روش های تقویت حافظه بلند مدت

روش های تقویت حافظه بلند مدت

توسط توسعه فردیدر 15 دسامبر 2020

تقویت حافظه بلند مدت یکی از راه‌های یادگیری و حفظ اطلاعات می‌باشد. در واقع همه افراد دوست دارند هرآنچه را که در اطراف خود می‌بینند، می‌شنوند و یا مطلبی را که می‌خوانند در مواقع ضروری به یاد بیاورند.

مسلما شما نیز دوست دارید که چنین توانایی داشته باشید پس لازم است دست به کار شوید و حافظه بلند مدت خود را تقویت کنید. در این راه باید سبک زندگی سالمی را در پیش بگیرید و به مسائل جسمی و روانی از جمله ورزش کردن و کاهش استرس روزمره توجه داشته باشید.

در کنار این مسئله باید بدانید که چه اطلاعاتی را نگه داری کنید. همچنین با یادگیری تکنیک‌هایی، قدرت و توانایی حافظه بلند مدت را افزایش دهید. برای آنکه بتوانید میزان فراموشی و حواس پرتی خود را کاهش داده و اطلاعات بیشتری نسبت به گذشته ذخیره و بازیابی کنید کافی است که چند دقیقه‌ای با ما همراه باشید.

قبل تقویت، حافظه بلند مدت را بشناسید

حافظه بلند مدت، بخشی از حافظه است که وظیفه نگهداری اطلاعات و خاطرات را دارد. به نوعی انبار مغز محسوب شده و اگر این انبار محدود باشد، به آن رسیدگی نشود و منظم نباشد، پیدا کردن خاطره یا اطلاعات مشخص برای شما سخت خواهد بود.

اطلاعات، توسط حواس پنجگانه انسان وارد حافظه کوتاه مدت می‌شود. حافظه کوتاه مدت ظرفیتی محدود دارد و در صورتی که مطالب مرور نشوند، به سرعت از آن خارج خواهند شد.

تمرکز و توجه، تمرین، تکرار و ثبت مطالبی که در حافظه کوتاه مدت قرار دارند، کمک می‌کند تا مطالب به حافظه بلند مدت منتقل شده و از طریق کدگذاری‌های مغزی، هر زمان که به آن‌ها نیاز بود دوباره یادآوری شوند.

راه های تقویت حافظه بلند مدت

تقویت حافظه بلند مدت با استفاده از روش‌هایی که به شما خواهیم گفت، ساده تر از چیزی است که فکر خواهید کرد. با یک سری تکنیک‌های ساده و بهبود سبک زندگی یا لایف استایل خود، می‌توانید به این هدف رسیده و در انبار بزرگ ذهنتان، به راحتی به اطلاعات مورد نظرتان برسید.

حفظ کردن مفید اطلاعات

اولین کاری که باید برای تقویت حافظه بلند مدت انجام دهید این است که بتوانید اطلاعات را به شکل درست در ذهن خود کدگذاری کنید.

مهم ترین بخش تقویت حافظه بلند مدت، تمرکز شدید بر اطلاعات ورودی است. هر چه تمایل بیشتری به یادگیری داشته باشید، موضوع بیشتری را به یاد می‌سپارد. بنابراین هنگام یادگیری فقط روی آن کار تمرکز کرده و با خاموش کردن موبایل، تلویزیون و هر چیزی که حواس شما را درگیر می‌کند به حافظه خود کمک کنید.

برای تقویت حافظه بعد از یادگرفتن چیز جدید، استراحت کنید تا در ذهن شما بنشیند. انجام کارهای دیگر باعث می‌شود تا روند ساخت اطلاعات جدید در ذهنتان به مشکل بخورد.

اطلاعات را قبل از خواب مرور کنید. این کار یادآوری را برای حافظه بلند مدت آسان تر کرده و اطلاعات را بهتر حفظ می‌کند. اطلاعات ورودی را دسته بندی کنید تا یادآوری آسان‌تر شود. چیزی شبیه فروشگاه‌ها و هایپر مارکت‌های بزرگ.

از ابزار حافظه استفاده کنید

باید سعی کنید بین اطلاعات جدید و قدیم پلی ارتباطی بزنید و اشتراکات آن‌ها را پیدا کنید. این کار هم اطلاعات قدیم را مستحکم‌تر کرده و هم خاطرات جدید را شکل می‌دهد. از هر چیزی که با آن آشنا می‌شوید یک تصویر ذهنی بسازید و برای آن کد خاصی شکل دهید.

 • هنگام یادگیری مطلب جدید، تمام حواس خود را درگیر کنید. برای تقویت حافظه در کلاس درس، علاوه بر بینایی و شنوایی، حس بویایی، لامسه و چشایی خود را نیز بکار بگیرید تا ورودی‌های بیشتری داشته باشید.
 • اطلاعات جدید را به محض یادگیری با خود تکرار کنید. ممکن است کمی خسته کننده باشد ولی بسیار بهتر در حافظه شما جای خواهد گرفت. این همان نکته ایست که در آموزش و پرورش با عنوان مطالعه هر درس در همان روز از آن یاد می‌شود.
 • اطلاعاتی که می‌خواهید به خاطر بسپارید را به دیگران یاد بدهید. تدریس می‌تواند به شما کمک کند تا چیزها را راحت تر به خاطر سپرده و بهتر به یاد بیاورید. یک نفر را پیدا کنید و اطلاعات جدید خود را به خورد او دهید. شاید مقاومت کند، اما شما نیز مبارزه کنید!!!
 • پس از یادگیری موضوع جدید خود را تست کنید. خواندن دوباره اطلاعات کافی نیست و شما باید یادآوری آن اطلاعات را نیز امتحان کرده تا ارتباطات در مغزتان تقویت شود.
 • با استفاده از تداعی معانی، سعی کنید اطلاعات از دست رفته خود را بازیابی کنید. سعی کنید با ارتباط دادن تکه‌های پازل و کدهای مختلف، آن خاطره را به یاد بیاورید. این عمل در واقع نوعی روش برای درمان فراموشی و بهبود حافظه بلد مدت نیز است.

سلامت جسمی و روحی و سبک زندگی سالم

توت بخورید تا حافظه بلند مدت خود را تقویت کنید

تحقیقات نشان می دهد که خوردن توت ها می تواند با کاهش حافظه مبارزه کند. یک بررسی از دانشگاه Reading و مدرسه Peninsula Medical دریافته که یک رژیم غذایی عادی با مکمل بلو بری به مدت 12 هفته در انجام وظایف حافظه تاثیر بسزایی دارد.

قهوه بنوشید تا حافظه ی قوی تری داشته باشید

گفته می شود اگر قبل از یادگیری یک موضوع جدید کافئین مصرف کنید حافظه بلند مدت تان تان بهبود پیدا می کند، البته این موضوع قابل بحث است. بسیاری از تحقیقات اثرات ناچیزی از مصرف کافئین قبل از ایجاد حافظه جدید یافته اند.

آدامس بجوید تا حافظه تان را تقویت کنید

روش آسان دیگیری که می تواند حافظه شمارا بهبود ببخشد، جویدن آدامس هنگام یادگیری چیزهای جدید است. در این زمینه تحقیقات ضد و نقیضی وجود دارد، ولی مطالعه ای در سال گذشته منتشر شد که نشان می داد شرکت کنندگانی که در طول یادگیریشان آدامس می جویدند،در بازیابی حافظه دقیق تر بودند و زمان واکنش بهتری داشتند.

تغذیه سالم، توجه به سلامت جسمی، ورزش و تقویت وضعیت روحی و روانی، بسیار به تقویت حافظه شما کمک می‌کند.

 • خوردن غذاهایی که سلامت قلب شما را تضمین می‌کند باعث بهبود و تقویت حافظه بلند مدت شما می‌شود. حفظ سلامت سیستم گردش خون (قلب) ضروری است.
 • میوه و سبزی تازه، توت‌فرنگی، زغال اخته و سبزیجات برگدار. چربی های غیر اشباع مثل روغن زیتون یا کنجد، مصرف زیاد امگا 3 که در ماهی، میگو و سویا فراوان است. همچنین لوبیا قرمز نیز به تقویت حافظه کمک می‌کنند.
 • ورزش روزمره و ایروبیک، ضربان قلب را بالا برده و خطر ابتلا به آلزایمر را کاهش می‌دهد.
 • کاهش استرس، مغز شما را فعال‌تر از همیشه نگه داشته و سلامت جسمی شما را تضمین کرده و منجر به تقویت حافظه می‌شود.
 • برای تقویت حافظه حافظه بلند مدت به اندازه کافی بخوابید. با افزایش سن، علمکرد مغز شما کاهش پیدا می‌کند اما اگر به اندازه کافی استراحت کنید می‌توانید حافظه بلند مدت خود را از گزند آسیب در امان بدارید.
 • فعالیت اجتماعی خود را افزایش دهید و حتما زمانی را برای بودن با دوستان و جمع‌ها بگذرانید. تحقیقات نشان داده که تنهایی مانع از تقویت حافظه بلند مدت می‌شود.
 • تقویت حافظه با فعال نگهداشتن مغز؛ چیزهای جدید یاد بگیرید. مطالعه کنید و بازی‌های علمی مثل جدول انجام دهید. مطالعه به شما در افزایش دایره واژگان و اطلاعات کمک کرده و یادآوری را برای شما آسان‌تر می‌کند.

منبع:

https://namnak.com/%D8%AA%D9%82%D9%88%DB%8C%D8%AA-%D8%AD%D8%A7%D9%81%D8%B8%D9%87-%DA%A9%D9%88%D8%AA%D8%A7%D9%87-%D9%85%D8%AF%D8%AA.p12198

https://honarehzendegi.com/fa/%D8%AA%D9%82%D9%88%DB%8C%D8%AA-%D8%AD%D8%A7%D9%81%D8%B8%D9%87-%D8%A8%D9%84%D9%86%D8%AF-%D9%85%D8%AF%D8%AA

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.