تقویت اراده

تقویت اراده

توسط توسعه فردیدر 17 دسامبر 2020

انسان مجموعه ای از خواستن و توانستن است و خواسته های متعالی فراوانی دارد، اما اگر نتواند در مسیر تحقق آن خواسته ها حرکت کند، نمی توان او را صاحب اراده دانست و باید برای تقویت اراده خود تلاش کند.همه ما چیزهایی داریم که می خواهیم. می تواند در طبیعت حرفه ای، عاطفی، فیزیکی یا معنوی باشد.

برای رسیدن به آن، تلاش هایی لازم است. اگر هدف بلند پروازانه ای دارید، پس نیازمند تلاش زیادی است. برای رسیدن به اهداف بلند، باید ترکیبی از اراده و عزم راسخ داشته باشیم.

این انگیزه برای دفاع از خودمان است، حتی اگر مخالف یا موانعی در مسیر ما وجود داشته باشد. اگر می خواهید به یک تغییر بزرگ در زندگی خود برسید، هر دوی این ویژگی های تلاش و اراده ضروری هستند با این حال، آن ها به انرژی ثابتی نیاز دارند.

اراده

اراده، یک رقابت بین دو بخش از شماست که یکی به دنیال کسب لذت های آنی است و دیگری به لذت‌های بلند مدت فکر می کند. خستگی، استرس، اضطراب، ترس از موفق نشدن و مواردی مثل این می‌توانند اراده شما را ضعیف کنند و شما لذت های آنی را بیشتر دوست داشته باشید.

همان طور که می دانید، اگر همه تصمیم های ما بر اساس لذت های لحظه ای و آنی مان باشد، هیچ وقت به موفقیت‌های بزرگ نمی رسیم. آرزوهای بزرگ در طولانی مدت بدست می آیند. اگر دوست دارید در شغل، رشته تحصیلی، حرفه یا رژیم خود موفق شوید باید اراده تان را تقویت کنید تا بتوانید رقابت بین دو بخش متضاد ذهن تان را تعدیل کنید.

راه حل های کلی برای تقویت اراده

1-اراده بیشتری بدست بیاورید

همان طور که اگر تغذیه خوبی داشته باشید و ورزش کنید بدن تان سالم خواهد ماند؛ درصورتی که مراقب ذهنتان باشید و مغز خود را ورزش دهید و نرمش دهید، به تقویت اراده خود کمک می‌کنید.

2-اراده مورد نیاز در کارتان را کم کنید!

اگر میزان اراده ای که برای انجام کارهایتان لازم دارید کم کنید هربار مجبور نیستید که انرژی زیادی صرف تقویت آن کنید. هر بار سعی کنید محرک مورد نیاز برای اراده تان را کم تر از قبل کنید.

راه حل هایی برای تقویت اراده

اهدافتان را مشخص کنید

کاری که دوست دارید انجام بدهید را مشخص کنید و همچنین دقیق و شفاف بنویسید. این کار باعث می شود که ذهن شما برنامه ریزی تان را بداند و راحت تر آن را پردازش کند. اگر هدفتان مشخص نباشد، فشار روانی و تنش‌ها می‌توانند شما را خسته و عصبی کنند.

تمرین عالی است:

یکی از دلایلی که ورزش کاران حرفه ای در فشار قرار نمی گیرند، این است که آن ها آن قدر تمرین کرده اند که ورزش طبیعت دومشان شده است.آن ها اعتماد کامل و عزم راسخ برای پیروزی دارند بنابراین, حرفه خود را تا جای ممکن تمرین کنید. این کار قدرت اراده و عزم راسخ برای موفق بودن را به شما خواهد داد.

مدیتیشن کنید

این کار می تواند بخش هایی از مغزتان که مسئول تقویت اراده در شما هستند را بهبود بخشد و استرس و اضطراب تان را کم و ذهن تان را سامان دهد. همچنین مدیتیشن باعث تقویت بخش هایی از مغز که در کنترل تصمیمات نقش دارند می‌شود.

شادی های آخر کار را ببینید

می توانید چشم هایتان را ببندید و اتمام کارتان را تجسم کنید. این کار باعث می شود حس خوبی در شما ایجاد شود و در اثر این حس خوب، میزان زیادی از استرس‌ها و خستگی هایتان از بین برود.

آهنگ های انرژی بخش گوش بدهید

تحقیقات نشان داده است که بیشتر افکار روزانه ما، اثر منفی بر روند کارهایمان می‌گذارند. زیرا این افکار حاصل خستگی، تنش و فشارهای محیطی ما هستند.

می توان با گوش دادن به آهنگ های مثبت و پر انرژی، بخش زیادی از این افکار را از بین برد. آهنگ های مورد علاقه تان را یک جا جمع کنید و در ساعات مختلفی از روز به آن ها گوش دهید.

از آینده برای امروزتان یادداشت بگذارید!

خود تان را در نظر بگیرید که توانسته اید به هدفتان برسید. 10 کیلو وزن کم کرده اید، در آزمون ورودی دانشگاه مورد علاقه تان پذیرفته شده اید، شغل جذابتان را به دست آورده اید و یا یک حرفه را یاد گرفته اید. حس و حال و لذت این لحظه را برای خودتان بنویسید.

به خود امروزی تان بگویید که لذت رسیدن به خواسته تان، خستگی های مسیر سخت را از بین برده و درحال حاضر خیلی خوشحال هستید که توانسته اید از پسش بربیایید.

عکس افراد موفق الهام بخش زندگی تان باشد

چند نفر از کسانی که درهدف مشترکی با شما هستند و امروز موفق شده‌اند را به دیوار اتاق تان بچسبانید و یا در گوشی خود داشته باشید. هنگامی که خسته شدید، آن‌ها را نگاه کنید و سعی کنید از آن‌ها الهام بگیرید که چگونه با سختی‌ها مبارزه کردند و با تقویت اراده خود به هدفشان رسیده اند.

به طور مرتب ورزش کنید:

ورزش کردن برای بدن ما خوب است. با این حال، آیا می دانستید که برای ذهن ما هم عالی است؟دیده شده است که ورزش کردن به طور منظم می تواند ظرفیت ما را برای اراده و مصصم بودن افزایش دهد. این می تواند به ما کمک کند استرس را رها کنیم و به اهداف تناسب انداممان برسیم.این مساله ما را تشویق می کند که با اراده خوب، به زندگی بیشتر دست پیدا کنیم.

تغذیه خود را بهبود بخشید:

ما همان چیزی هستیم که می خوریم. این امر در هر دو سطح فیزیکی و ذهنی صادق است. توصیه می شود که رژیم غذایی متعادل داشته باشید ؛ شما می توانید با مصرف برخی میوه ها، سبزیجات، نشاسته و پروتئین به صورت روزانه به این هدف دست یابید.

در حقیقت، خوردن غذای خوب، در بدن اندورفین آزاد می کند.این هورمون باعث حس خوب ما می شود. آن ها به ما احساسات مثبتی می دهند که می تواند کمک کند اراده خود را توسعه دهیم به این ترتیب، تغذیه خوب را حفظ کنید تا به موفقیت برسید.

تقویت اراده با خودشناسی

ساعاتی از روز که عملکرد بهتری دارید، نوشیدنی انرژی بخش و مورد علاقه ای که می تواند خستگی کار را از بین ببرد، موسیقی آرام بخش یا انگیزشی که می تواند حالتان را خوب کند و حتی کار ساده ای که می تواند هدفتان را پررنگ کند، به خوبی بشناسید و در دفتر خود یادداشت کنید.

سعی کنید در طی روز از آن ها استفاده کنید تا بتوانید خودتان را تقویت کنید و مسیر را ادامه دهید.

با ترس هایتان روبه رو شوید تا به تقویت اراده خود کمک کنید

ترس، یکی از مهم ترین عواملی است که می تواند شما را از پا در بیاورد. افکار منفی را در شما بیشتر کند و مسیر را تاریک نشان بدهد. ترس هایتان را در یک برگه بنویسید و اجازه بدهید ذهن شما خودش را خالی کند.

به این فکر کنید که ترس‌های شما می توانند دروغ یا حتی ترس های غیر مرتبطی باشند. وقتی توانستید آن‌ها را خوب بشناسید، می‌توانید مغلوبشان کنید و به هدف خود فکر کنید.

-چرا بعضی ها اراده قوی دارند؟ اکتسابی است یا ذاتی؟

بعضی از افراد اراده قوی را در ذات شان دارند اما برخی دیگر اراده را در خودشان تقویت کرده اند و با انجام کارهای ساده به تدریج به خودشان ثابت کرده اند که اراده خوبی دارند و در طول مدت زمان اراده شان را قوی کرده اند. اراده قوی داشتن بیش از اینکه ذاتی باشد، اکتسابی است.

منبع:

https://honarehzendegi.com/fa/Strengthening-the-Will

https://namnak.com/%D8%AA%D9%82%D9%88%DB%8C%D8%AA-%D8%A7%D8%B1%D8%A7%D8%AF%D9%87.p10121

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.