توسعه فردی

توسعه فردی

توسط توسعه فردیدر 21 سپتامبر 2020

همه ما در زندگی ممکن است به جایی برسیم که نیاز باشد از چرخه روزمرگی خارج شویم و غبار روی رویاها و اهدافمان را کنار بزنیم تا بتوانیم از زندگی متوسط و تکراری و حتی رو به افول خود قدم در مسیر توسعه فردی و رشد و کمال بگذاریم. اگر شما نیز چنین تصمیمی دارید مطلب زیر را بخوانید.

توسعه فردی چیست؟

 • توسعه فردی یک فرآیند مادام‌العمر است. در این فرآیند یاد می‌گیرید که توانایی‌ها و قابلیت‌هایتان را بهبود دهید، هدف از این قابلیت‌ها را در زندگی پیدا کنید و از آن‌ها برای استفاده از حداکثر پتانسیل‌هایتان استفاده کنید.
 • در این فرآیند شما روی خودتان سرمایه‌گذاری می‌کنید. روی توسعه‌ فردی برنامه‌ریزی می‌کنید و اینکه چطور در مقایسه با خودتان بهترین باشید. وقتی که این کار را می‌کنید، روابط، کار، زندگی خانوادگی و حس کلی شما در مورد زندگی روبه‌راه‌تر می‌شود.البته به این معنی نیست که هیچ مشکل و مانعی در زندگی شما وجود نخواهد داشت. مشکلات همیشه وجود دارند، اما شما بهتر از پس آنها برمی‌آیید و کاملا آماده هستید.
 • توسعه فردی و یا توسعه شغلی و حرفه‌ای یک فرایند مستمر در خصوص ارزیابی نیازهای آموزشی هر فرد و برنامه‌ریزی برای رفع این نیازها است. این فرایند به شما کمک می‌کند که در خصوص دانش، عملکرد و یا موفقیت‌های خود فکر کنید و برای ارتقا و پیشرفت فردی، تحصیلی و آموزشی خود برنامه‌ریزی نمایید.

ضرورت یادگیری مهارت فردی

توجه داشته باشید که یادگیری مهارت‌های فردی، پیش از یادگیری هر مهارتی ضروری می باشد. اکثر افراد تصور می‌کنند مهارت‌های فردی، فقط به معنای مهارت‌ها و توانایی‌های فردی برای راه‌اندازی کسب‌وکار می باشد؛ به همین علت به مهارت‌های فردی و بین فردی اصلا توجه نمی‌کنند.

استفاده از مهارت‌های فردی و بین فردی می‌تواند سایر مهارت‌های افراد را نیز بهبود ببخشد. یادگیری این مهارت ها محدودیت سنی نداشته و افراد در هر سنی می‌توانند مهارت‌های فردی خود را بهبود دهند. یادگیری و بهبود مهارت‌های فردی به شما انرژی و انگیزه کافی برای یادگیری مهارت‌های دیگر را نیز می‌دهد تا بتوانید از آن مهارت‌ها در توسعه کسب‌وکار خود نیز استفاده کنید.

یکی از کلیدی‌ترین مهارت‌های فردی، که برای رشد تمام ابعاد یک فرد لازم و ضروری است خود آگاهی می باشد. سربالایی‌ها و سرپایینی‌ها در زندگی همیشه وجود دارند؛ اما با بهبود و توسعه فردی، بهتر از قبل با آن‌ها مواجه می‌شوید و آماده‌تر می‌شوید.

توسعه فردی یا توسعه حرفه‌ای، نیازهای آموزشی افراد را شناسایی می‌کند، برای رفع آن‌ها برنامه‌ریزی می‌کند و به شما کمک می‌کند تا به دانش، عملکرد و موفقیت‌های خود فکر کنید و برای ارتقاء فردی خود برنامه‌ریزی نمایید.

زمانی که شما در یک مرحله از زندگی پیشرفت می‌کنید و به مرحله دیگری می‌روید، یعنی در کار خود رشد داشته‌اید. زمانی که شما مهارت جدیدی را کسب می‌کنید، سعی می‌کنید از آن برای پیشرفت خود استفاده کنید.

شخصی که در مسیر انجام کاری شکست می‌خورد و به عقب برمی‌گردد یا در جایی که بود، باقی می‌ماند، یعنی توانایی کسب مهارت و بهبود وضعیت فعلی خود را ندارد؛ زیرا شکست هیچ جایی در مسیر بهبود و توسعه فردی ندارد.

افرادی که همیشه به بهبود و توسعه فردی فکر می‌کنند، معمولا افرادی مثبت‌ اندیش هستند که با استفاده از راه‌های درست به موقیت‌های زیادی در زندگی خود می‌رسند.

جنبه‌های متفاوت بهبود فردی و توسعه فردی

بهبود و توسعه را به دو جنبه اصلی تقسیم می‌کنند:

 • بهبود و توسعه جسمی
 • بهبود و توسعه ذهنی

البته در کنار این ها جنبه‌های روحی و روانی نیز باید در نظر گرفته شوند؛ اما این جنبه‌ها به‌طور کاملا تخصصی، به‌ وسیله روانشناسان مورد بررسی قرار می‌گیرند

از کجا باید شروع کرد؟

قدم اول این است که یک نگاه صادقانه به زندگی و شرایطتتان بیندازید و ببینید چه چیزهایی باید تغییر کنند. بعد نقشه بکشید که چطور این تغییرات را انجام دهید. مسلما انجام هر کار با ارزشی به زمان و تلاش زیادی نیاز دارد، پس اگر می‌خواهید زندگیتان را تغییر دهید باید بدون وقفه تلاش کنید که گاهی خیلی هم آسان نیست.


اول از همه یک برنامه یا چک لیست درست کنید. می‌توانید توی دفترچه یادداشتتان بنویسید یا یک جدول درست کنید. به هر حال هدف این است که پیشرفتتان را ارزیابی کنید. به عنوان مثال در حوزه‌های سلامتی، توسعه فکری و توسعه احساسی و روحی ‌می‌توانید با این زیرمجموعه‌ها شروع کنید:

سلامتی

 • یک ورزش جدید به برنامه روزانه‌تان اضافه کنید.
 • مقدار غذایی که می‌خورید را کم کنید، در عوض از میوه و سبزیجات بیشتری استفاده کنید.
 • هر روز یک لیوان آب بیشتر بنوشید.
 • نیم ساعت زودتر به رختخواب بروید.

توسعه فکری

 • هر هفته یا ماهانه یک کتاب جدید بخوانید.
 • ماهی یک بار به نمایشگاه‌های هنری، تئاتر یا کنسرت سر بزنید.
 • به یک ژانر یا هنرمند جدید موسیقی گوش دهید.
 • در مورد یک فیلسوف یا نویسنده جدید مطالعه کنید.

توسعه احساسی یا روحی

 • مدیتیشن یاد بگیرید، یا یک روش جدید برای تمدد اعصاب یا تنفس عمیق یاد بگیرید.
 • برای دوستان و خانواده‌تان وقت بگذارید.
 • به دنبال روش‌هایی باشید که تفکر مثبت را به یک عادت فکری تبدیل کنید.

۱۰ عامل توسعه فردی برای موفقیت پایدار

ایمان:

موتور محرک و نیروبخش هر انسانی، ایمان اوست. این ایمان می‌تواند ایمان مذهبی و دینی باشد و می‌تواند ایمان به کار و موفقیت باشد. تا وقتی که انسان به موضوعی ایمان نداشته باشد، موفقیت در آن مسیر، دور از ذهن به نظر می‌رسد. یک ایده متوسط با ایمان قوی نسبت به آن، بسیار موفق‌تر از یک ایده بسیار عالی و عدم ایمان به آن خواهد بود.

خانواده:

تنظیم ارتباطات با خانواده، ارتباط موثر با اعضای خانواده، مسئولیت پذیری و پاسخگویی به خانواده از دیگر عوامل توسعه و رشد فردی است.

