کلاس مجازی

کلاس مجازی

توسط اموزش مجازی, کلاس مجازیدر 15 نوامبر 2020

امروزه فضای مجازی همان‌طور که در دیگر عرصه‌های اجتماعی به‌شدت تأثیرگذار است در عرصه آموزش و تدریس خصوصی هم تأثیرگذار است. بنابر اعلام وان سرور، یکی از جنبه‌هایی که در فضای مجازی به‌شدت رو به گسترش است و اکنون حتی دانشگاه‌های معتبر کشور و جهان به آن روی آورده‌اند، کلاس مجازی آموزشی است که مورد استقبال مخاطبان در سراسر جهان قرار گرفته است.

شما با استفاده از کلاس‌های مجازی در هر نقطه‌ای از جهان می‌توانید به آموزش‌های روز جهان و زبان دلخواه‌تان دسترسی داشته باشید. شرکت‌ها و سازمان‌ها به دنبال راه‌اندازی نرم‌افزار آموزش مجازی هستند تا از این طریق داشته‌های خود را به فضای مجازی ارائه و همچنین نیروهای خودشان را به‌روز کنند.

معرفی کلاس‌های آنلاین

کلاس مجازی یک محیط آموزشی و یادگیری است که به شرکت‌کنندگان در آن، آموزش از راه دور ارائه می‌شود و آن‌ها می‌توانند در یک فضای مجازی با هم ارتباط برقرار کنند و تعامل داشته باشند.

تعریف دقیقی درباره کلاس آنلاین وجود ندارد اما بهترین تعریفی که می‌توان درباره آن بیان کرد این است که کلاس آنلاین صرفا یک محیط آنلاین برای کلاس آموزشی است که می‌تواند این کلاس یک یا چنده نفره باشد.

انواع کلاس آنلاین

افراد شرکت‌کننده در کلاس‌های آنلاین معمولاً دانش‌آموزان و مدرسان هستند و از این لحاظ کلاس مجازی به دو دسته کلاس آنلاین بدون نظارت و کلاس آنلاین با نظارت تشکیل می‌شود.

کلاس مجازی بدون مدرس (ویدئو محور)

در کلاس مجازی بدون نظارت مدرس تنها یادگیری دانش‌آموزان را ارزیابی می‌کند و گاهی اوقات اصلاً مدرسی وجود ندارد. این را یک کلاس آنلاین بدون نظارت می‌نامند که در آن دانش‌آموزان با موارد آموزشی آماده‌شده و بدون کمک مدرس به یادگیری می‌پردازند.

که اساساً یک دوره آموزشی الکترونیکی خصوصی است که می‌تواند آزمون آنلاین خودکار هم داشته باشد . در این کلاس‌ها معمولاً یک پرده‌نگار به دانش‌آموزان ارائه می‌شود تا مطالعه کنند یا یک آموزش ویدئویی تماشا کنند که از این نوع کلاس به‌وفور می‌توانیم در یوتیوب مشاهده کنیم .

کلاس آنلاین با حضور مدرس (کلاس زنده)

این نوع کلاس تحت نظارت و رهبری مدرس قرار دارد و به تعریف کلاس سنتی نزدیک‌تر است. در این کلاس‌ها درس به‌صورت آنلاین و در تاریخ خاصی اجرا می‌شود و دانش‌آموزان از طریق ویدیو کنفرانس در کلاس حضور دارند و در این نوع کلاس دانش‌آموز و مدرس می‌توانند در کلاس درس با یکدیگر تعامل داشته باشند.

مزایای کلاس‌های آنلاین

۱- دانش‌آموزان در محدوده جغرافیایی که در آن زندگی می‌کنند محدود نمی‌شوند.
۲- تحقیقات نشان داده، یادگیری الکترونیکی ذاتا توجه دانش‌آموز را بیشتر جلب می‌کند و ویژگی تعاملی بودن بیشتری دارد.
۳- افزایش سطح مسئولیت‌پذیری و نظم خودجوش
۴- قدرت انتخاب بیشتر موضوعات درسی در کلاس آنلاین
۵- صرفه‌جویی در هزینه‌هایی مثل رفت‌وآمد به آموزشگاه و تهیه مسکن در شهرهای دیگر برای حضور در کلاس‌های آموزشی

به‌طورکلی کلاس‌های مجازی بدان معنی است که دیگر شما مجبور نیستید به کلاس بروید و این یعنی زمان کمتری را در راه‌ها و اتوبوس و مترو می‌گذرانید و زمان بیشتری را صرف تحصیل می‌کنید. همچنین بدون نگرانی از وضع آب و هوایی و آلودگی شهر به‌راحتی می‌توانید در کلاس‌های خود حاضر شوید.

معرفی کوتاه از سرور ادوب کانکت (Adobe Connect)

ادوب کانکت نرم‌افزار جلسات آنلاین (وب کنفرانس) است که راه‌اندازی سرور ادوب کانکت به شما این امکان را می‌دهد تا توسط اینترنت و با یک صفحه وب، جلسات، کلاس آنلاین و یا کنفرانس‌های آنلاین خود در هر جای ایران و دنیا که هستید، تشکیل دهید.

سرور Adobe Connect  از محدود سیستم‌هایی است که با توجه به وضعیت اینترنت کشور و با توجه به‌ سرعت پایین اینترنت خانگی، مناسب برای راه‌اندازی سرور وبینارو قابل بهره‌برداری توسط موسسات علمی و آموزشی داخلی است. در این سیستم برای برقراری ارتباط، داده‌ها به‌صورت رمز فشرده از طریق اینترنت به مقصد ارسال می‌شوند.

این داده‌ها به‌گونه‌ای ارسال‌ شده تا سرعت ارتباط بر اساس سرعت اینترنت کاربر تنظیم گردد. بنابراین با راه‌اندازی سرور ادوب کانکت، کاربران با سرعت‌های پایین مانند سرعت اتصال با مودم و خط تلفن به‌راحتی می‌توانند از قابلیت‌های سرور ادب کانکت استفاده کنند.

انواع آموزش مجازی از لحاظ وسیله ای:

1. آموزش مجازی بر اساس وب:

آموزش مجازی در این روش به وسیله اینترنت صورت می گیرد. می توان گفت این روش متداول ترین و گسترده ترین روش است و سعی بر آن دارد که گرفتن آزمون و صدور مدرک نیز به صورت الکترونیکی و وب انجام شود.

کلاس های درس، گزارشات مربوط به درس ها ، جزوات، اتاق های گفت و گو، پست الکترونیکی و … از جمله مواردیست که  همگی بر روی وب ذخیره می شود.

همچنین به دلیل انعطافی که در نحوه ارائه آموزش الکترونیک وجود دارد، می توان نوع آموزش را مطابق با خواسته ها و فعالیت های خود ، شرایط و امکانات موجود و غیره… طراحی و مورد استفاده قرار داد. بنابراین شما می توانید در سیستم پیاده سازی شده خود دارای ویژگی های دلخواهی باشید.

2. آموزش مجازی بوسیله کامپیوتر:

در کلاس مجازی بوسیله کامپیوتر نیازی به اتصال به اینترنت یا شبکه  وجود ندارد (تنها در مواردی مانند آزمون ها از اینترنت استفاده می شود).

در این روش یک واسط الکترونیکی برای ذخیره سازی اطلاعات مورد استفاده قرار می گیرد و کاربر به وسیله کامپیوتر  یا وسایلی که به منظور خواندن واسط الکترونیکی مورد استفاده قرار می گیرد، از آن استفاده می کند. (مانند استفاده ازCD های آموزشی) .

3. آموزش مجازی بوسیله وسایل الکترونیکی قابل حمل:

در  این روش از وسایل الکترونیکی قابل حمل مانند  ipad و PDA و Tablet PC و … استفاده  می شود که قاعدتا روش های محدود تری جهت آموزش با این وسیله ها وجود دارد.

4. آموزش مجازی بوسیله تلفن همراه:

این روش جدید می تواند در گروه قبل جای داده شود، اما با توجه به افزایش تعداد دارندگان تلفن همراه ، این روش را  mlearning نامیدند و آن را در دسته جدایی قرار داده اند. اما استفاده از این روش نیاز به فراهم بودن شرایط مناسب زیر ساخت مخابراتی است.

بسیاری از افراد جامعه، بخصوص در  شهرهای بزرگ، مدت زمان زیادی در انتظار وسایل نقلیه یا در ترافیک و … صرف می کنند.مدتی باب شده بود که مردم برای استفاده مفید از این زمان، کتاب جهت مطالعه به همراه خود داشتند.

البته پس از مدتی ضررهای آن هم عنوان شد مانند موردی که چشم پزشکان بر روی آن تاکید زیادی داشتند آن ها معتقد بودند که” مطالعه در مسیر های ناهموار ،برای چشم ضرر دارد.”اما امروزه با  فایل هایی صوتی که به صورت دیجیتالی انتشار پیدا کرده اند، مطالعه و آموزش بصورت صوتی بیشتر باب است.

با این وجود جالب است بدانید که” آموزشی که به وسیله چشم انجام می شود، کارایی بیشتری دارد.”به همین منظور استفاده از وسایل تصویری و دیجیتالی می تواند بصورت بهتری در آموزش موثر باشد و در ادامه به چند نمونه آن که جهت یادگیری بهتر طراحی شده  اشاره می کنیم :

  •  استفاده از تصاویر متحرک، ثابت و یا فیلم به جای نوشته های آموزشی
  •  استفاده  از اندازه های متفاوت برای نوشته ها با توجه به متون مورد مطالعه
  • استفاده از متون  آموزشی به همراه صدای ضبط شده و یا موسیقی
  • استفاده  از امکانات تفریحی به منظور عدم یکنواختی آموزش و خستگی

5. آموزش به وسیله فایل های ویدئویی

این نوع از آموزش مجازی برای آموزش مهارت ها و یا آموزش های حرفه ای استفاده می شود.

منبع: https://www.isna.ir/news/99031005244/%DA%A9%D9%84%D8%A7%D8%B3-%D8%A2%D9%86%D9%84%D8%A7%DB%8C%D9%86-%DB%8C%D8%A7-%DA%A9%D9%84%D8%A7%D8%B3-%D9%85%D8%AC%D8%A7%D8%B2%DB%8C-%DA%86%DB%8C%D8%B3%D8%AA

https://virgool.io/@startupacademy.ir/%D8%A7%D9%86%D9%88%D8%A7%D8%B9-%D8%A2%D9%85%D9%88%D8%B2%D8%B4-%D8%A2%D9%86%D9%84%D8%A7%DB%8C%D9%86-%D9%85%D8%AC%D8%A7%D8%B2%DB%8C-dg3yqsnycyzx

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *