مصاحبه شغلی

مصاحبه شغلی

توسط توسعه فردیدر 23 ژانویه 2021

در این نوشته مهمترین نکات مصاحبه شغلی موفق را خواهید خواند. اگر آگهی شغل دلخواهتان را دیده اید، کار اصلی شما تازه شروع شده است.

حتی خبره ترین و زبده ترین افراد نیز برای هر مصاحبه ی شغلی باید خود را آماده کنند. مهارت های مصاحبه ی خوب داشتن، آموختنی هستند و هیچ فرصت دیگری برای شما وجود ندارد تا بتوانید تاثیر مثبت دیدار اول را بر رئیس خود بگذارید.

راهکارهایی برای داشتن مصاحبه شغلی موفق:

برقرار کردن ارتباط غیر کلامی خوب را تمرین کنید

مواردی از زبان بدن وجود دارد که به طور غیر کلامی اعتماد به نفس فرد را نشان می دهند. مستقیم و صاف ایستادن، ارتباط چشمی برقرار کردن، محکم دست دادن و … تاثیر اولین ارتباط غیر کلامی شما با مصاحبه کننده بسیار در مصاحبه شغلی مهم است.

متناسب با شغلی که برای مصاحبه می روید لباس بپوشید

بسته به شرکتی که برای مصاحبه به آن مراجعه می کنید نحوه ی لباس پوشیدن شما می تواند متفاوت باشد. اما چند نکته را باید رعایت کنید که آراسته و رسمی باشید و بدانید نحوه لباس پوشیدن شما فرهنگ شما را نشان می دهد.

هنر گوش کردن را فرا بگیرید

در ابتدای مصاحبه، مصاحبه کننده به طور مستقیم یا غیر مستقیم اطلاعاتی را در اختیار شما قرار می دهد. باید تمرین کنید تا به دقت به حرف های وی گوش بدهید و از آن در طول مصاحبه شغلی استفاده کنید. مستقیم به مصاحبه کننده نگاه کنید و نشان بدهید که به حرف های او دقت دارید.

زیاد صحبت نکنید

زیادتر از پاسخی که مصاحبه کننده درخواست کرده است صحبت نکنید. اینکار احتمال اشتباه را کم می کند.

خیلی خودمانی نشوید

مصاحبه ی شغلی یک جلسه ی رسمی و حرفه ای است. این جلسه جای یافتن دوست جدید نیست. پس جدی و با انرژی باشید.

از ادبیات مناسب هنگام صحبت کردن استفاده کنید

حتماً در مصاحبه از کلمات رسمی و محترمانه استفاده کنید استفاده از کلمات خودمانی و کوچه بازاری جایز نیست.

نا امیدانه صحبت نکنید

فردا یک مصاحبه شغلی در پیش دارید و وجودتان را یک حس دلهره و هیجان در بر گرفته است. اما ترس به خود راه ندهید. چند راه ساده وجود دارد که به اعصابی فولادین دست پیدا کنید!

پیش از هر چیزی باید این را بدانید که یک مصاحبه شغلی موفق باید چیزی شبیه یک مکالمه و گفتگو باشد ، نه یک بازجویی.

نسبت به خود شناخت کامل داشته باشید

خب یه مقدار در مورد خودت بگو» بیشتر افراد با شنیدن این جمله از مصاحبه کننده ، به کلی خود را باخته و ترس و واهمه سراسر وجودشان را فرا می گیرد.

اما این ساده ترین سوالی است که شما را به سمتی راهنمایی کند که به سوال زیر پاسخ دهید. « میشه لطفا خصوصیات ، علاقه مندی ها ، شیوه های کاری و پیشینه ای از خودت رو توضیح بدی که مشخص می کنه برای این سمت مناسب هستی؟

اما پیش از پاسخ دادن به این سوال، لحظه ای تأمل کنید و به زمانی برگردید که برای این شغل درخواست دادید – زمانی که به این نتیجه رسیدید که توانایی های شما و این جایگاه شغلی ، اجزایی جداناپذیر هستید.

معمولا دلایلی که شما در ذهن خود برای درخواست این شغل داشته اید ، درست همان چیزی است که مصاحبه کننده در مصاحبه شغلی به دنبال آن است.

از آنجایی که شما بهترین کسی هستید که نسبت به توانایی ها و تفکرات درونی خود آگاهید ، پس این سوال برای شما فرصتی است که تصویری هر چه بهتر و تا حد امکان شفاف و اطمینان بخش از خود ترسیم کرده و جای سوال دیگری برای مصاحبه کننده باقی نگذارید!

اعتماد به نفس و اشتیاق را به یکدیگر پیوند دهید

در مصاحبه کاری ، اعتماد به نفس داشته باشیدتا به حال چند بار رخ داده که بابت انجام دادن کاری از خود مطمئن بودید اما اشتیاق لازم برای قدم نهادن در آن را نداشتید (و یا بالعکس)؟

اعتماد به نفس برآمده از درکی است که شما از خود دارید در حالی که اشتیاق ، نشان دهنده حس درونی شما نسبت به چیزی یا کسی فراتر از وجود خود شماست – در این موضوع ، فرد غریبه که همان مصاحبه کننده است.

برای اینکه ارتباطی تعادلی و سالم بین این دو ایجاد کنید ، لیستی از دلایل تهیه کنید که به واسطه آنها ، توانایی خود را مناسب اخذ این جایگاه شغلی می دانید.

سپس دلایل اشتیاق خود برای هر کدام از آنها را در مقابلش بنویسید. این ها چیزی است که در مقابل مصاحبه کننده باید بتوانید به وضوح درباره آن سخن بگویید. برای مثال:

« طی ۱۰ سال فعالیتم به عنوان طراح گرافیک ، به فردی حرفه ای در کار با بسیاری از برنامه ها و تکنیک ها تبدیل شده ام. این مهارت ها به من کمک کردند تا در پروژه های مهمی همکاری کنم. اما بهترین بخش تجربه چند ساله من ، همکاری گروهی و صمیمانه ای بود که در ساخت سیستمی به خرج دادیم که مشتریان بسیار آن را دوست داشتند…»

از رزومه و پروفایل LinkedIn خود یاد بگیرید

آخرین چیزی که در یک مصاحبه مورد بازبینی قرار می گیرد ، رزومه یا پروفایل «لینکداین» شماست. اما از این مرحله بی هدف عبور نکنید. به توصیفاتی که از نقش خود در مشاغل قبلی داشتید نگاهی بیاندازید تا بفهمید چگونه می توانید آنها را با اهداف شغل جدید همگام کنید و در یک مصاحبه شغلی مورد استفاده قرار دهید.

به عبارت دیگر ، اگر هر کدام از نکات کلیدی رزومه شما ، به صورت تفصیلی و کامل قرار بود نسبت سابقه شما با شغل جدید را شرح دهند ، چه عبارت هایی به کار می رفتند؟

برای اینکه این مرحله را هر چه حرفه ای تر پیش ببرید ، یک مصاحبه ساختگی با یکی از دوستان خود انجام دهید و از آن فیلمبرداری کنید. سپس آن را مشاهده و بررسی کنید تا ببینید گفته های شما قابل باور و واقعی جلوه می کنند یا خیر.

نسبت به پایان صحبت خود آگاه باشید

شنوندگان بزرگ و مهم ، از آدم های پر حرف بدشان می آید و کسی هم از مصاحبه کنندگانی که وقت ندارند خوشش نمی آید. برای اینکه گرفتار حرف های بی سر و ته و شنوندگان بد نشوید ، همیشه نسبت به طول پاسخ خود آگاه باشید.

حتی اگر مصاحبه کننده شما در مصاحبه شغلی خود با اشارات سر یا لبخند و خنده به شما مفهوم توقف کردن را منتقل نکرد ، شما پیش دستی کنید و به محض اینکه پاسخ یک سوال را دادید ، حرف خود را متوقف کنید.

اگر شما می توانید یک گفت و گو را در ۵ کلمه به نتیجه مورد نظر برسانید ، به هیچ وجه از ۲۵ کلمه استفاده نکنید. مطمئن باشید که مصاحبه کننده اگر پاسخ خود را دریافت نکند ، دوباره سوال خواهد کرد.

راه هایی برای تمرین این کار وجود دارد. بهترین آنها این است که با کمی جستجو و پرسیدن از دیگران ، با سوالات متداول که در یک مصاحبه به صورت عمومی و به طور تخصصی درباره موقعیت شغلی شما پرسیده می شود آشنا شوید. یک به یک به آنها پاسخ دهید و پاسخ های خود را ضبط و یادداشت کنید.

هر بار سعی کنید پاسخ خود را خلاصه کنید به طور که مفهوم ناقص نشود. گاهی می توانید انتهای پاسخ را باز بگذارید تا سوالات بیشتر پرسیده شود. اما یک نکته را در نظر داشته باشید. شما اصولا باید بتوانید پاسخ های با فکر را در زمانی کمتر از ۶۰ ثانیه بدهید.

بازیکن یک تیم باشید

اثبات تمایل به کار گروهی در مصاحبه کاری واژه «من» همیشه تنهاست. صرفنظر از اینکه برای یک جایگاه شغلی با استقلال کامل و محوریت فردی اپلای کرده اید ، تحقیقات نشان داده اند (فارغ از صنعت) هر جایی که موفقیتی رخ داده است ، در پی یک همکاری تیمی موثر بوده است.

مطمئن شوید که از مفاهیم «ما» در سخنان خود استفاده کنید تا بدین طریق بر توانایی خود را در انجام کارهای گروهی و همکاری با سایر بخش ها و کارمندان تاکید کنید.

این بدین معنی نیست که درباره دستاوردها و موفقیت های فردی خود سخن نگویید اما مشخص کنید که چطور استعدادهای فردی شما ، منجر به موفقیت تیمی شده است.

منبع:

http://yousefzadeh-33921.blogfa.com/post/32

https://samanhapoo.blog.ir/tag/%D9%85%D8%B5%D8%A7%D8%AD%D8%A8%D9%87%20%D8%B4%D8%BA%D9%84%DB%8C

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *