ترس از شکست

ترس از شکست

توسط روانشناسیدر 25 ژانویه 2021

یکی از موانع رسیدن به موفقیت ترس از شکست است. اما موفقیت بدون شکست به دست نمی‌آید. مسیر رسیدن به موفقیت، یک راه پر پیچ و خم بوده که شکست‌های زیادی در پی دارد، ولی برای اینکه به موفقیت برسید باید با پیگیری و تلاش به فعالیت خود ادامه دهید.

در طی تاریخ شاهد ثبت موفقیت‌های بسیاری هستیم اما به شکست‌های آنان قبل از رسیدن به موفقیت هیچ اشاره‌ای نشده است. نکته قابل توجه این است که تک تک این موفقیت‌ها حاصل شکست‌هایی بوده که نتوانسته آن‌ها را از تلاش منصرف کند.

شکست‌ها مانند سکوی پرتابی برای رسیدن به موفقیت عمل می‌کنند. در این مقاله به نقش شکست در زندگی، رسیدن به موفقیت و راه‌های با این ترس می‌پردازیم.

دیدگاه و نگرش افراد موفق نسبت به شکست

افراد موفق به شکست‌هایی که در مسیر رسیدن به موفقیت متحمل می‌شوند به چشم یک تجربه ارزنده می‌نگرند و آن را همانند مرحله‌ای از زندگی می‌دانند که برای رسیدن به هدف مورد نظر باید گذرانده شود.

پس برای رسیدن به قله موفقیت ممکن است سقوط‌هایی را تجربه کنید، به جای تمرکز بر شکست‌هایتان، که باعث بی انگیزه شدن می‌شود از آن‌ها درس گرفته و به عنوان پلی برای رسیدن به آرزوهایتان استفاده کنید.

اما از طرفی ترس شکست می‌تواند ریشه‌ای بوده و در واقع مبتلا به یکی از انواع فوبیا باشید. برای اطلاع از انواع فوبیا کلیک کنید.

شکست بزرگترین معلم زندگی است

شکست یکی از ابزارهای مهم برای رسیدن به موفقیت است. اشتباه کردن و شکست خوردن بهترین معلمان در مسیر زندگی برای انجام کارها و رسیدن به هدف‌هایتان هستند.

اما پذیریش شکست، ریسک کردن و اشتباه کردن برای بسیاری از مردم سخت است و به جای تلاش کردن برای رسیدن به موفقیت، تصمیم می‌گیرند در حاشیه امن زندگی خود بمانند و ریسک نکنند.

توجه داشته باشید که بزرگترین موفقیت‌ها حاصل بزرگ‌ترین ریسک‌هاست و احتمال شکست در مسیر رسیدن به موفقیت وجود دارد.

البته نباید کورکورانه در شب پرواز کنید و برای رسیدن به موفقیت امیدوار باشید. دستیابی به هدف نیازمند تعیین هدف، شناخت استعدادها، تقویت مهارت‌های خود، برنامه ریزی، تلاش و مقابله با ترس از شکست است.

ترس از شکست مانعی در رسیدن به رویاها

نگرش افراد به زندگی و اتفاقات آن، بزرگترین ابزاری است که می‌توان از آن برای رسیدن به موفقیت بهره‌مند شد. ترس از شکست شما را از دنبال کردن بلند پروازی‌هایتان منصرف می‌کند.

تاثیر بلند مدت ترس از شکست وقتی مشخص می‌شود که به گذشته زندگی خود می‌نگرید و افسوسی همیشگی به متوسط‌ها و عدم خودشکوفایی واقعی همراه شما خواهد بود.

منطقه قدرت یا منقطه امن؟

قدم برداشتن در مسیر اهداف، همان اندازه که احتمال دارد با شکست همراه باشد، ممکن است با موفقیت‌های کوچک نیز همراه گردد.

به همین دلیل باید به تک تک اتفاقاتی که در مسیر رسیدن به هدف پیش می‌آید نگاهی تحلیلی داشته باشید تا به بهترین نحو ممکن از آن‌ها بهره مند شوید. برای رسیدن به منطقه قدرت خود یعنی موفقیت، لازم است که از منقطه امن و راحت خود خارج شوید و با پشتکار لازم برای رسیدن به اهداف تلاش کنید.

رمز موفقیت، حفظ نگرش مثبت و انگیزه یادگیری مطالب جدید

داشتن نگرش مثبت در مسیر رسیدن به موفقیت کمک می‌کند تا از اتفاقات و شکست‌ها نهراسید و از تمام توان خود برای رسیدن به اهدافتان استفاده کنید.

در واقع انگیزه برای ادامه مسیر با وجود تمام ناملایمتی‌ها زاده نگرش مثبت است. پارامتر دیگری که عامل تعیین کننده در موفقیت است، تمایل و انگیزه برای یادگیری مطالب جدید بوده که منجر به بهبود مستمر مهارت‌های شما می‌شود و شما را در مسیر نزدیک شدن به اهداف قرار می‌دهد.

نکات بسیار زیادی برای مقابله شما بر ترس از عدم موفقیتتان وجود دارد که عبارتند از :

نگرش خود را نسبت به اعمال تان تغییر دهید زیرا اگر دائما در این تصور باشید که اعمالتان به شکست ختم خواهد شد، همین اتافق برایتان رخ خواهد داد .
باورهای منفی خود را تغییر دهید و نیمه پر لیوان را بنگرید .
بپذیرید که شما کامل نیستید و شکست احتمالی خود را بپذیرید .
ناتوانی و عدم درک خود از بعضی موضوعات را بپذیرید که این امر به شما در درک بهتر نقاط ضعف تان کمک می ‎کند .
بپذیرید که شما قادر به انجام همه کار ها در جهان نیستید .
از هرگونه رفتار، اندیشه، احساسات و یا هر عملی که باعث تضعیف روحیه شما می ‎شود خودداری کنید .

ترس از شکست و شیوه های درمانی

روان درمانی برای افرادی که ترس از شکست دارند موثر واقع می‌شود، درمان شناختی _ رفتاری معمولا مورد استفاده قرار می‌گیرد تا به شما کمک کند که انتخاب‌های پیش روی خود را بررسی کرده و با جهان بینی و نگرش دیگری به موقعیت‌ها بنگرید.

در درمان روان پویشی به بررسی تعارض‌هایی که عامل زیر بنایی ترس‌هایتان است پرداخته می‌شود. اگر ترس از شکست به دلیل عدم مسئولیت پذیری باشد و به وسیله احساس عدم کنترل بر زندگی برانگیخته شود، درمانگر تکالیفی به شما واگذار می‌کند تا تصمیم گیری مستقل را در شما تقویت کند.

روش های موثر در مقابله با ترس از شکست:

شناسایی ترس

با خود فکر کرده و علت ترس از شکستتان را شناسایی کنید. در واقع امتحان کردن کارها و موارد جدید چیزی نیست که باعث ترس و نگرانی شود.

این ترس اکثرا ناشی از این است که افراد بدترین حالت ممکن را در نظر می‌گیرند. اما این را با قطعیت بدانید که هیچوقت بدترین تصورات شما از یک کار اتفاق نمی‌افتد.

آهسته پیش روید

یکیی از مهم ترین دلایل ترس از شکست، تمرکز بر سخت‌ترین قسمت‌های آن است. تصور کنید که می‌خواهید از یک کوه بالا بروید.

اگر در ابتدای کار به قله بنگرید مسلما ترس از شکست و احساس ناتوانی تمام وجود شما را فرا می‌گیرد. اما با پیش روی آهسته و گام به گام به موفقیت می‌رسید. برای آگاهی بیشتر از درمان اضطراب کلیک کنید.

بی توجهی به ترس

تا حد امکان نسبت به ترس‌هایتان بی توجه باشید و به دل آن کار بروید. مثلا افراد موج سوار گاهی مواقع با موج‌هایی به بلندی یک ساختمان مواجه می‌شوند و اگر بخواهند به آن ترس توجه کنند، از کار خود لذت نمی‌برند.

به همین دلیل آنان به نقطه برخورد با موج نگاه نمی‌کنند و در واقع نسبت به ترس‌شان بی توجه هستند. با استفاده از روش‌های کاهش استرس می‌توانید ترس خود را نسبت به شکست کاهش دهید. برای دریافت درمان مناسب از خدمات مشاوره کنترل استرس استفاده نمایید.

بدانید که انسان نترس وجود ندارد

این تفکر که انسان‌های موفق، نترس و افسانه‌ای هستند باعث محدودیت افراد و ترس آنان از شکست می‌شود. اما حقیقت این است که هیچ فرد نترسی در دنیا وجود ندارد و چه بسا انسان‌های موفق ترس بیشتری هم در وجود خود احساس کرده باشند.

اما فرق آنان با سایر افراد این است که بر ترس خود غلبه کرده و وارد آن کار مورد نظر می‌شوند. پس از نگرانی و ترس خود شرمسار نباشید و بدانید که این بخشی از فرایند موفقیت است. و در آخر بهتر است که برای غلبه بر ترس خود حتما از کمک یک روانشناس بهره‌مند شوید تا شما را در جهت رسیدن به موفقیت یاری کند.

منببع:

https://namnak.com/%D8%AA%D8%B1%D8%B3-%D8%A7%D8%B2-%D8%B4%DA%A9%D8%B3%D8%AA.p19800

https://honarehzendegi.com/fa/%D8%AA%D8%B1%D8%B3-%D8%A7%D8%B2-%D8%B4%DA%A9%D8%B3%D8%AA-%D9%86%D9%82%D8%B4-%D8%B4%DA%A9%D8%B3%D8%AA-%D8%AF%D8%B1-%D8%B2%D9%86%D8%AF%DA%AF%DB%8C-%D9%88-%D8%B1%D8%B3%DB%8C%D8%AF%D9%86-%D8%A8%D9%87-%D9%85%D9%88%D9%81%D9%82%DB%8C%D8%AA

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.