداران کتاب جای بگیرند. آشنایی با ویژگی های بهترین کتاب ، هم برای نویسندگان کتاب  می تواند مفید باشد و هم برای خوانندگان کتاب.

چند وقت پیش کتابی به دستم رسید که جلد زیبایی داشت،عنوان کتاب نیز تا حدود زیادی توجه مرا به خودش جلب کرد و بخاطر همین عنوان بود که تصمیم گرفتم نگاهی به درون کتاب بیندازم و از قضا از کتاب خوشم آمد و حتی بعضی از صفحات را  چندبار خواندم تا حسابی ملکه ذهنم شود؛ خلاصه اینکه این کتاب آنقدر برایم جذاب بود که دوست نداشتم تا پایان کتاب، آن را زمین بگذارم.

بله دوستان خوبم، لازمه انتخاب بهترین کتاب یا تألیف بهترین کتاب آشنایی با چند ویژگی عمومی است که با رعایت این ویژگی ها، انتخاب بهترین کتاب کار چندان سختی نیست.

مهمترین ویژگی های بهترین کتاب برای مطالعه

عنوان خوب و جذاب از مهمترین ویژگی های بهترین کتاب بودن است.

شاید بتوان گفت که با اهمیت ترین مشخصه یک کتاب خوب انتخاب عنوان جذاب و زیبا برای آن کتاب است. یک نام خوب می تواند خوانندگان بسیاری را به خودش جذب کند. هنگامی که بدون در نظر

داشتن کتاب خاصی، به کتاب فروشی میروید شاید اولین چیزی که شما را به

سمت خرید یک کتاب سوق دهد، عنوان آن باشد. در گام اول یک عنوان جذاب می

تواند مخاطب را با خود همراه سازد.

جذابیت نیز از ویژگی های مهم دیگر بهترین کتاب بودن است.

شاید مطالبی خوانده باشید که اشاره کرده اند به اینکه ظاهر کتاب اهمیت زیادی ندارد و شما فقط به دنبال محتوای خوب باشید؛ بنظر من این مطلب، هم درست است و هم نادرست

یک نویسنده خلاق و باتجربه، هم باید به ظاهر کتاب خودش اهمیت بدهد و هم به محتوای داخلی کتابجذابیت هم شامل جذابیت ظاهری اعم از طرح جلد و رنگ جلد است و هم شامل جذابیت محتوای داخلی کتاب است. یک کتاب خوب و جذاب و بعبارت دیگر بهترین کتاب دارای چنان جذابیتی است که خواننده آن کتاب دوست ندارد کتاب را کنار بگذارد و بسیار مشتاق است که بداند آخر داستان چه می شود . این ویژگی بارزترین مشخصه بهترین کتاب بودن است.

کتابی که طرح و رنگ جذاب و متناسب با محتوای داخلی دارد بطور حتم خوانندگان بیشتری را به خود جلب می کند و خواننده کتاب نیز زودتر به مقصود خودش میرسد؛ گاهی یک تصویر درست و مناسب گویای مطالب بسیار ارزشمند و مهمی است که شاید با هزاران واژه برابری می کند.


تجسم خلاق و تصویرسازی نیز یکی دیگر از ویژگی های مهم بهترین کتاب بودن است.
بهترین کتاب ، کتابی است که قابلیت تصویر سازی قوی توسط خواننده در بطن کتاب وجود داشته باشد. هنگامی که خواننده کتابی را مطالعه می کند باید از قهرمانان یا محیط آن کتاب تصویری نسبتا واضح در ذهن خود بسازد . اگر کتابی خوب باشد حتی اگر خواننده چند سال بعد هم دوباره آن کتاب را بخواند همان تصویر در ذهنش نقش می بندد.

ویژگی رضایتمندی از ویژگی های مهم بهترین کتاب بودن است.

بهترین کتاب ، کتابی است که خواننده در پایان مطالعه خود، از خواندن آن کتاب احساس لذت و رضایتمندی می کند و حتی مشتاق است که کتاب را دوباره و دوباره بخواند.

بهترین کتاب ویژگی آموزش دارد

بهترین کتاب ، نه تنها سرگرم کننده است،بلکه باید حالت آموزشی داشته باشد و درسی تازه به خوانندگانش بدهد و سطح دانش خواننده را ارتقا بدهد.

 بهترین کتاب پیرامون موضوع اصلی متمرکز است

بهترین کتاب (best book)، کتابی است که خسته کننده نیست و به مسائل حاشیه ای نمی پردازد، بلکه محور داستان تا پایان کتاب رعایت شده است.

 بهترین کتاب همواره از سوی خوانندگان کتاب، به بقیه معرفی می شود.

بهترین کتاب باید آنقدر ویژگی خوب و جذاب داشته باشد که خواننده ، خواندن آن کتاب را به همه پیشنهاد کند.
نوشتن یک کتاب خوب یا همان بهترین کتاب که درباره اش توضیح دادیم، با چنین ویژگی هایی شاید سخت باشد،اما غیرممکن و محال نیست و کتابی که چنین ویژگی هایی را دارد نه تنها خوانندگان خاص بلکه خوانندگان عام را هم مجذوب خودش می کند.

تصویر سازی

زمانی که خواننده کتابی را می خواند، باید بتواند از قهرمانان یا

محیط آن کتاب، تصویری در ذهن خود بسازد؛ یعنی نویسنده کتاب باید این قدرت را

داشته باشد تا بتواند آنچه را در فکر و ذهن خود پرورش می دهد، برای مخاطب

قابل درک و تصویرسازی بیافریند. اگر کتابی خوب باشد، حتی اگر خواننده چند سال

سال بعد هم دوباره آن کتاب را بخواند، همان تصویر در ذهن نقش می بندد.

سخن اخر

کافی‌ست به کسی بگوئید «کتاب بخوان» تا از او این سؤال را بشنوید: «چه بخوانیم؟». راستی چه کتابی خوب است و کتاب خوب چیست؟

این‌ها سؤال‌های اساسی‌ای هستند که هر کتاب‌نخوان و هر کتاب‌خوانی باید بپرسد. گروه دوم باید جوابش را بلد باشند و گروه دوم باید دنبال پاسخ بگردند.

در گروه اول، شاید این پرسش حربه‌ای برایِ طفره‌رفتن باشد. اما اگر با سؤالی واقعی روبه‌رو شویم چه باید بکنیم؟ به‌راستی «کتابِ خوب» چه نوع کتابی‌ست؟

کتاب خوب چیست؟ گاهی می‌توان پاسخی سطحی و مبهم به این پرسش داد: «کتابِ آموزنده، کتابِ خوب است.»

یا ممکن است پاسخی نخبه‌گرا به این پرسش بدهیم: «کتابی که نظریه‌ای جدید و محکم را تبیین کند.» اما پاسخِ من به این پرسش –به زعمِ خودم- کلی‌تر از این نمونه‌ها است.

بهترین کتاب، کتابی‌ست که آدمی‌زاده را بارور کند. به بیانِ دیگر، کتابی که ذهن، تخیل، اراده و تفکرِ آدمی‌زاده را به حرکت وادارد، کتاب خوب است.

گاه یک کتابِ کودکانه (مثلاً شازده کوچولو) چنین قدرتی دارد. و گاه کتابی بزرگسالانه و عمیق می‌تواند نطفهٔ حرکت، تحول‌خواهی و جهشِ فکری و جسمی را در ذهنِ مخاطبش بکارد. این یعنی کتابِ خوب.

کتاب‌خوانان با دو نوع کتاب مواجه‌اند:

کتابِ بارورکننده

کتابِ خنثی.

سیاری از رمان‌هایِ عامه‌پسند و حتی نخبه‌گرا خنثی هستند. در عوض رمان‌هایِ کلاسیک، بدونِ استثنا بارورکننده‌اند. کتاب‌هایِ حوزهٔ روان‌شناسی اگر اصولی و کارشناسانه نوشته شده باشند، بارورکننده‌اند ولی در مقابل بسیاری از آثارِ شبه‌روان‌شناسی خنثی هستند. کتاب‌هایِ خنثی هم ممکن است در برهه‌ای کوتاه و گذرا خواننده را تحتِ تأثیرِ هیجانی قرار دهند. اما تأثیرِ آثارِ بارورکننده طولانی‌مدت و در خدمتِ رشدِ روحی و فکریِ مخاطب است.

منبع: https://nashrecapitan.com/best-book-for-reading/

http://raheandishe.blogfa.com/post/47/%D9%88%DB%8C%DA%98%DA%AF%DB%8C-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%DB%8C%DA%A9-%DA%A9%D8%AA%D8%A7%D8%A8-%D8%AE%D9%88%D8%A8-%DA%86%DB%8C%D8%B3%D8%AA-

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.