تنبلی چیست؟ دلایل و روش های مدیریت تنبلی کدام است؟

تنبلی چیست؟ دلایل و روش های مدیریت تنبلی کدام است؟

توسط توسعه فردی, روانشناسیدر 10 آگوست 2021

پژوهشگران در تعریف تنبلی، انجام ندادن فعالیتهای بدنی را تنبلی می نامند و آن را به عنوان یک بیماری می دانند و در گروه بیماریها قرار می دهند. پژوهشگران عنوان می کنند که بین تحرک نداشتن و بیماری ارتباط بسیار قوی وجود دارد. با توجه به اینکه بین مرگ و میر و کم تحرکی ارتباط مستقیمی وجود دارد باید عدم تحرک بدنی را نیز به عنوان یک بیماری در نظر گرفت.

در حال حاضر چاقی از طرف سازمان جهانی بهداشت در گروه بیماریها  طبقه بندی شده است و یک نوع بیماری قلمداد می شود، ولی خود چاقی بیشتر ناشی از نتیجه ی یک عامل اساسی و ریشه ای می باشد این عامل ریشه ای، ورزش نکردن و کم تحرکی است.

چرا به تنبلی علاقه داریم؟!

شاید بااین عنوان چندان موافق نباشید. ولی فکر میکنم با دلایلی زیر متوجه می شویم، متأسفانه بسیاری از ما به تنبلی علاقه داریم و دیر یا زود باید منتظر پیامدهای آسیب زننده تنبلی در زندگی فردی و حرفه ای خود باشیم.

توقع بیش از حد از خود:
بعضی ها بیش از حد از خود توقع دارند در نتیجه هرگز كار را نمی­توانند به سامان برسانند.
اخود كم بینی :

گاهی علل سستی افراد خود كم بینی است . خود كم بینی یا عزت نفس پایین هم ریشه در عواملی دارد از جمله عوامل فردی وشخصیتی وعوامل محیطی واجتماعی كه همه با هم دست به دست هم می­دهند وفرد نسبت به خود احساس خود كم بینی می­كند .عوامل فردی مثلا از خود توقع دارد كه كاری را به انجام رساند وقتی نمی­تواند به انجام برساند وناقص انجام می­دهد عزت نفسش را از دست میدهد.

عوامل محیطی پدران ومادران میخواهند از روی دلسوزی فرزندان از نوابغ روزگار باشند اما شیوه برخورد را نمیدانندوبه همین دلیل پیوسته اورا با دیگران مقایسه میكنند واورا تحقیر میكنند وچون فرزند نمیتواند به خواستهای بلند پروازانه پدر ومادر جامه عمل بپوشاند رفته رفته در خود احساس خود كم بینی میكند .

عدم آینده نگری :
برخی ها قادر به دیدن آینده نیستند وتنها به فكر حال هستند وفكر میكنند همه چیز برای حال آفریده شده است وفردایی وجود ندارد هرچند باید حال را غنیمت شمرد ولی باید برای آینده هم آماده باشیم.
لذت جویی وراحت طلبی:
بسیاری از تنبلی هابه دلیل لذت جویی آنی است مثلا در شب امتحان به جای اینكه به فكر درس خواندن باشیم به شب نشینی وتفریح می پردازد چون از این لذت آنی خوشمان می آید.

آموزش و یادگیری تنبلی :
كودك انسان هر گاه از چیزی نفرت داشته باشد و یا بدش بیاید با جیغ كشیدن وفریاد زدن اعتراض خودش را به زبان می آورد. اما هرچه بزرگتر وبر تجارب او افزوده میشود شیوه برخوردبا مسائل را هم تغییر می­دهد؛ مثلا به جای فریاد كشیدن همواره قول می­ دهد ولی آنرا انجام نمی­دهد. پس از تنبلی کودکان غافل نشوید!

بی نظمی:
یكی از عوامل تنبلی وسستی بی نظمی و بی برنامگی است. نداشتن برنامه معین ومشخص در زندگی وبی توجهی به تدبیر و طراحی برای آینده ، كارهایی با حجم بسیار كم در نظر شخص به صورت انبوهی از كارهای انجام نشده مجسم میكند .این حالت باعث میشود تا شخص برای انجام آن کار احساس ناتوانی کند در نتیجه انتخابش تنبلی خواهد بود.

افسردگی:
یكی از عوامل تنبلی افسردگی است. شخص افسرده تمایلی به ارتباطات اجتماعی ندارد.

احساس عدم مسئولیت در برابر دیگران :
اگر انسان در برابر دیگران احساس مسئولیت نكند وتنها به فكر خود باشد، یعنی تنبلی میکند.

گاهی از ترس قضاوت دیگران تنبلی می­كند:
می­ترسد از اینكه نتواند کار را به خوبی انجام دهد و دیگران اورا بی عرضه وبی دست وپا بنامند.

هم نشینی و دوستی با افراد تنبل:
تنبلی و سستی یك بیماری مسری است واز شخصی به شخص دیگر سرایت میكند از این رو اگر دوست انسان تنبل و سست باشد این تنبلی و سستی اش در انسان اثر میگذارد .

پذیرش كارهای طاقت فرسا:
گاه انسان به كاری مبادرت می­كند خودش ایجاد  كه از توان او خارج است و چون نمی­تواند آن را به انجام برساند زمینه تنبلی وسستی را در او ایجاد میكند.

تجربه نكردن لذتِ تلاش وكوشش:
بعضی ها چون لذت تلاش و کوشش را تجربه نکرده اند و نمی­دانند که تلاش و کوشش چه لذتی دارد همواره تنبلی می­کنند .

مهمترین روش های درمان تبلی و بی حوصلگی

از مهمترین روش های درمان تنبلی و بی حوصلگی در انجام کارها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

کسی که می خواهد از تنبلی رهایی داشته باشد باید باعزم و اراده ی جدی از تنبلی پرهیز کند. همچنین افراد نباید با فرار از مسئولیت و انجام ندادن کارها، عمل خود را توجیه کنند زیرا توجیه باعث می شود فرد در تقویت رفتار منفی خود به نحو مطلوبی عمل نماید. داشتن دوستی که منضبط و دارای اراده قوی باشد در تغییر رفتارهای ناپسند خیلی موثر است و فرد با داشتن دوستی فعال و منضبط می تواند تنبلی و بی حوصلگی خود را به مرور رفع نماید. فرد باید تلاش کند و با خود پیمان ببندد که تنبلی را کنار بگذارد.

همچنین در درمان تنبلی و بی حوصلگی قبل از هر چیز خود فرد باید سیستمی را درست نماید که از طریق آن بتواند کارهای معوقه را به خاطر بسپارد و در اولین فرصت انجام دهد و برای کارهایی که انجام می دهد خود را تشویق نماید.

مهمترین روش های مبازره با تنبلی

از مهمترین روش های مبارزه با تنبلی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

روش اول- ابتدا مشکل و مساله ای را که باعث تنبلی شما شده است، بشناسید. معمولا این مشکل خیلی ساده بوده و به راحتی با کمی فکر، قابل برطرف کردن است.

روش دوم- به اهمیت مسئله یا مشکلی که موجب عقب نگه داشتن شما از کارها می شود فکر کنید. آیا می توانید آن را نادیده بگیرید و فراموش کنید یا اینکه باید رویکرد دیگری را پیگیری کنید؟

روش سوم- بسیاری از افراد، از افسردگی ها و ناراحتی های روحی و روانی رنج می برند و فکر می کنند که تنبل هستند. این افراد باید به دنبال درمان افسردگی خود باشند و در این زمینه نباید به ناراحتی های گذشته فکر کنند باید فعالیتشان را بیشتر و کار جدیدی را شروع کنند.

روش چهارم- تصمیم بگیرید که شروع کنید در این صورت مشاهده خواهید کرد که به راحتی در جریان به پایان رساندن آن خواهید بود. سعی کنید روی یک کار تمرکز  داشته باشید و آن را به خوبی انجام دهید.

روش پنجم- با بیان اینکه “من میخواهم این کار را حتما به انجام برسانم؛ هم اکنون میخواهم این کار را انجام دهم! پس همین الان کار را شروع میکنم و استراحت را برای زمان دیگری موکول میکنم”، خودتان را مجبور به شروع کار کنید. این جملات را با صدای بلند به زبان بیاورید و ایمان داشته باشید که می توانید در این صورت خودتان را خیلی سریع در حال انجام آن کار مشاهده خواهید کرد.

روش ششم- سعی کنید در طول انجام کار در برابر شرایط سخت مقاومت کرده و از مشکلات فرار نکنید. هر چه بیشتر از مشکلات دوری کرده و فرار کنید تسلیم شدنتان در برابر مشکلات آسانتر خواهد بود.

روش هفتم- مراحل ابتدایی کار را به پایان برسانید و جزء به جزء پیش بروید. انجام کار بصورت جرئی و تقسیم بندی شده حس خیلی خوبی را در شما ایجاد می کند. به این طریق خودتان را تشویق کنید و کار را ادامه دهید و باید بدانید با رسیدن به اهداف کوچک به موفقیت های بزرگی خواهید رسید.

روش هشتم- حتماً به موفقیتهای کوچک خود پاداش بدهید. درصورتی که میخواهید کاری را به انجام برسانید که در روز قبل انجام نمیدادید، به یک پاداش خوب نیاز دارید. برای ایجاد انگیزه درصورت اتمام هر کار باید به خودتان جایزه بدهید.

روش نهم- هنگامی که از تنبلی خارج شدید هیچ وقت متوقف نشوید و پشت سر هم هدف های مختلف را دنبال کنید و بدون ایجاد وقفه به تلاش خود ادامه دهید. اگر بین موفقیتها وقفه زیادی ایجاد کنید شروع دوباره بسیار سخت خواهد بود. پس بعد از اتمام هدفی، هدف بعدی را شروع کنید. در این حالت اعتماد به نفس شما در انجام کارها بسیار بالا خواهد بود و احساس خواهید کرد که می توانید از عهده کارها بربیایید.

روش دهم- هدفهای بلند مدت برای خودتان انتخاب کنید. اگر هدف داشته باشید، به سمت آن حرکت خواهید کرد. هدفهای بزرگ و قابل رسیدن برای خودتان انتخاب کرده و با انگیزه برای رسیدن به آنها تلاش کنید. برای انجام کارهای روزانه لیستی از کارهای بزرگ و کوچک تهیه کرده و انجام کارهای بزرگ را در الویت قرار دهید چون انجام کارهای بزرگ انگیزه بیشتری را در شما ایجاد میکند.

https://www.sublimiran.com/what-is-laziness/

https://www.beytoote.com/psychology/zendegi-behtar/solutions4-eliminate-laziness.html

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *