مدیریت افکار منفی

مدیریت افکار منفی

توسط روانشناسیدر 15 دسامبر 2020

همه ما روزمره با مسائلی دست و پنجه نرم می کنیم، این برخورد با مشکلات دو نمونه است: یا با آگاهی و یا ناخودآگاه و غافلانه. با مقاله مدیریت افکار منفی همراه باشید.

گاهی اوقات آنقدر مشکلات به ما فشار روحی وارد می کند که طاقت ما تمام می شود و به زمین و زمان بد می گوییم و بدبین می شویم و شروع به افکار نا مثبت و مخرب می کنیم.

افکار منفی

زمانی که احساسات منفی و ناامیدی در زندگی ما ایجاد می شوند می توانیم با آن مبارزه کنیم تا در زندگی ما را با مشکلات بعدی روبه رو نسازد.
به یاد داشته باشید که هرگز ناکامی های خود را در قالب عجز و ناتوانی یا خشم به نزدیکان خود نشان ندهید.

اخبار نا امیدکننده و اتفاقات بدی که می افتد تمام ذهن شما را درگیر می کند و اینجاست که این اتفاقات بد از شما مطالبه می کند و شما باید مقرری اش را بپردازید.

بنابراین، زمانهایی وجود دارد که شما به واسطه خبرهای بدی که ناگهان به شما می رسد احساس ناامیدی می کنید و تا حدودی این خبرها به شما القاء شده است که باعث شده که شما به این ناامیدی برسید، احساسی که منجر به ناامیدی در کار و ازدواج می شود و احساس بدی که به شما دست می دهد و این حقیقت است.

اما واقعیت این است که ذهن انسان ها کاملاً به این مسائل واکنش نشان می دهد بنابراین شرایط دشوار و سختی که یک فرد در آن قرار می گیرد تاحدودی می تواند مسیر غلبه بر آن را پیدا کند و بدرخشد. درحقیقت شیوه ای که مغز ما طراحی شده است امکان ندارد که این غم و اندوه طولانی مدت ادامه یابد.

بعضی زمانها ما نیاز به تلنگر داریم یک یادآوری ملایم که به ما کمک می کند که با ناامیدی خودمان کنار بیاییم و این دقیقاً آن چیزی است که در مفاله مقابله با افکار منفی آورده شده است.

بنابراین، احساس ناامیدی با اخبار بد دم دست و ناگهانی به طریقی احساس ناامیدی را در خودتان و احساس ناامیدی در کار و احساس ناامیدی در ازدواج برگردانده و شما آن را در خود انباشته می کنید.

مقابله با افکار منفی

مقابله با هر ناامیدی که ممکن است در محیط کار، روابط اجتماعی با دوستان باشد تا حدودی از یک روش خاصی تبعیت می کند البته گام هایی که برای مقابله برداشته می شود بر اساس شرایطی که فرد در آن قرار گرفته است ناامیدی را تغییر خواهد داد اما این موضوع به شدت شرایط بستگی دارد و گرنه نحوه برخورد یکی است.

گریه، لطفا گریه کنید

به یک پستوی مخفی بروید (گریه کنید) فیلمی غم انگیز تماشا کنید خودتان را در حمامی محبوس کنید، زیر دوش آب بروید و هر آنچه را که دوست دارید انجام دهید اما گریه کنید.

گریه کردن به اشتباه علائم ضعف گفته شده است به ویژه جایی که مردان بیشتر نگران این مساله هستند.

گریه کردن مکانیزمی است که همه هیجانهای درونی را تخلیه می کند، همچنین تمام استرس ها و تنش ها را از شما دور می کند و احساس راحتی و سبکی می کنید.

بنابراین اگر اشکتان می خواهد سرازیر شود جلویش را نگیرید و بگذارید سرازیر شود. تنها زمانی که شما به ذهنتان اجازه خلاصی از سموم را می دهید قادر خواهید بود که گام های مورد نیاز برای خوب شدن و دوری از افکار منفی را بردارید.

اتفاقات را بپذیرید

هر چیزی که برایتان اتفاق می افتد را بپذیرید، بسیاری از افراد می خواهند از زیر بار احساسات غم انگیز شانه خالی کنند چرا که برای آنها دردناک است اما تنها پذیرفتن واقعیت است که آنها را آرام خواهد کرد.

اتفاق ناامیدکننده ای که در زندگی تان روی می دهد را بپذیرید.
اما چرا پذیرفتن اتفاقات زندگی برای مقابله با افکار منفی ضروری است؟
زیرا در این صورت شما افکار آرام نخواهد شد و شما با افکارتان کنار نخواهید آمد.

افکار منفی و ناامید کننده در آینده با کمترین تحریکی اوج گرفته و حتی بیشتر از آنچه که شرایط ایجاب می کند، منجر به آزار فرد می شود.

خودتان را متحول کنید

برخی از افراد وجود دارند که به شدت به عمق فاجعه می روند و آنقدر در غم خود فرو می روند که حاضر نیستند که از آن شرایط بیرون بیایند.

انسانها در دلسوزی به خویشتن و فاز «وای بر من» مستعد هستند. اما اگر این فاز نگذرد و اجازه داده شود که احساسات بد در زندگی روزمره شما مداخله کند، در نتیجه بر بهره وری و آرامش ذهن شما تاثیر خود را می گذارد.

این لحظه زمانی است که باید با خودتان بگویید که «دیگر بس است» و باید سعی کنید خودتان را تغییر دهید و به زندگی ادامه دهید.

خانه را به محل شادی تبدیل کنید

بدون شک، احساس ناامیدی از شکست های مکرر و شادی های اندکی که مردم به دنبالشان هستند بوجود می آیند.
بسیاری از چیزهایی که افراد باید واقعا انجام دهند این است فیلم های خنده دار تماشا کنید که خنده شما را تضمین کند.

اوقات خودتان را با فردی که به آن علاقه دارید بگذرانید. زمانتان را با افرادی که شما را خوشحال می کند، بگذرانید.

به دنبال ورزش های ماجراجویانه بروید. چای بنوشید. با افرادی که به طبیعت علاقه مندند روابط داشته باشید. کتاب بخوایند. گفتارهای بلندپروازانه بخوانید. کشف کنید که چه چیزی در زندگی شما را به پیش می برد و اینها هستند که جایگزین افکار منفی و با راحتی خیال.

و اگر هیچ کدام از اینها به شما کمک نکرد، خودتان را مجبور کنید که بخندید و این خنده اجباری علائمی را به مغزتان می فرستد و شما را خوشحال می کند و احساس شما به آهستگی اما مطمئناً بهتر می شود و چیزهای دیگری که در این زمینه موثر است.

فهرستی از چیزهایی که شما را شاد می کند را در نظر بگیرید که کمک می کند تا بدانید که چگونه به بی خیالی و آرامش برسید.

با احساسات منفی مقابله کنید

در مورد رویداد غم انگیزی که رخ داده است بیندیشید و آن را با آنچه که اتفاق افتاده است، در چشم انداز زندگی خود قرار دهید. آیا این مساله ای که برای شما بوجود آمده اثر ماندگار و طولانی مدتی در زندگی شما خواهد داشت. آنچه که اکنون اتفاق افتاده آیا در سالهای آینده برای شما مهم خواهد بود؟

اگر حلقه پاسخ ها به یک «نه» برمی گردد پس شما می دانید که همه این چیزها به شکل جزر و مدی است که می گذرد. در اینجا چیزی که در مورد آن فکر می شود، حتی اگر پاسخ ها در دایره «بله» مشخص باشد که آن معمولاً این چنین نمی تواند باشد.

در این گونه مواقع افکار منفی منجر می شود که به درستی فکر نکنید، بنابراین آن چیزی که شما ممکن است به آن فکر کنید و در زمانی که عصبانیت و خشم شما کاهش می یابد، آن چیزی که بر جای می ماند، جدی نخواهد بود.

بنابراین، افکار خودتان را به فهم اینکه احساسات منفی و اثرات آنها ماندگار نیستند باز کنید و از اکنون اجازه دهید که با افکار منفی تان مقابله کنید.

برنامه ریزی کنید

آنچه که به شما کمک می کند تا به ناامیدی که شما را در درجات مختلف تحت تاثیر قرار می دهید دور باشید، کشیدن یک نقشه است.

لیستی از همه چیزهایی که از اتفاقات و رویدادها یاد گرفته اید بنویسید.

درسهایی که یادگرفته اید و مواردی که تجربه کرده اید و چیزهایی که به شما کمک کرد تا بیابید که کجا هستید و چرا این چیزها ضروری است چرا که آن کمک می کند که بدانید که چیزهای بیشتری درباره مردم و خودتان بدانید و اینکه چگونه شما باید یا نباید اگر اتفاقات مشابهی درآینده اتفاق افتاد واکنش دهید یا ندهید.

این همان چیزی که ما همیشه به دنبالش هستیم درسهایی که ما یاد گرفتیم و چیزهایی که می توانیم از یک اتفاق نتیجه گیری کنیم.

بعد از این شما یک طرح و نقشه دارید و تشخیص می دهید که با انجام آن احساس راحتی کنید و آن کمک می کند که شما آن را به راحتی یک مکالمه ساده با دوستان انجام دهید.

بعد از آن شما احساس راحتی بیشتری می کنید و این ناامیدی هایی که همواره شما را تهدید می کرد و احساس کاستی می کردید برطرف می شود و با این طرحی که شما برای مقابله با ناامیدی انتخاب کردید اکنون ایده ای دارید که نشان می دهد چه چیزی نیاز است انجام شود و چه دوره ای را باید پی گیری کنید.

بنابراین بعداً شما درباره بسیاری از چیزها کوتاه می آیید.
اما به خاطر بسپارید که همواره چیزهایی وجود دارند که باعث ناامیدی می شود اما آنچه که ما درباره آن باید بدانیم این است که چه چیزی مهم است.

منبع:

https://namnak.com/%D9%85%D9%82%D8%A7%D8%A8%D9%84%D9%87-%D8%A8%D8%A7-%D9%86%D8%A7%D8%A7%D9%85%DB%8C%D8%AF%DB%8C.p28737

https://www.beytoote.com/psychology/zendegi-behtar/manage3-minds.html

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *