ثبات شخصیتی چیست؟

ثبات شخصیتی چیست؟

توسط توسعه فردی, روانشناسیدر 24 دسامبر 2020

در زندگی همواره افرادی را در اطراف خود می‌بینیم که شخصیت و رفتار متفاوتی دارند اما نکته مشترک این است که همه افراد دوست دارند که به نوعی ثبات شخصیتی دست پیدا کنند. در واقع آن‌هایی که شخصیت باثباتی دارند، محبوب بوده و بیشتر افراد تمایل دارند با آن‌ها در ارتباط باشند.

بنابراین آن‌ها می‌توانند ارتباط بیشتری با دیگران داشته ‌و به افزایش بهداشت روانی و ارتقای سلامت جسمی خود کمک کنند. اما در مقابل، بسیاری از افراد نیز شخصیت بی ثباتی داشته و دمدمی مزاج هستند.

این افراد مستعد ابتلا به اختلال شخصیت مرزی و ضد اجتماعی هستند و با مشکلات زیادی در زندگی دست و پنجه نرم می‌کنند. از این رو مهم است که افراد بتوانند به نوعی ثبات شخصیت دست پیدا کنند.

روانشناسی ثبات شخصیت

رفتار “مودبانه” با همه داشته باشید. پیروی از رفتار خوب هرگز نابود نخواهد شد زیرا مردم همیشه رفتار خوب را می پذیرند.

هنگامی که به رفتار مودبانه می آید باید گفت که احترام به حسن نیت و مهربانی با آشنایان و افرادی که دوست دارید کار دشواری نیست؛ چالش واقعی این است که:
شما مودبانه با افرادی که در معرض مشکل هستند برخورد کنید اگر در طول روز خود را مدیریت کنید که شخصیت قوی خود را با این افراد داشته باشید. حتی از آنچه که قصد دارید انجام دهید، قوی تر خواهید بود.

ویژگی‌های افراد دارای ثبات شخصیت

افرادی که ثبات شخصیت دارند معمولا در انتخاب خود مطمئن هستند و زمانی که تصمیمی می‌گیرند به تصمیم خود احترام می‌گذارند و سعی نمی‌کنند آن‌ را تغییر دهند. این افراد اعتماد به نفس و عزت نفس بالایی دارند، زودرنج نیستند و در شرایط بحرانی واکنش مناسبی از خود بروز می‌دهند.

علاوه بر این، در عواطف و احساسات خود دارای ثبات هستند و تزلزل شخصیت ندارند، روابط عاطفی موفقی دارند و برای دیگران ارزش قائل هستند. آن‌ها می‌توانند رفتارهای خود را کنترل کنند. همچنین این افراد معمولا رفتارهای آنی و فکر نشده ندارند و به خودشان آسیب نمی‌زنند.

نشانه شخصیت با ثبات

هنگامی که شما با افراد جدید ملاقات می کنید، شما برای گفتن بسیار صحبت می کنید و می توانید در این موارد با دیگران صحبت کنید در این وضعیت، هنگامی که با نادیده گرفتن دیگران مواجه می شوید ممکن است عصبانی باشید، اما به یاد داشته باشید که اگر به طور صحیح اطلاعات خود را با آنها به اشتراک بگذارید از اشتیاق آگاهی در آنها مطلع خواهید شد و میتواند صحبت خوب باشد.

جذابیت فردی

اگر دیدگاه غیر معمول یا متفاوتی از دیگران داشته باشید دریغ نکنید که آن را مورد سوال قرار دهید، زیرا جذابیت شما افزایش می یابد. در صورتی که به نظر می رسد مانند یک دسته از همه نوع افراد باشید دیدگاه های مختلف شما در مورد این موضوع موجب گسترش روشنگری می شود

سعی کنید با افراد جدید، به ویژه کسانی که با شما متفاوت هستند، ملاقات کنید این نه تنها شما را با فرهنگ های مختلف و روش های انجام کارها آشنا می کند بلکه افق شخصیت خود را نیز توسعه می دهد.

توجه به شخصیت فردی

از آنجا که ما منحصر به فرد هستیم، این نشان از شخصیت ماست که باعث جذابیت ما می شود. تلاش برای تقلید دیگر نه تنها به طور کامل محکوم به شکست است. بلکه نشانه ای از کمبود اصالت است توجه نکنید.

داشتن یک شخص قوی، بدین معنی است که از خودتان شادی و امنیت می گیرید و نیازی به توجه دیگران ندارید. شخصیت های قوی وقت خود را صرف توجه به شکایات از جهان. شما باید شخصیت خود را قوی داشته باشید.

دومین مورد بسیار ناامید کننده پس از اینکه هیچ توضیحی درباره موضوعی نداشته باشید. این است که سعی کنید به مانند کسی نگاه کنید که نیست. با توجه به شخصی که شما پیدا نکردید چون چیزی پیدا کرده یا پیدا نکرده اید معمولا نتیجه یک عکس است.

چگونه می‌توان به ثبات شخصیت دست پیدا کرد؟

داشتن شخصیتی قوی و با ثبات یکی از ویژگی‌هایی است که اکثر افراد خواهان آن هستند و می‌خواهند شخصیتی یکپارچه داشته باشند. برای اینکه بتوانید به ثبات شخصیتی برسید باید تمرینات فراوانی داشته باشید و با گذشت زمان می‌توانید این ویژگی را در خود پرورش دهید.

توصیه می‌شود در قدم اول واقعیت را قبول کنید و در صورتی که اشتباهی دارید آن را بپذیرید و از انکار آن خودداری کنید. سپس اراده‌ خود را در انجام دادن امور قوی و مصمم کنید، برای زندگی خود هدف داشته باشید و راهکارهای رسیدن به آن را نیز مشخص کنید.

ثبات داشتن بدین معنا است که شما حرفی را که نمی‌توانید به آن عمل کنید نزنید. سعی کنید افکارتان را مثبت کنید و از افکار منفی خودداری نمایید ‌زیرا افکار منفی موجب سست شدن و نداشتن اراده می‌شود.

با کمی آگاهی می‌توانید رفتاری که باعث نزدیک شدن شما به ثبات شخصیت می‌شود را متوجه شوید و با تقویت آن از نظر شخصیتی ثبات بیشتری داشته باشید. برای این کار نباید خودتان را تحت فشار قرار دهید زیرا ممکن است نتیجه‌ خوبی نگیرید و حتی بی‌ثبات‌تر از قبل شوید.

تفکر عمیق یکی از راه‌های رسیدن به ثبات شخصیت است و با این کار می‌توانید ذهن خود را تقویت کنید و روی آن کنترل بیشتری داشته باشید.

برای داشتن تفکر عمیق لازم است در مکانی که ساکت باشد بنشیند و نفس عمیق بکشید و روی تنفس خود تمرکز کنید و ذهن خود را از مسائل دیگر خالی نمایید.

ممکن است این کار در ابتدا کمی دشوار باشد اما با تمرین می‌توانید در آن مهارت پیدا کنید. توصیه می‌شود روزانه 15 دقیقه تفکر عمیق داشته باشید. تفکر عمیق همچنین به شناخت ابعاد شخصیت شما کمک زیادی خواهد کرد.

ارتقاء ثبات شخصیت

ما می توانیم صفات و ویژگی های یک شخصیت قوی را که مناسب و مطلوب است تقویت کنیم. شنوندگان بزرگ باشید. افرادی که دارای شخصیت با ثبات هستند شنوندگان خوب هستند. ژاکلین کندی به عنوان یکی از جذاب ترین زنان در جهان محسوب می شود.

زیرا او مهارت حضور مخاطبان استثنایی را توسعه داده است. این زن به چشم دیگران نگاه می کند، توجه او به چند سخنران و انتقال این احساس به کسانی که اهمیت دارند هیچ چیز دلپذیر تر از گوش دادن به کسی نیست که برای صحبت با شما مشتاق است.

زیرا به شما احساس می دهد که شما تنها شخص مهم در زمین هستید بیشتر بخوانید و منافع خود را مطرح کنید. هرچه بیشتر مطالعه کنید و بیشتر بتوانید یاد بگیرید و وقت خود را صرف کنید شخصیت قوی تری خواهید یافت.

بی‌ثباتی شخصیت به چه معناست؟

بی‌ثباتی بدین معنا است که در خلق و عاطفه ثباتی وجود نداشته باشد و از نظر احساسی نیز فرد بی‌ثبات باشد. کسانی که ثبات شخصیت ندارند ممکن است مبتلا به اختلال شخصیت مرزی باشند. اینگونه افراد معمولا حالت تردید و دودلی دارند و از انتخاب خود مطمئن نیستند و شک دارند.

افرادی که بی‌ثباتی شخصیت دارند دمدمی هستند و ترس از طرد شدگی دارند، آن‌ها گمان می‌کنند که شما قصد طرد کردن او را دارید.

همچنین این افراد اعتماد به نفس و عزت نفس پایینی دارند و با کوچک‌ترین اتفاق عصبانی می‌شوند، خشم خود را به شدت بروز می‌دهند و واکنش شدیدی دارند.

اکثر اوقات حالت افسردگی داشته و احساسات خود را به شکل افراطی بروز می‌دهند. به صورت کلی نوسانات شدید در احساس، عاطفه و شخصیت از نشانه‌های بی‌ثباتی شخصیت است.

کدام اختلال‌ها شخصیت‌ بی‌ثبات دارند؟

اختلال شخصیت مرزی از جمله اختلالاتی است که یکی از ویژگی‌های آن بی‌ثباتی شخصیتی می‌باشد. در این اختلال فرد تعادل ندارد و ممکن است شخصی را در یک موقعیت دوست داشته باشد و به او ابراز علاقه کند اما در موقعیت دیگر از آن شخص متنفر باشد و نتواند وی را تحمل کند.

اینگونه افراد نسبت به هویت، ارزش‌ها،‌ وفاداری‌ها و هدف‌های خود اطمینان ندارند و نمی‌توانند به اطرافیان خود اعتماد داشته باشند و زمانی که با آن‌ها هستند احساس امنیت نمی‌کنند.

به صورت کلی ویژگی افرادی که اختلال شخصیت مرزی دارند این است که روابط متزلزل و رفتار‌های خطرناک داشته، در مصرف الکل و مواد مخدر زیاده روی می‌کنند، خشم و واکنش غیر طبیعی دارند،‌ به خودشان آسیب می‌رسانند، احساس پوچی می‌کنند و از طرد شدن می‌ترسند.

منبع:

https://mmsi.ir/%D8%A7%D8%B5%D8%B7%D9%84%D8%A7%D8%AD-%D8%AB%D8%A8%D8%A7%D8%AA-%D8%B4%D8%AE%D8%B5%DB%8C%D8%AA/

https://honarehzendegi.com/fa/Personality-stability

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *