بلاگ

بهترین کتاب خودشناسی

توسط 29 اکتبر 2020

مطالعه کتاب های روانشناسی و به خصوص آن دسته از بهترین کتاب های خودشناسی و شناخت شخصیت خود، دریچه تازه ای از زندگی را به روی ما باز می کند. به عقیده بسیاری از روانشناسان ، انسان تا زمانی که از درون با مشکلی در ستیز نباشد ، به وسیله مشکلات بیرونی هم دچار آسیب و شکست نخواهد شد.

خودشناسی باعث می شود تا ما با شخصیت و منش خود و آن چه که دیگران در مورد ما در می یابند ، آشنا شویم. با این کار می توانیم نقاط ضعف و قوت خود در برقراری ارتباط با دیگران و همچنین ریشه مشکلات روانی مان را شناسایی کنیم. به علاوه این که می توانیم خلاقیت و مهارت های خود را کشف کرده و پرورش دهیم. حتی می توانیم این شخصیت را به شکلی که واقعا از خود انتظار داریم ، بسازیم.

کتاب های روانشناسی معمولا توسط افرادی نوشته شده اند که به ماهیت شخصیت و روش های صحیح خودشناسی پی برده اند. بنابراین ما نیز می توانیم با تکیه بر آگاهی و تجربه آن ها خودسازی را به عنوان یک مهارت مهم در پیش بگیریم.

کتاب های برتر در زمینه خودشناسی

کتاب نمی‌گذارم کسی اعصابم را به هم بریزد

کتاب خودشناسی نمی‌گذارم کسی اعصابم را به هم بریزد

در طول زندگی افراد زیادی بر سر راه ما قرار می گیرند که باید با آن ها در تعامل باشیم. از خانواده و خویشاوندان گرفته تا دوستان ، همکاران و مدیران هر کدام نقشی را در زندگی ما ایفا می کنند و رفتار و گفتارشان ممکن است بر روی اعصاب ما تاثیر زیادی بگذارد.

آلبرت الیس ، آرتور لانگ در کتاب خود روش هایی را برای کنترل عصبانیت و درمان پرخاشگری معرفی می کنند. شناخت باورهای نادرستی که باعث می شوند تا ما به دیگران اجازه دهیم اعصابمان را به هم بریزند و راهکارهایی برای رفع این باورها ، به تغییر شرایط زندگی ما کمک می کند.

کتاب هنر و علم خودشناسی

کتاب خودشناسی هنر و علم خودشناسی

یادگیری در مورد خود و آن چه که شخصیت ما را شکل داده ، موجب می شود که بتوانیم منشا رفتار و عکس العمل های خود را بشناسیم. بدانیم که چه عواملی بر ایجاد موقعیت هایی که در آن ها قرار می گیریم موثر هستند و این عوامل تا چه حد به خودمان بستگی دارند.

نویسنده این کتاب خودشناسی خوب پیتر هالینز ، در مورد تیپ های شخصیتی و نظریه روانشناسان مختلف مطالبی را مطرح کرده است.در بخشی دیگر نیز تاثیر ترتیب تولد فرزندان در رشد شخصیت آن ها را مورد بحث قرار داده است. بر این اساس فرزندان اول معمولا سخت کوش تر هستند.

چرا که الگویی برای سایر فرزندان محسوب می شوند. از طرفی فرزندان کوچک تر به دلیل تحمل فشار کمتر از سوی والدین ، آزادی عمل بیشتری دارند.

 کتاب آزمون خودشناسی بانوان

کتاب آزمون خودشناسی بانوان

جی شینودا بولن نویسنده این کتاب ، بانوان را مخاطب خود قرار داده است تا به آن ها راه شناخت احساسات درونی و غریزیشان را بیاموزد. این کار به آن ها کمک خواهد کرد تا بتوانند احساسات خود را تحت کنترل درآورند ، رازهای شخصیتی خود و سایر بانوان را بشناسند و توانمندی های غریزی ، عواطف و استعدادهای خود را پرورش دهند.

در این تست خصوصیات درونی بانوان با الگوهایی مقایسه می شود که در صورت ضعف در این خصوصیات ، فرد باید از این الگوها که به آن ها آرکی تایپ می گویند ، تقلید نموده و توانمندی های خود را تقویت کنند. با ادامه مقاله بهترین کتاب خودشناسی همراه باشید.

کتاب خودشناسی با روش یونگ

کتاب خودشناسی با روش یونگ

کارل گوستاو یونگ روانشناس بزرگ ، نظریه هایی جالب توجه را در مورد خودشناسی ارائه داده است و مایکل دانیلز نویسنده کتاب خودشناسی با روش یونگ ، تکنیک هایی را با توجه به این نظریات معرفی نموده است. این تکنیک ها به شما کمک خواهد کرد تا بتوانید خودِ درونیتان و همچنین شخصیت شما که از بیرون مشاهده می شود را بهتر بشناسید. 

علاوه بر این ، تیپ های شخصیتی خاص ، شخصیت درون گرا و شخصیت برون گرا و همچنین ویژگی های هر کدام از آن ها در این کتاب مورد بحث قرار می گیرد.

کتاب ارزش خود را بدانید

کتاب ارزش خود را بدانید

آن چه که در این کتاب می خوانید نوشته جول اوستین یک واعظ ، نویسنده و کشیش ارشد است که اعتقاد دارد ، هر شخص باید خود را در اولویت قرار دهد تا به موقعیت بهتری برسد. در این کتاب آمده است که ارزشمند دانستن خود ، تاثیر زیادی بر زندگی انسان خواهد گذاشت.

 ارزش درونی یک فرد نه به دارایی های او وابسته است و نه به اشتباهاتش. دارایی ها ثروت فرد را نشان می دهند و اشتباهات هم تنها کارهایی هستند که او انجام داده است و به هیچ وجه نشان دهنده شخصیتش نیست.

این کتاب خودشناسی به شما نشان می دهد که ارزشمند دانستن خود چگونه بر زندگیتان تاثیر گذاشته و شما را به موفقیت می رساند.

کتاب معروف کیمیاگر

کتاب معروف کیمیاگر

اگر کسی تا به حال کتاب کیمیاگر را نخوانده باشد ، به احتمال زیاد نام آن را شنیده است. کتابی به قلم پائولو کوئیلو که داستانی الهام بخش را از خودشناسی و تاثیر آن در تحقق آرزوها ، روایت می کند. شخصیت اصلی این داستان پسری است اهل جنوب اسپانیا که به کار چوپانی مشغول است و برای پیدا کردن یک قطعه جواهر سفر می کند.

اما در این سفر به حقایقی پی می برد و با شناخت خود و حالات درونی اش به دنبال رویاهای خود می رود. برای دانلود کتاب می توانید به لینک زیر مراجعه کنید.

کتاب خودت باش دختر

کتاب خودت باش دختر

ریچل هالیس در این کتاب پیام های امیدبخش و مهمی را برای افزایش اعتماد به نفس می دهد. کتابی که در سال ۲۰۱۸ رکورد فروش آمازون و نیویورک تایمز را به خود اختصاص داده است. داستان های خنده دار ، غم انگیز ، تاملی و عجیب این کتاب همگی یک حقیقت را بیان می کنند و آن وابسته بودن همه چیز به خود انسان است.

این ما هستیم که پای شادی را به زندگیمان باز می کنیم و خودمان مسئول احساس رضایت از زندگی و اتفاقاتی هستیم که بر ما تاثیر می گذارند. باید تلاش کنیم تا باورهای غلطی که به ما تلقین شده اند را دور بریزیم و قبول کنیم که وظیفه مان تبدیل شدن به کسی است که آرزویش را داریم. برای دانلود کتاب می توانید به لینک زیر مراجعه کنید.

کتاب نیمه تاریک وجود

برای رسیدن به یک زندگی شاد و سالم از شناخت درون خود شروع کنید و با دبی فورد همراه شده تا با نیمه تاریک وجودتان روبرو شوید.

تمرینات موجود در این کتاب برای رشد شخصیتی و رمزگشایی وجودی کمک بزرگی است؛ همچنین کنار گذاشتن نقاب‌های اجتماعی در رسیدن به تعالی روحی اثربخش خواهد بود؛ در قسمتی از این کتاب می‌خوانیم: “بیشتر ما در آرزوی آرامش فکر هستیم. این تلاشی‌ست که یک عمر طول می‌کشد و کاری‌ست که دست کم در آغوش کشیدن و پذیرفتن تمامیت وجودمان را می‌طلبد.”

 

سوالات متداول

۱- خودشناسی چیست؟

خودشناسی اصطلاحی است که در علم روانشناسی برای توصیف کردن اطلاعات فردی یا توصیف خود فرد و دانش شخص درباره ی خودش استفاده می شود.

۲- آیا با خواندن کتاب های معرفی شده ، می توان به شناخت کافی از خود رسید؟

کتاب های معرفی شده خودشناسی می توانند به شما درباره ی اصول صحیح شناخت خود کمک کنند. اما به دلیل پیچده و وسیع بودن این مسئله و موضوعات گوناگونی که در پی آن مطرح می شود ، صرفا مطالعه ی کتاب نمی تواند شما را به آگاهی از خودتان برساند.

۳- چه راهکارهایی برای شناخت بهتر خودمان وجود دارد؟

راهکارهای زیادی برای شناخت صحیح از خود وجود دارد. از جمله ی آنها ، مطالعه کتاب های برتر در زمینه خوشناسی ، شناخت ارزش ها و آرزوها و علایق خود ، شناخت بدن ، شناخت مهارت ها و استعدادها ، تلاش برای بهتر شدن در هر زمینه ای ، عشق و محبت ورزیدن به خود ، شناخت ایمان و عقاید ، شناخت اخلاق و خصوصیات ، بالا بردن قدرت درک و… می باشد.

منبع: https://raayco.com/%DA%A9%D8%AA%D8%A7%D8%A8-%D8%AE%D9%88%D8%AF%D8%B4%D9%86%D8%A7%D8%B3%DB%8C/

https://www.mehrnews.com/news/4939234/%D8%A8%D9%87%D8%AA%D8%B1%DB%8C%D9%86-%DA%A9%D8%AA%D8%A7%D8%A8-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%AE%D9%88%D8%AF%D8%B4%D9%86%D8%A7%D8%B3%DB%8C-%DA%A9%D9%87-%D8%B2%D9%86%D8%AF%DA%AF%DB%8C-%D8%B4%D9%85%D8%A7-%D8%B1%D8%A7-%D8%AA%D8%BA%DB%8C%DB%8C%D8%B1-%D9%85%DB%8C-%D8%AF%D9%87%D9%86%D8%AF

خلاصه کتاب جزء از کل

توسط 27 اکتبر 2020

«جزء از کل (به انگلیسی: A Fraction of the Whole) رمانی نوشته استیو تولتز است که در سال ۲۰۰۸ نوشته شده‌است. این کتاب دربارهٔ خانواده عجیب و غریب دین و اطرافیان و آشنایان آن‌ها است. با مقاله خلاصه کتاب جزء از کل همراه باشید.

شخصیت‌ها

جاسپر دین

جاسپر دین پسر مارتین دین و همچنین برادرزادهٔ تری دین است. بیشتر اتفاقات در رمان توسط او تعریف می‌شود. روابط تیره و تار جاسپر با پدرش موضوع اصلی رمان را تشکیل می‌دهد، و او به دلیل تربیت عجیب و زخم زبان‌های پدرش دوران کودکی گیج کننده‌ای را پشت سر می‌گذارد. او همیشه از اینکه به پدرش شبیه شود هراسناک است و سعی می‌کند دور از پدرش زندگی و کار کند.

مارتین دین

مارتین دین پدر جاسپر دین فردی بدگمان، فیلسوف و باذکاوت است. در دوران کودکی او چهار سال و چهار ماه را در کما گذراند و هنگام بهوش آمدن احساس غریبی و ناآشنایی با دیگران و دنیا باعث شد تا حس تنفر از دیگران در او پدیدار شود. او در سرتاسر داستان مصمم است تا باورها و عقایدش را به پسرش انتقال دهد.

تری دین

تری دین برادر ناتنی مارتین است و در کتاب بلوند و خوش هیکل توصیف شده‌ است.

کارولین پاتس

معشوق دوران جوانی تری و مارتین و همچنین دختر ثروتمندترین فرد شهر، او استرالیا را برای سفر به دور دنیا ترک می‌کند و در نهایت در میانسالی با مارتین ازدواج می‌کند

آسترید

مادر جاسپر که به‌طور ناخواسته او را از مارتین باردار می‌شود، مارتین در آغاز عاشق اوست اما به تدریج با افسردگی آسترید هنگام بارداری روابطشان تیره و تار می‌شود. جاسپر هیچگاه او را ندیده‌است.