دوستی:

دوستی پایدار و مناسب، احترام متقابل در دوستی، داشتن دوست زیاد و ارتباط موثر و کارآ و محترمانه با آنها، از دیگر عواملی است که به موفقیت یک فرد یاری می رساند. مهم، تعداد دوستان و کمیت آن نیست، مهم کیفیت دوستی و دوستان با کیفیت هستند.

تفریح: 

تاثیر شگفت تفریح مناسب، به جا و به موقع در زندگی فردی و اجتماعی و در ایجاد آرامش و موفقیت، امری است که از سوی هر روانشناسی قابل تایید است.

تمرکز: 

از دیگر عوامل توسعه فردی، تمرکز است، گرچه داشتن سبدی از فعالیت‌های متنوع و آگاهی داشتن نسبی از موضوعات مختلف، امری نیک و در عین حال، لازم به نظر می‌رسد، اما از شاخه‌ای به شاخه‌ای پریدن و عدم تمرکز و تنوع بی‌جا، فرد را از کسب موفقیت باز می‌دارد.

تمام مخترعین، مکتشفین، هنرمندان، ورزشکاران، سیاستمداران، سرمایه داران و… به شرطی موفق شده‌اند که حداقل در یک بازه زمانی از زندگی‌شان بر روی هنر و حرفه و مزیت و استعداد خودشان تمرکز کرده‌اند.

موفقیت مالی: 

موفقیت، فقط منحصر به موفقیت مالی نیست و انسانی به توسعه و تکامل می‌رسد که در عرصه‌های مختلف بتواند توسعه پیدا کند اما به هر روی یکی از جنبه‌های موفقیت، موفقیت مالی است و این که با توازن در این زمینه و زمینه‌های دیگر، به تکامل و رشد برسیم و با آرامش در مسیر موفقیت حرکت کنیم.

انتقاد پذیری و بازخورد: 

انسان توسعه یافته و موفق، فردی است که فرهنگ انتقاد پذیری و بازخورد از دیگران را داشته باشد و با حس کردن و ایجاد سنسورهای مختلف از اطرافیان و محیط اطرافش، نسبت به انتقادها و نظرات دیگران حساس باشد و با اصلاح رفتار و کنش خود، از آزار و اذیت دیگران امتناع نماید.

پذیرش شکست: 

پذیرش شکست و درس گرفتن از خطاها و اشتباهات، بهترین مسیر زندگی است که حتی ممکن است بارها در زندگی انسان اتفاق بیفتد اما اگر فردی بتواند از شکست‌هایش، سکویی برای موفقیت بسازد، بی‌گمان همین شکست‌ها نیز می‌تواند به عنوان عوامل موفقیت و توسعه او تلقی گردد.

توجه به آینده: 

انسان موفق همواره به آینده نگاه می‌کند، برای آینده سناریو نویسی کرده و برنامه‌ریزی می‌کند و به جای آن که مقهور آینده شود، سعی می‌کند یا آینده را بسازد یا بر موج آن سوار شود و این رازی است برای موفقیت انسان‌های توسعه یافته.

سلامت و توازن: 

توازن و سلامت بدنی و روانی، دیگر عامل توسعه فردی است که انسان‌های موفق همواره به آن توجه می‌کنند و با توجهی که نسبت به سلامت جسم و روان خود دارند می‌توانند موفقیت و توسعه را برای خود به ارمغان آورند.

بخش مهم ماجرا این است که یک تصمیم آگاهانه بگیرید تا نقش موثری در رشد شما داشته باشید، همیشه بخواهید خودتان را بهتر کنید و برای یادگیری چیزها و مهارت‌های جدید آماده باشید.

منبع: https://setare.com/fa/news/9964/%D8%AA%D9%88%D8%B3%D8%B9%D9%87-%D9%81%D8%B1%D8%AF%DB%8C-%DA%86%DB%8C%D8%B3%D8%AA-%D9%88-%DA%86%D9%87-%D8%AA%D8%A7%D8%AB%DB%8C%D8%B1%DB%8C-%D8%AF%D8%B1-%D9%85%D9%88%D9%81%D9%82%DB%8C%D8%AA-%D8%AF%D8%A7%D8%B1%D8%AF

https://zedbazar.com/individual-development-skills/

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *