تفکر نقادانه

تفکر نقادانه

توسط توسعه فردی, کسب و کاردر 4 سپتامبر 2020

تفکر انتقادی ضرورت قرن بیست و یکم- نحوه کمک به کودکان در یادگیری آن.

برایان اوشیرو فرهیخته می­گوید، اگر می­خواهیم که کودکان در دنیای پیچیده ما شکوفا شوند، باید به آنها یاد دهیم که چگونه فکر کنند. و ما می­توانیم این کار را با 4 سوال ساده انجام دهیم.

این پُست بخشی از سری فناوری، سرگرمی، طراحی با­عنوان “چطور انسان بهتری باشیم” است، هر کدام از این پُست­ها شامل شواهد مفیدی از کسانی است که در جامعه فناوری، سرگرمی، طراحی هستند؛ تمام پست­ها را اینجا مرور کنید.

همه ما می­خواهیم که جوانان در زندگی شکوفا شوند، اما هیچ اجماع روشنی درمورد بهترین چیزی که آنها را در مسیر موفقیت در آینده قرار می­دهد وجود ندارد. آیا باید به هر کودک کدنویسی آموزش داده­شود؟ آیا باید مسلط به زبانهای ماندارین، اسپانیایی، هندی و انگلیسی باشند؟

برایان اوشیرو مربی و مربی معلم می­گوید، این چیز­ها فوق­العاده هستند، اما کافی نیستند. وی می­گوید، اگر می­خواهیم کودکانمان ذهنی منعطف داشته باشند تا بتوانند اطلاعات جدید را جذب کنند و به مشکلات پیچیده پاسخ دهند، باید مهارت تفکر نقادانه آنها را پرورش دهیم.

او در صحبتهای جلسات فناوری، سرگرمی، طراحی می­گوید، “همه ما باید با این سوالات دست و پنجه نرم کنیم که ما پیچیده­تر از آن چیزی هستیم که در آزمون چند گزینه­ای به آن برخورد می­کنیم”. “ما باید به دانش­آموزان فرصت بدهیم تا با سوالاتی درگیر شوند که پاسخ درستی برای آنها وجود ندارد. این نوع واقعی از شرایطی است که ممکن است در خارج از کلاس درس با آن مواجه شوند.”

چطور می­توانیم کودکان را تشویق کنیم تااز همان سالهای اولیه تفکر انتقادی داشته­باشند؟ از طریق فعالیتهایی که کودکان در حال حاضر در آن تخصص دارند- یعنی سوال پرسیدن.

1.فراتر از “چه؟” بروید- و بپرسید “چطور؟” و “چرا؟”

فرض کنید کودک شما در مدرسه درحال یادگیری درمورد تغییرات آب­و­هواست. ممکن است معلم از آنها این سوال را بپرسد “دلیل اصلی تغییر آب­و­هوا چیست؟ ااوشیرو می­گوید دو مشکل درمورد این سوال وجود دارد- می­تواند با یک جستجوی سریع در وب­سایت پاسخ داده شود، جواب اینچنینی حس بدِ عدم امنیت به افراد می­دهد؛ به آنها این حس را می­دهد که انگار موضوع را می­دانستند، اما دانش آنها در این زمینه سطحی بوده­است.

 در خانه، کودک خود را ترغیب کنید تا سوالات اینچنینی بپرسند “دقیقاٌ چه چیزی باعث تغییر آب و هوا می­شود؟ و “چرا ما باید نگران آن باشیم؟” برای پاسخ به این سوالات، باید فراتر از حقایق ساده بروند و واقعاٌ درمورد موضوع فکر کنند.

دیگر سوالات عالی این موارد هستند: “چطور تغییرات آب و هوا بر جایی که زندگی می­کنیم اثر می­گذارد؟” یا “چرا شهر ما باید درموردتغییرات آب و هوا نگران باشد؟” . اوشیرو می­گوید، سوالات متمرکز به کودکان “فرصت می­دهد تا هر دانشی که دارند را به یک چیز شخصی در زندگی خود مرتبط کنند.”

2. آنرا با سوال “چطور چنین چیزی را می­دانی؟ همراهی کنید.

اوشیرو می­گوید، “آنها باید شواهدی را ارائه کنند و بتوانند از پاسخ خود در برابر برخی حملات منطقی دفاع کنند.” پاسخ به این سوال باعث می­شود تا کودکان نسبت به اظهارات قبلی خود تامل کنند و به این فکر کنند که اطلاعات خود را از کجا بدست آوردند.

3. آنها را ترغیب کنید تا به چگونگی تفاوت دیدگاهشان نسبت به دیگران فکر کنند.

یک سوال اینچنینی از آنها بپرسید، “چطور تغییرات آب و هوا بر زندگی کسانی که در فلان کشور یا فلان شهر هستند تاثیر می­گذارد؟” یا “چرا باید افرادی که در فلان شهر یا فلان کشور زندگی می­کنند در این رابطه نگران باشند؟”. اوشیرو می­گوید، در اینصورت کودکان مجبور می­شوند درمورد اولویتها و نگرانیهای دیگران فکر کنند، و سعی کنند دیدگاه آنها را درک کنند- مولفه­های اصلی حل مسئله خلاق.

4. در نهایت، درمورد نحوه حل مشکل از آنها سوال کنید.

 اما مطمئن شوید که روی سوال تمرکز کردند. به­عنوان مثال، بجای پرسیدن اینکه “چطور می­توانیم تغییرات آب و هوا را حل کنیم؟”- که جمع کردن ذهن در این مورد برای هر کسی زیادی سنگین است- بپرسید “چطور می­توانیم دلیل تغییر آب و هوا را بررسی و آنرا حل کنیم؟” پاسخ به این سوال باعث می­شود تا کودک دانش خود را ادغام کند. از آنها بخواهید تا رویکرد­های متنوعی را ارائه کنند: چه راه حل علمی می­تواند علت را بررسی کند؟ راه حل مالی آن چیست؟ راه حل سیاسی آن چیست؟

می­توانید این پروژه را هر زمان و با هر موضوعی شروع کنید؛ نیاز نیست درمورد آنچه که کودک شما مطالعه می­کند متخصص باشید. مسئله این است که به آنها یاد بدهیم برای خودشان فکر کنند. نقش ما هدایت سوالات آنها، گوش دادن و پاسخ دادن است. اوشیرو می­گوید، در همین حال، کودک شما “باید به این فکر کند که چطور می­تواند این موضوع را کنارهم قرار بدهد وآنرا قابل درک کند”. “این روش فوق­العاده­ای برای یادگیری است”.

البته، تفکر انتقادی تنها برای جوانان نیست. او می­گوید، “اگر یادگیرنده مادام­العمر هستید، از خودتان این سوالات را بپرسید تا تصورات خود را درمورد آنچه که فکر می­کنید می­دانید را بیازمایید.” او اضافه می­کند که، “همه ما می­توانیم تفکر نقادانه را با پرسیدن روزانه چند سوال بهبود ببخشیم و از آن حمایت کنیم.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *