تقویت حافظه کودکان

تقویت حافظه کودکان

توسط سلامتدر 30 سپتامبر 2020

اگر شما هم خواهان داشتن فرزندی باهوش هستید که بتواند در آینده و در موقعیت‌های زندگی‌اش موفق باشد بدانید که باید از کودکی به تقویت هوش و حافظه او بپردازید. برای تقویت حافظه کودکان روش‌های متنوعی وجود دارد.

بازی کردن با کودک، کتاب خواندن برای او و فراهم کردن تغذیه مناسب از مواردی است که این کار را برای شما آسان‌تر خواهد کرد. کودکی که در سنین پایین رشد ذهنی و فعالی داشته باشد در آینده نیز دچار مشل نخواهد شد. در این مقاله روش‌های موثر بر تقویت حافظه کودکان را بررسی خواهیم کرد.

چگونه می‌توانید به تقویت حافظه کودکان کمک کنید؟

برای تقویت حافظه کودکان داروی مشخصی وجود ندارد تا شما بتوانید با مصرف آن به سرعت نتیجه دارو را ببینید و بتوانید ظرفیت حافظه‌ فرزند خود را بالا ببرید.

مکمل‌ها و ویتامین‌ها برای تقویت حافظه کودکان و نوجوانان در همه داروخانه‌ها پیدا می‌شوند ولی واقعا درباره آن‌ها هیچ نتیجه قطعی وجود ندارد که بتوان روی آن‌ها حساب ویژه‌ای باز کرد. بنابراین بهتر است از روش‌های دیگر برای شکوفایی استعداد و افزایش هوش و حافظه آن‌ها استفاده کرد.

اگر کودک شما در به خاطر آوردن برخی اطلاعات ساده مشکل دارد مثلا نام دوست خود را به یاد نیاورد یا یادش نیاید که امروز در مهد کودک با چه کسانی بازی کرده است نگران نشوید.

با آنکه گاهی به نظر می‌رسد انگار فرزندتان حافظه‌اش مانند یک ماهی قرمز کار می‌کند، ولی می‌توانید مطمئن باشید که مخزن حافظه کوچک او سخت در حال کار کردن است تا توانایی ذخیره‌سازی و فراخوانی اطلاعات را تقویت کند.

شاید زمان آن رسیده است که کودکتان را مورد بررسی قرار بدهید و ببینید که چگونه می‌توانید به او کمک کنید تا بتواند حافظه‌اش را تقویت کند. خیلی تاسف‌بار است وقتی ضعف حافظه کوتاه‌مدت در بچه‌ای اتفاق می‌افتد که در اغلب اوقات اجتناب‌ناپذیر است ولی خبر خوب این است راه‌هایی وجود دارد که شما می‌توانید با آن‌ها به تقویت حافظه کودکان خود بپردازید.

این بازی‌ها هوش و حافظه کودک را افزایش می‌دهد:

بازی فکری

برای تقویت حافظه و هوش کودکان بازی کردن را فراموش نکنید. معمولا بچه‌ها عاشق بازی کردن هستند. از این موقعیت استفاده کنید و آن‌ها را با بازی‌های فکری و پازل‌ها آشنا سازید، این‌ها بازی‌هایی هستند که این فرصت را به بچه‌ها می‌دهند تا آنها فکر کنند و استراتژی‌هایی را طراحی کنند.قویت حافظه کودکان

بازی الگوها و رنگ‌ها

به منظور تقویت حافظه کودکان می‌توانید ترکیبی از وسایلی را جمع کنید که الگوی مشابهی داشته باشند، مثلاً بلوک‌های خانه‌سازی با رنگ‌های مختلف یا لیوان‌های پلاستیک رنگارنگ. سه یا چهار تا از این وسایل را به ترتیب رنگی قرمز، آبی، قرمز، آبی بگذارید.

بگذارید فرزندتان چند دقیقه به این ترتیب رنگی نگاه کند و سپس وسایل را جابجا کنید. سپس از او بخواهید که دوباره این ترتیب رنگی را بچیند. اگر این کار را درست انجام داد، تشویقش کنید. هدف از این فعالیت آن است که یک ترتیب و الگوی ساده به کودک آموخته شود.

در ابتدا فقط از دو رنگ استفاده کنید تا به تدریج مهارت‌های بازشناسی الگو در کودک بهبود یابد و سپس سه یا چهار رنگ مختلف را بچینید.

بازی در محیط بیرون از خانه

بچه در محیط بیرون و زمین‌های بازی تصور و تخیلاتش را به کار می‌اندازد. بازی‌هایی مثل لی‌لی کردن  و یا بازی در پارک تاثیر زیادی در فعال کردن ذهن کودک دارد. او یاد می‌گیرد، چگونه تاب بخورد، یاد می‌گیرد چگونه باید از سرسره پایین بیاید و… .

شاید کارهایی که او می‌کند به نظرتان خالی از نکته بیاید ولی وقتی از نزدیک به کارهای او دقت کنید متوجه خواهید شد این فعالیت‌های ساده به او اجازه می‌دهند تا او قدرت فکری و روانی خودش را با دنبال کردن کشفیات جدید ناشناخته‌ها تقویت كند.

توجه:
 این فرصت را به بچه‌هایتان بدهید تا از نظر روحی و روانی هم فعالیت داشته باشند. روحی مرده و غیرفعال جلوی پیشرفت پروسه بازیابی و ذخیره‌یابی اطلاعات را می‌گیرد.

بازی با کلمات و تصاویر

کودکان عاشق حیوانات هستند و به همان اندازه نیز صدا در آوردن را دوست دارند. برای کمک به بهبود و تقویت حافظه کودکان، این دو را با هم ترکیب کنید. با استفاده از کتاب مصور یا تصاویر حیوانات که از مجلات جدا کرده‌اید، به یک حیوان اشاره کنید و صدای آن حیوان را درآورید.

پس از چند مرتبه بازی با کودک، از او سوالاتی در مورد صداهای حیوانات مختلف بپرسید و بدین ترتیب حافظه او را تمرین دهید. یا اینکه از او بخواهید صدای حیوان خاصی را درآورد. این کار نه تنها مهارت‌های مربوط به حافظه او را تقویت می‌کند، بلکه مهارت‌های شنیداری و زبانی و استدلالی او را نیز بهبود می‌بخشد.

توصیه‌هایی در ارتباط با تقویت حافظه کودکان

  • با کودکتان به طور مستقیم و چشم در چشم صحبت کنید.
  • اجازه آزادی حرکت به کودکان بدهید، بگذارید که آنها کنجکاوی غریزی‌شان را همواره به کار بگیرند.
  • کودکان از آموزش اجباری خوششان نمی‌آید، از آن بپرهیزید.
  • برای او اسباب بازی‌های کمک آموزشی تهیه کنید.
  • مطمئن شوید کودکتان خوب استراحت کرده است، خوابیدن دست‌کم ده ساعت در شبانه روز برای او لازم است.
  • در تربیت کودک انضباط همراه با محبت فراوان داشته باشید.
  • به کودکان میان وعده‌های سالم و مغذی بدهید و از دادن میان وعده‌های بی‌فایده مانند پفک و چیپس به کودک خودداری نمایید.
  • با هدیه‌های مخصوص کودکان، او را تشویق کنید.
  • تشخیص و فرق‌گذاری بین اشیا را به کودکتان با پرسش و گفتن جواب درست بیاموزید.
  • هرگز به کودکتان نگویید “تو چیزی نمی فهمی” زیرا اگر کودک آن را باور کند، حرف شما تحقق خواهد یافت.

 

توصیه های غذایی برای تقویت حافظه کودکان

1. سبزیجات

سبزیجات دارای برگ سبز ،مانند اسفناج و کلم پیچ غنی از آهن و ویتامین ها هستند، که به رشد مغز در کودکان کمک فراوانی می کنند. احتمال دارد کودک شما از خوردن همه ی سبزیجات متنفر باشد، اما می توانید با استفاده از ترفندهای مختلف، سبزیجات را به غذای کودک اضافه کرده و کودکتان را به خوردن سبزیجات علاقمند کنید.

می توانید سبزیجات را به املت کودک خود اضافه کرده و یا به صورت رول با کاهو و گوجه فرنگی در ساندویچ او قرار دهید، به طوری که بچه متوجه آن ها نشود.

2. ماست 

ماست یک منبع غنی از ویتامین B و پروتئین ها است، که در بهبود عملکرد و رشد بافت های مغزی، بسیار مفید است. همچنین، ماست حاوی باکتری های پروبیوتیک است، که به بهبود و سلامت دستگاه گوارش در کودکان، کمک فراوانی می کند، توصیه می شود یک فنجان ماست را با برخی از انواع توت های تازه مخلوط کنید.

این مخلوط، یک غذای سریع، جالب و بسیار مفیدی برای کودک خواهد بود، که حتما توجه فرزند شما را جلب می کند.

3. تخم مرغ 

تخم مرغ یک منبع غنی از پروتئین و همچنین حاوی مقادیر مناسبی از کولین است. کولین، یک ماده غذایی لازم برای عملکرد صحیح و رشد مغز است.

تخم مرغ یکی از بهترین مواد غذایی است که می توان با آن غذاهای بسیار متنوعی برای کودکان درست کرد. تخم مرغ را به ساندویچ و سالاد اضافه کنید ، شما با انجام این کار ، غذای کودک خود را خوشمزه تر خواهید کرد.

4. ماهی 

ماهی نیز از جمله بهترین مواد غذایی در نظر گرفته شده برای رشد مغز در کودکان است. ماهی هایی مانند ماهی آزاد، ساردین و ماهی تن، منبع غنی از ویتامین D و اسیدهای چرب امگا 3 هستند. ویتامین D و اسیدهای چرب امگا 3، هر دو از مواد مغذی هستند جلوگیری از آسیب های حافظه ای در سنین بالاتر شده، و به طور کلی مانع از دست دادن حافظه می شود.

همچنین، اسیدهای چرب امگا 3، سیستم ایمنی بدن کودک شما را تقویت می کند. بنابراین مطمئن شوید که شما حداقل 2-3 وعده از این ماده ی غذایی را در هر هفته، در برنامه غذای کودک خود قرار داده باشید.

منبع: https://namnak.com/%D8%AA%D9%82%D9%88%DB%8C%D8%AA-%D8%AD%D8%A7%D9%81%D8%B8%D9%87-%D9%88-%D9%85%D8%BA%D8%B2-%DA%A9%D9%88%D8%AF%DA%A9.p18145

https://setare.com/fa/news/6982/%D8%B1%D9%88%D8%B4%E2%80%8C%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D9%85%D9%88%D8%AB%D8%B1-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D8%AA%D9%82%D9%88%DB%8C%D8%AA-%D8%AD%D8%A7%D9%81%D8%B8%D9%87-%DA%A9%D9%88%D8%AF%DA%A9%D8%A7%D9%86

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.