تکنیک حفظ مطالب

تکنیک حفظ مطالب

توسط توسعه فردیدر 23 آگوست 2020

در اینجا چندین تکنیک وجود دارد که متخصصان یادگیری می توانند برای تقویت حفظ مطالب استفاده کنند، با چند نمونه خاص برای آموزش مدرس محور (ILT) ، آموزش مدرس محور مجازی (VILT) و یادگیری الکترونیکی.

یادگیرندگان را بطور فعال درگیر یادگیری کنید.

با استفاده از بحث گروهی، تمرین، یا تدریس یا همکاری با همکاران، فراگیران را فعالانه در آموزش شرکت دهید.

آموزش مدرس محور: کمک کنید تا فراگیران به اینکه “چه چیزی در کلاس عاید من خواهد شد” (WIIFM) فکر کنند و تیم ها استراتژی ها یا ابزارهایی را برای استفاده در کار خود ایجاد کنند.

آموزش مدرس محور مجازی: از جلسات کنفرانس برای تیم ها به منظور ارائه ی کنفرانسی درباره یک موضوع استفاده کنید.

یادگیری الکترونیکی: موقعیتی را شبیه سازی کنید که فراگیران مهارت هایی را تمرین کنند که در شغل خود استفاده خواهند کرد.

شبیه سازی چندین حالت.

در صورت امکان تصاویر یا عکس ها و همچنین عناصری مانند طعم، لمس یا بو را نیز به موارد صوتی اضافه کنید. محیط یادگیری را با محیط کار مطابقت دهید، یا به یادگیرندگان کمک کنید تا انجام موفقیت آمیز کارها را تصور کنند، یک استراتژی مشترک در بین ورزشکاران این است که مسیر خود را به سمت دنیای تجارت هدایت می کنند.

آموزش مدرس محور: در حالی که یادگیرندگان در تیم ها مشغول به کار هستند، موسیقی پخش کنید این کار به داشتن احساس آزادی یا انرژی در کلاس کمک می کند. برای قیاس تنها تصویر یک سیب را نشان ندهید، بلکه روی هر میز یک سیب بگذارید.

آموزش مدرس محور مجازی: از تصاویر زنده برای تقویت پیام استفاده کنید، نه فقط از کلمات. معکوس سازی چالش پچا کوچا[1] را در نظر بگیرید.

یادگیری الکترونیکی: اضافه کردن جلوه های شنیداری و صوتی بیشتر، مانند موسیقی، که بازخورد یا تجسم هدایت- روایت شده را به همراه دارد.

محیط یادگیری را با محیط کار مطابقت دهید، یا به فراگیران کمک کنید تا انجام موفقیت آمیز کار را تصویر سازی کنند.

احساسات را بطور موثر درگیر کنید.

مغز به سرعت هر یک از اطلاعات جدید دریافتی را اولویت بندی می کند: اول اطلاعات مربوط به ایمنی یا بقا، دوم اطلاعات مربوط به احساسات و سوم اطلاعات مربوط به معنی. پیام های عاطفی بیشتر از پیام های کاملا اطلاعاتی در مغز می مانند.

آموزش مدرس محور: از تصاویر مهیج استفاده کنید. به عنوان مثال، گورو سیواسلام تایگاراجان[2] در آموزش خود از تمرینی استفاده می کرد که در آن سه بیمار نیازمند مراقبت – دو سالمند و یک بیمار درمانده و نیازمند مراقبت زیاد را توصیف می کرد – و از شرکت کنندگان می پرسید که آنها ابتدا از کدامیک مراقبت می کنند. نفر سوم به ندرت انتخاب می شد، تا زمانی که مشخص می شد بیمار یک نوزاد است.

آموزش مدرس محور مجازی: مشاور آموزش آرت کوهن[3] از شرکت کنندگان می خواست مجموعه ای از آرم ها را ارزیابی کنند، هم از نظر تعداد رنگ و هم احساسی که به شرکت ارتباط می دهند. کسانی که از نظر احساسات لگو را ارزیابی می کردند، میزان نگهداشت یادگیری بیشتری داشتند.

یادگیری الکترونیکی: فیلم های شهادت در دادگاه یا فیلم های دیگری که یادگیرنده را درگیر می کند و یک واکنش احساسی را برمی انگیزد.

پیام های عاطفی بسیار طولانی تر از پیام های کاملاً اطلاعاتی در ذهن می ماند.

مسائل نو را کشف کنید.

مردم به طور طبیعی به مواردی توجه می کنند که باعث تعجب آنها می شود. یک تصویر منحصر به فرد جلوه ای ماندگار را به جا می گذارد.

آموزش مدرس محور: تعامل ارائه دهنده ی کنفرانس با تصویری که پروژکتور روی دیوار می اندازد یک مثال جالب توجه است – برای مثال، با استفاده از انیمیشن برای ایجاد تصویری مبنی بر لمس حرف c در ” reactive ” و کشیدن آن به جلوی کلمه برای درست کردن کلمه ی ” creative. “

آموزش مدرس محور مجازی: در فعالیتی که می تواند فرضیات یادگیرندگان را به چالش بکشد نکات غافلگیر کننده ایجاد کنید.

تیاگاراجان این نکات غافلگیر کننده را شوک می نامد.

یادگیری الکترونیکی: از چهارچوب یا فعالیت استاندارد خارج شوید. به عنوان مثال، هر صفحه را نگاه کنید و بیشتر مانند یک صفحه وب یا تصویر تلفن همراه عمل کنید، و یک مسیر بصری ارائه دهید.

از فاصله گذاری و تکرار فاصله دار استفاده کنید.

یادآوری مكرر اطلاعات ميزان حفظ مطالب یادگیری شده در ذهن را در حدود 80 درصد بهبود می بخشد (بهبود حفظ مطالب). یک تکنیک برای یادگیرندگان داشتن یک بحث بعد از دوره است، مانند گفتگو با مدیر در مورد چگونگی قصد آنها برای استفاده از مهارت های جدید.

آموزش مدرس محور: از یاد گیرندگان بخواهید که سوالاتی را (با جواب) در برگه های یادداشت بنویسند، و تعدادی سؤال را در طول روز بپرسند. صبح روز بعد هنگام مرور به سؤالات بیشتری پاسخ دهید.

آموزش مدرس محور مجازی: فعالیت هایی را در طول برنامه برای ارائه و اشتراک گذاری ایجاد کنید و فعالیت هایی را در نظر بگیرید که مهارت های سابق را شامل می شود.

یادگیری الکترونیکی: از سوالات یا فعالیت های تکمیلی برای یادآوری استفاده کنید. این افزایش یادگیری پس از دوره به طور چشمگیری در بهبود نگهداشت یادگیری موفق است.

یادآوری مكرر اطلاعات باعث مي شود كه ميزان نگهداشت یادگیری در حدود 80 درصد بهبود یابد.

یک محیط یادگیری سازگار با ذهن ایجاد کنید.

برخی از روش ها برای ایجاد انتقال دهنده های عصبی مثبت در تمام روش ها شامل محرک های طبیعی، شوخ طبعی و تعاملات اجتماعی مثبت است.

مطالب را ساده و موثر کنید.

یادگیری را حول پیام های اصلی طراحی کنید که در جریان های منطقی قرار دارند. نشان دهید که چگونه یک مطلب با دیگری ارتباط دارد و به یادگیرندگان کمک کنید تا برای یادآوری آسان ارتباطی ایجاد کنند.

یادگیری را حول پیام های اصلی طراحی کنید که در جریان های منطقی قرار دارند.

از تصاویر خوب استفاده کنید.

هشتاد و سه درصد از مغز ما داده های تصویری را پردازش می کند. نمودارها به ما کمک می کنند تا روابط داده ها را ببینیم.

افزایش نگهداشت نتیجه کمک به حافظه انسان در عملکردهای رمزگذاری، ذخیره سازی و فراخوانی است. با تغییر روش ها و محیطی که با آنها محتوا را ارائه می دهیم، می توانیم به مغز برای یادآوری کمک کنیم. فعالیت های یاداوری در طی روزهای بعد از یادگیری مؤثر است، زیرا خواب چیزی است که در آن یادگیری را سازماندهی و تقویت می کنیم. قبل از اینکه امشب بخوابید، به آن فکر کنید و ببینید فردا چه چیزهایی را به یاد می آورید!

با تغییر روش ها و محیطی که با آنها محتوا را ارائه می دهیم، می توانیم به مغز برای یادآوری کمک کنیم.


[1] معنای پچ پچ کردن

[2] guru Sivasailam Thiagarajan

[3] Art Kohn

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.