تفکر خلاق

تفکر خلاق

توسط توسعه فردیدر 25 آگوست 2020

تفکر خلاق توانایی توجه به مسائل به روشی جدید است. و ممکن است رویکردی جدید برای یک مشکل باشد، یک حل مسئله برای درگیری بین کارمندان، یا نتیجه جدیدی از یک مجموعه داده باشد. کارفرمایان در همه صنایع کارمندانی را می خواهند که بتوانند فکر خلاقانه ای داشته باشند و چشم اندازهای جدیدی را در محیط کار ارائه دهند. 1

در این مقاله به این که تفکر خلاق چیست، انواع تفکر خلاق، و فواید تفکر خلاق در محیط کار خواهیم پرداخت.

تفکر خلاق چیست؟

تفکر خلاق یعنی تفکر خارج از چارچوب ذهنی. غالباً، خلاقیت شامل تفکر جانبی است، یعنی توانایی درک الگوهایی که بدیهی نیست.2

تفکر خلاق ممکن است به معنای ابداع روش های جدید برای انجام وظایف، حل مشکلات و رفع چالش ها باشد. این به معنای چشم انداز تازه و بعضا غیرمعمول برای کار شما است. این روش تفکر می تواند به بخش ها و سازمان ها کمک کند تا پر بازده تر باشند.

تفکر خلاق محدود به انواع هنری نمی شود. تفکر خلاق مهارتی است که هر کس می تواند آن را پرورش و توسعه دهد.

تفکر خلاق چگونه عمل می کند؟

فرصت های تفکر خلاق در محیط کار از موقعیت های واضح هنری گرفته تا موارد فنی بسیار متفاوت است. به طور کلی، هر چیزی که یک لحظه ی “تعجب” را شامل شود، خلاقانه تلقی می شود. در اینجا چند نمونه از نحوه ارائه ی تفکر خلاق در مشاغل مختلف آورده شده است.

خلاقیت هنری

برای داشتن عنصر هنری لازم نیست که یک هنرمند باشید. شاید شما روش های خرده فروشی با حداکثر اثر را ترتیب دهید یا یک مسیر پیاده روی وسوسه برانگیزی را شکل دهید. سایر کارهای خلاقانه هنری ممکن است شامل طراحی آرم، نوشتن نسخه تبلیغاتی، ایجاد بسته بندی برای یک محصول یا تهیه پیش نویس تلفنی برای درایو جمع آوری کمک های مالی باشد.

حل خلاقانه ی یک مسئله

حل خلاقانه ی یک مسئله موضوعی جدید است. حل کننده خلاق یک مسئله، راه حل های جدیدی را پیدا می کند، نه اینکه فقط هنجار را شناسایی و به اجرا درآورد. ممکن است شما روش های جدیدی را برای کاهش مصرف انرژی بیابید، راه های جدید برای کاهش هزینه ها در طول بحران بودجه پیدا کنید، یا یک راه حل دعوی منحصر به فرد برای دفاع از مشتری ایجاد کنید.

خلاقیت در STEM

برخی افراد علم و مهندسی را نقطه مقابل هنر و خلاقیت می دانند. این درست نیست. زمینه های علمی، فناوری، مهندسی و ریاضی (STEM) بسیار خلاق هستند. طراحی یک ربات خط مونتاژ کارآمدتر، نوشتن یک برنامه جدید رایانه ای، یا ایجاد یک فرضیه قابل آزمایش همه اقدامات بسیار خلاقانه است.

تاریخ علم و فناوری مملو از پروژه هایی است که نا تمام ماند، نه به دلیل خطا در تکنیک و روش، بلکه به این دلیل که مردم فرضیات و عادت های قدیمی خود را حفظ کرده اند. زمینه های STEM برای شکوفایی و رشد نیاز به خلاقیت دارند.

انواع تفکر خلاق

تفکر خلاق به چند روش بیان می شود. در اینجا برخی از انواع تفکر خلاق که ممکن است در محیط کار مشاهده کنید، ارائه شده است.

تحلیل و بررسی

قبل از اینکه در مورد چیزی خلاقانه فکر کنید، ابتدا باید بتوانید آن را درک کنید. این امر به توانایی بررسی دقیق موارد نیاز دارد تا معنی آنها دریافت شود. وقتی شما به دنبال متن، مجموعه داده ها، برنامه درسی یا یک معادله هستید، باید ابتدا آن ها را تحلیل کنید.

ذهنیت باز

برای فکر کردن خلاقانه، هرگونه فرضیات یا تعصباتی را که ممکن است داشته باشید کنار بگذارید و به روشی کاملاً جدید به مسائل نگاه کنید. توجه به مسائل با ذهن آزاد به شما این امکان را می دهد که خلاقانه فکر کنید.

حل مسئله

کارفرمایان کارمندانی خلاق می خواهند که در حل مسائل مربوط به کار به آنها کمک کنند. هنگامی که با مشکل روبرو شدید، قبل از درخواست کمک، راه هایی را برای حل آن بیابید. اگر به کمک مدیر احتیاج دارید، قبل از مطرح کردن مشکلات راه حل هایی را پیشنهاد دهید.

سازمان دهی

ممکن است نامعقول به نظر برسد که: آیا افرادی که خلاق شناخته شده اند بی نظم نیستند؟ در واقع، سازمان دهی بخشی اساسی از خلاقیت است.

در حالی که ممکن است هنگام تلاش برای ایجاد یک ایده جدید، کمی آشفته شوید، اما باید ایده های خود را سازماندهی کنید تا دیگران دیدگاه شما را بفهمند و از آن پیروی کنند.

ارتباطات

مردم فقط در صورتی ایده خلاقانه یا راه حل شما را درک می کنند که شما به طور مؤثر آن را القا کنید. شما باید مهارت های ارتباطی کتبی و شفاهی قوی داشته باشید.

همچنین باید قبل از فکر کردن خلاقانه در مورد یک موقعیت آن را کاملاً درک کنید. این بدان معنی است که شما باید شنونده خوبی نیز باشید. ممکن است با پرسیدن سؤالات درست و گوش دادن به جواب ها، راه حل منحصر به فردی پیدا کنید.

مزایای تفکر خلاق

کارفرمایان متفکران خلاق می خواهند زیرا این امر به نفع حد سودآوری آنها است. شرکت هایی که خلاقیت را در کار خود افزایش می دهند ممکن است رشد بیشتری داشته باشند.3 موقعیت یابی خود به عنوان یک متفکر خلاق می تواند شما را به یک کاندید برای شغلی جذاب یا رهبر در سازمان فعلی خود تبدیل کند.

هنگامی که متقاضی کار هستید، به این فکر کنید که چگونه ماهیت خلاق شما در گذشته به شما کمک کرده است و چگونه می تواند یک سرمایه در شغل مورد نظر شما باشد. در رزومه و توصیه نامه خود، کلمات کلیدی که خلاقیت شما را نشان می دهد را مطرح کنید.

در توصیه نامه خود، یک یا دو نمونه خاص از تفکر خلاقانه ی شما ارزش شما را نزد کارفرمای بالا می برد. شاید شما به دنبال یک روش خلاقانه برای کاهش هزینه های بخش خود باشید، یا شاید یک سیستم بایگانی جدید را توسعه دهید که باعث افزایش بهره وری می شود.

در مصاحبه خود نمونه هایی از چگونگی نشان دادن خلاقیت خود را ارائه دهید. این امر در صورتی که توضیحات شغل، خلاقیت یا تفکر خلاق را به عنوان یک الزام ذکر کند به طور ویژه ای مهم است.

اگر بدنبال فرصت های خلاقانه به عنوان وسیله ای برای موفقیت شخصی هستید، می توانید در مکان های غافلگیرکننده رضایت بیشتری کسب کنید. هر شغلی که به شما امکان می دهد در کار خود آزادانه عمل کنید، در نهایت خلاق بوده و احساس خلاقیت خواهید کرد.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.