ادی

مَرد، دوست مارتین، که در پاریس با هم آشنا شدند. جاسپر به ادی مشکوک است چرا که او به تعطیلاتی طولانی و بدون اطلاع می‌رود و همیشه به مارتین پول قرض میدهد. او عکاسی می‌کند و قصد دارد به کشورش تایلند برگردد.

جزء از كل نخستین رمان استیو تولتز نویسنده استرالیایی است كه به خاطر نوشتن این اثر نامزد دریافت جایزه بوكر شده و خیلی سریع كتابش جایگاهی مهم در تاریخ ادبیات استرالیا پیدا كرده است. نوشتن از كلیت كتاب سخت است و چون نام آن فقط می‌توان به برخی از جزییاتش اشاره كرد.

پاراگراف اول كتاب جزء از كل در حكم ورودیه‌ای به دنیای اثر است با ارایه لحن طنز و فلسفیدن و اشاره به اتفاقاتی كه در ادامه رخ می‌دهند نمونه‌ای مثال‌زدنی است كه به پاراگراف اول رمان بیگانه آلبر كامو – از بهترین شروع‌های تاریخ ادبیات- پهلو می‌زند: «هیچ‌وقت نمی‌شنوید ورزشكاری در حادثه‌ای فجیع حس بویایی‌اش را از دست بدهد.

اگر كائنات تصمیم بگیرد درسی دردناك به ما انسان‌ها بدهد، كه البته این درس هم به هیچ درد زندگی آینده مان نخورد، مثل روز روشن است كه ورزشكار باید پایش را از دست بدهد، فیلسوف عقلش، نقاش چشمش، آهنگساز گوشش و آشپز زبانش. درس من؟ من آزادی‌ام را از دست دادم…».

داستانی كه برای نوشتنش از دست‌نوشته‌های پدر و نقل شفاهی او استفاده می‌كند و به اثر شكل داستان در داستان می‌دهد و از سوی دیگر با اشاره به چگونگی ساخت آن از مولفه‌های فراداستان نیز بهره می‌برد.


از ویژگی‌های بارز اثر، طنز سیاه و درخشانی است كه در سرتاسر اثر گسترده می‌شود و نمود آن را در عبارات و جمله‌ها و دیالوگ‌ها و نوع زیست و تفكر آدم‌ها و دیدگاه شان نسبت به هستی می‌توان یافت. نمونه‌ها بسیارند و شوخی با نام جسپر و صدا زدن اشتباهش -كسپر- كه هر بار وجوه مختلفی می‌یابد و از زاویه‌ای متفاوت به آن پرداخته می‌شود مثال‌زدنی است.

طنزی كه هر بار به شكلی رخ می‌دهد و از اغراقی ظریف و آشنازدایی- نمونه اش: آشنایی با هری وست و ماجراهای كتاب راهنمای تبهكاری- بهره می‌گیرد. و واكنش مخاطب به آن همراه با قهقهه و لبخند و نیشخند و زهرخند است. «جزء از كل» در مورد مارتین دین فیلسوف یا شبه فیلسوف است كه ناگزیر از فلسفیدن است.

فلسفیدنی كه آمیخته به جنون و طنز و روان پریشی و پارانویا است. فسلفیدن او و همین‌طور متعاقب آن اثر، خالی از شعار است و علاوه بر اندیشمند بودن و نمایاندن آن به عنوان اثری صاحب تفكر، تاثیرش را بر زندگی شخصیت‌ها نشان می‌دهد و از این طریق ماجراها شكل می‌گیرند.


فلسفه و عمقی كه در عنوان اثر – جزیی از كل- جاری است و در جاهای مختلف با وجوه متفاوت روبه‌رو می‌شویم، از جزیی از وجود پدر بودن جسپر تا دریافت كاهنده و جزیی آدم‌ها از كلیت همدیگر و هستی، وجوهی هستند كه نوع ارایه دنیای آدم‌های اثر چون كشف و شهودی برای مخاطب اتفاق می‌افتد.

معمول‌ترین مسائل روزمره موجب متبلور شدن برداشت‌های فلسفی عمیق می‌شود و تفكر فلسفی اتفاق‌های ساده و معمولی و گاهی بی‌ارزشی را رقم می‌زند.

اثر هم رگه‌هایی از گروتسك و هم ابزوردیسم دارد. وقایعی كه اتفاق می‌افتد و كنش و واكنش شخصیت‌ها و نظرات شان در این مورد حس‌های مختلف و متضادی را همزمان در مخاطب ایجاد می‌كند – چون احساس شادی و غم توامان- كه بر گروتسك بودن آن صحه می‌گذارد. همچنین اعمال شخصیت‌ها و تلاش‌های بی‌نتیجه شان و جریاناتی كه رخ می‌دهد انباشته از پوچی است و ابزوردیسم سیاهی را شكل می‌دهد.

از ویژگی‌های بارز اثر، طنز سیاه و درخشانی است كه در سرتاسر اثر گسترده می‌شود و نمود آن را در عبارات و جمله‌ها و دیالوگ‌ها و نوع زیست و تفكر آدم‌ها و دیدگاه شان نسبت به هستی می‌توان یافت.

زبان اثر هماهنگ با لحن راوی و فضاسازی آن است و جملات و تركیبات بدیع و دور از ذهنی كه نویسنده با آن اثر را ساخته است علاوه بر نشستن در بافت داستان موجب می‌شود كه هر بار مخاطب به عقب برگردد و خوانشی چند‌باره از آنها داشته باشد.

تركیباتی كه هم از كلیشه‌ها استفاده كرده و هم كلیشه زدایی كرده و هم ادای دینی است به این زبان بازیگوش، طنز آلود، خلاق و حاضر جواب در متقدمانی كه این زبان را پرورده‌اند. شباهت‌ها و تفاوت‌های با مسما و قرینه‌پردازی‌ها – نمونه‌اش: شل زدن مارتین و‌تری و هری- و تناظرهای اثر از ظرایف و جزیی‌نگری آن خبر می‌دهد.

شخصیت‌پردازی اثر پرورده و چند بعدی است و برای هر كدام از شخصیت‌ها می‌توان دست كم ١٠ صفت و چند ویژگی اصلی بیان كرد. هر كدام از شخصیت‌ها جهان‌بینی ویژه خود را دارند و نویسنده در بیان دنیای درون و برون آنها موفق است و جالب اینكه هر كدام كم و بیش طی اثر دچار تحول می‌شوند.

از تعدیل نظریات مارتین تا تبدیل شدن‌تری به آنچه علیه‌اش مبارزه می‌كرد، یعنی یك دلال فاسد ورزشی و ثروتمند شدن انوك، كسی كه از ثروتمندها چندشش می‌شد و در نهایت جسپری كه متوجه می‌شود به جای تناسخی از پدر، شكل دیگری از مادرش است.

زندگی شخصیت‌ها هم در طول – از كودكی تا بزرگسالی و مرگ- و هم در عرض و عمق ارایه می‌شود. شخصیت‌های اثر به تبعیت از فضای آن هر كدام كم و بیش برخوردار از جنون و دیوانگی‌اند و این جنون گاهی جنبه جمعی به خود می‌گیرد و آدم‌ها در افكار و اقدامات جنون آمیزشان- جعبه پیشنهادات- با هم دست به یكی می‌شوند و دنیای دیوانه دیوانه اثر را می‌سازند.

با وجود شرارت و اعمال فاجعه‌باری كه شخصیت‌ها انجام می‌دهند – بلایی كه مارتین با ترغیب‌تری سر پایش می‌آورد و‌تری هم به نوبه خود به شكل دیگری جبران می‌كند- مخاطب، انسان بودن و ناتوانی شخصیت‌ها را می‌پذیرد و با آنها همذات پنداری می‌كند. به عبارتی همه آنها خاكستری‌اند.


خلاصه کتاب جزء از كل قرائت مدرنی است از هابیل و قابیل – مارتین و تری- با این تفاوت كه تشخیص اینكه كدام‌شان هابیل و كدام‌شان قابیل است مشكل است و همین‌طور بازخوانی تازه‌ای از الگوی پدركشی و پسركشی – مارتین و جسپر- و البته یك جنایت و مكافات امروزی.

«جزء از كل» با وجود تكیه بر بعد درون و اندیشه انباشته از ماجرا و اتفاق و تصادف و درگیری و كشمكش‌های بیرونی است و تقریبا در هر چند صفحه حادثه یا ماجرایی رخ می‌دهد تا جایی كه یادآور بهترین آثار ماجرا محور است و همین‌طور به‌شدت داستانگوست و از دل این داستان مضامین و جهان‌بینی خود را ارایه می‌دهد.

ماجراهایی كه انباشته از كشمكش و غافلگیری‌اند. این داستانگو بودن مخاطب را در عین تفكر و تامل حسابی سرگرم می‌كند و جذابیت بالای آن موجب خوانشی لذت بخش می‌شود. هر چند حجم بالای آن و گاهی هجو زیاده از حد برخی ار آنها موجب می‌شود باورپذیری اثر آسیب ببیند.

تولتز علاوه بر پرداخت مضامینی چون عشق، زندگی، جنون و دیوانگی، پیوند خانوادگی، خیانت، شرارت، ارتباط با دیگری، فلسفه، مهاجرت، جرم و جنایت، مرگ و… موضع تند و انتقادی نسبت به سیستم قضایی، آموزش و پرورش، مهاجرت، بهداشت و رسانه‌ها دارد.

انتقادی كه همراه با ریشخند و استهزاست. و همه این‌ها، یعنی جمع تفكر و ماجرا و انتقاد و داستانگو بودن و پیوندشان با هم – اجزایی از یك كل بودن- مخاطب را به تحسین وا می‌دارد. پایان اثر نیز چون شروعش با همان قوت و تاثیر‌گذاری رخ می‌دهد و مخاطب را در گفت‌وگویی انتزاعی با جسپر وا می‌دارد تا پاسخ سوال او را – اگر استنلی این را چاپ كند چه كسی می‌خواندش؟ هیچ كس؟

– بدهد و بگوید یكی از شش میلیاردی است كه با وجود نداشتن چند روز وقت اضافه و داشتن ملالتی مسری مرتكب خوانش «جزء از كل» شده و لذتی وافر از آن برده است.

منبع: https://article.tebyan.net/300903/%D9%86%D9%82%D8%AF-%D8%B1%D9%85%D8%A7%D9%86-%D8%AC%D8%B2%D8%A1-%D8%A7%D8%B2-%D9%83%D9%84-

https://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%AC%D8%B2%D8%A1_%D8%A7%D8%B2_%DA%A9%D9%84

خلاصه کتاب صوتی

توسط 26 اکتبر 2020

شاید باورش برایمان کمی سخت باشد که گاهی ترافیک هم می‌تواند آزاردهنده نباشد. وقتی هندزفری را در گوشتان بگذارید و فارغ از هیاهوی شهر و شلوغی‌های همیشگی‌اش به یکی از رمان‌های شاهکار جهان گوش کنید. کتاب صوتی پدیده‌ای است که این روزها مخالفان سرسخت و شیفتگان خاص خود را دارد. برای مشاهده خلاصه کتاب های صوتی سایت ذهن کلیک کنید.

امروز برایتان درباره کتاب‌های صوتی خواهیم گفت. با ما همراه باشید. همه ما از فواید کتاب و کتابخوانی آگاه هستیم، اما ممکن است در خواندن کتاب کوتاهی کنیم. سرانه مطالعه در کشور ما بسیار کم است و از همین رو بسیاری از اهالی کتاب روش‌ها و راهکار‌های مختلفی را برای آشتی افراد جامعه با کتابخوانی ارائه می‌دهند.

یکی از روش‌هایی که برای توسعه کتابخوانی در جامعه صورت گرفت و تا حدودی نیز موفق بوده، انتشار کتاب‌های صوتی است.

 بسیاری از اهالی کتاب با رواج کتاب‌های صوتی در میان افراد جامعه موافق و آن را راهکاری مثبت می‌دانند، اما برخی افراد نیز نشر کتاب‌های صوتی را کاری مناسب دانسته، ولی با پیشرفت آن موافق نیستند؛ زیرا معتقدند این راهکار جایگزین کتاب‌های کاغذی خواهد شد و دیگر کمتر کسی به کتابفروشی‌ها سر خواهد زد.

ممکن است در وهله نخست این افکار را درست بدانیم، ولی باید به کتاب‌های صوتی به عنوان مکمل کتاب‌های کاغذی نگاه کرد، زیرا کتاب‌های صوتی راهی برای توسعه و بالا بردن سرانه مطالعه در کشور هستند.

کتاب صوتی چیست و چگونه به وجود آمده است؟

کتاب صوتی، گویا یا سخنگو در سال 1932 به دستور کنگره آمریکا برای نابینایان تولید شد. در آن زمان شاید کمتر کسی باور می‌کرد که در حدود 80 سال بعد کتاب صوتی به این میزان در همه جای جهان محبوب و پرطرفدار شود.

کتاب‌های صوتی معمولاً توسط یک یا چند گوینده خوانده شده و برروی فرمت‌های قابل استفاده در موبایل به شما عرضه می‌شوند. معمولاً سبک نمایش‌نامه‌گونه کتاب صوتی طرفدار بیشتری دارد و توجه و تمرکز بیشتری در شنونده ایجاد می‌کند.

در این مدل کتاب صوتی گویندگان متن سعی می‌کنند با تغییر لحن و صدا در نقش فرو روند و ذهن شما را بیشتر درگیر متن کنند. البته مدل خواندن یکنواخت تک‌نفره کتاب صوتی هم طرفداران خودش را دارد. افرادی که معتقدند این سبک شنیدن کتاب صوتی بهتر است چون آن‌ها را درگیر زیروبم صدای گوینده نکرده و تمرکز و تخیل فعال‌تری برای آن‌ها درپی خواهد داشت.

مزایای استفاده از کتاب صوتی چیست؟

امان از زمان‌های مرده و بی‌خاصیتی که این روزها گریبان همه ما را بدجوری چسبیده‌اند. اگر ساکن شهرهای شلوغ ایران باشید حتماً عصرها که از سر کار تعطیل می‌شوید مدت‌زمان نسبتاً زیادی را در راه برگشت به خانه هستید.

فکرش را بکنید که چقدر خوب می‌شود اگر این ساعت‌های مرده که در سال هم رقم چشمگیری از زندگی ما می‌شوند به کاری مفید چون شنیدن یک اثر خوب بگذرند. کتاب صوتی حتی این امکان را به شما می‌دهد که در راه خانه یا در سفر یک مهارت یا مبحثی آموزشی را یاد بگیرید.

مورد دیگری که از مزایای فوق‌العاده کتاب‌های صوتی هستند مفید بودن آنها برای کودکانند. اینکه شنیدن یک قصه خوب از زبان گویندگان ماهر کتاب کودکان، چقدر در افزایش مهارت‌های شنیداری و گفتاری کودکان مؤثر است امری کاملاً اثبات شده است.

همچنین اگر مادر خانه‌داری هستید که ساعات زیادی را به کارهای خانه مشغولید، کتاب‌های صوتی از بهترین پیشنهادهای ما به شماست. کارهای خانه معمولاً تمرکز بالایی نمی‌خواهند پس چه خوب می‌شود که روی شنیدن یک شاهکار ادبیات تمرکز کنید.

برای نابینایان و افرادی که مطالعه برای چشمشان ضرر دارد، کتاب صوتی بهترین هدیه‌ای است که می‌توانید با خریدنش خوشحالشان کنید. حتی هنگام ورزش و پیاده‌روی‌های عصرگاهی یا شباهنگام وقت خواب، شنیدن یک کتاب صوتی سرگرمی دل‌نشینی خواهد بود.

نکته بعدی که به نظرم بسیار مهم است کمتر مصرف شدن کاغذ و قطع درختان است که از مزیت‌های خوب استفاده از کتاب صوتی است.

چرا کتاب الکترونیکی؟

 نجات درختان کتاب صوتی

 همان طور که می‌دانید کاغذ از درختان به دست می‌آید و انتشار محتوای الکترونیکی به جای چاپ آنها می‌تواند موجب صرفه‌جویی در مصرف کاغذ، جلوگیری از قطع بیشتر درختان و آسیب کمتر به محیط زیست شود.

شاید در نگاه اول این موضوع کم‌اهمیت به نظر برسد اما یقینا در ابعاد و حجم گسترده چاپ کتاب‌ها و بخصوص روزنامه‌های پرتیراژ مصرف کاغذ بسیار زیاد خواهد بود.

قیمت کمتر کتاب صوتی

 قیمت کتاب‌های الکترونیکی را در اپلیکیش‌های کتاب‌خوان بررسی کنید، این کتاب‌ها به دلیل حذف هزینه‌های کاغذ و چاپ قیمت پایین‌تری از کتاب‌های کاغذی دارند و بنابراین تعداد بیشتری از مردم می‌توانند از آنها استفاده کنند؛ همچنین بسیاری از کتاب‌های الکترونیکی به صورت رایگان منتشر می‌شوند (به صورت قانونی) ، در حالی که این موضوع در مورد کتاب‌های چاپی امکان ندارد.

استفاده آسان کتاب صوتی

کتاب الکترونیکی حجم و وزن فیزیکی ندارد، هزاران و حتی میلیون‌ها صفحه کتاب می‌توانند در یک دستگاه موبایل یا تبلت به صورت همیشگی به همراه ما باشند؛ حال آن که در بسیاری از موارد حتی نمی‌توانیم یک کتاب کوچک را به همراه داشته باشیم.

همچنین استفاده از این نوع کتاب‌ها با توجه به امکانات متنوع اپلیکیشن‌های کتاب خوان بسیار آسان است. نشانه‌گذاری، حفظ کتاب در صفحه خوانده شده، امکان جستجوی کلمات و عناوین و…. از مزایایی هستند که در کتاب چاپی وجود ندارند.
مطالعه کتاب صوتی بهتر است یا کتاب کاغذی؟

آپدیت آسان کتاب صوتی

کتاب‌های الکترونیکی به آسانی آپدیت می‌شوند و نسخه‌های جدید آنها در اختیار کاربران قرار می‌گیرد و معمولا این کار هزینه‌ای هم ندارد درحالی که داشتن نسخه‌های جدید از یک کتاب مستلزم صرف هزینه و خرید دوباره آن است.

با توجه به آنچه گفتیم کتاب‌های کاغذی و الکترونیکی مزایا و معایب خود را دارند و نمی‌توان هیچکدام را بهتر دانست؛ شاید برتری هر کدام بستگی به شرایط زمانی و مکانی مطالعه و سلیقه فردی داشته باشد.
مطالعه کتاب صوتی بهتر است یا کتاب کاغذی؟

معایب کتاب‌های صوتی چیست؟

درباره اینکه کتاب صوتی چه ضرر مالی‌ای به ناشران ایرانی زده بحث بسیار است. اینکه کتاب‌های صوتی بدون حق نشر و بدون رعایت حقوق نویسندگان در کنار خیابان فروخته می‌شوند حتماً اتفاق ناخوشایندی است. اگر کتاب‌های صوتی را دوست دارید حتماً به شکل قانونی آن‌ها را بخرید.

قیمت این کتاب‌ها هم معمولاً مناسب است و بیشتر ما توانایی خریدنشان را داریم. عده‌ای معتقدند کتاب‌های صوتی بخشی از تخیل ما که با دیدن کلمات کتاب فعال می‌شوند را غیرفعال می‌کنند و این یعنی شنیدن کتاب دست‌کم نسبت به لمس کاغذ آن و دیدن واژه‌ها لذت‌بخش نخواهد بود؛ اما اگر واقع‌بینانه‌تر نگاه کنیم کتاب صوتی اگر سرانه مطالعه که در ایران هم بسیار پایین است را تکانی هرچند مختصر بتواند بدهد این خودش اتفاق بسیار خوبی است.

باید بپذیریم که در این عصر تکنولوژی بهتر است در برابر تغییرات این‌چنینی کمتر مقاومت کنیم و با جریان روز جهان آهسته و پیوسته پیش برویم. البته گفتن این نکته هم ضروری است که کتاب کاغذی بعید است طرفداران همیشگی خود را از دست بدهد و همان عدد کم کتاب‌خوانان جامعه احتمالاً به کاغذ وفادار خواهند ماند.

درباره کتاب‌های صوتی باید منتظر ماند و دید با گذشت زمان چه سرنوشتی در انتظار این سبک تازه مطالعه است؛ اما پیشنهاد ما به شما این است که حتماً شنیدن یک کتاب صوتی را در ترافیک امتحان کنید شاید شما هم به یکی از طرفداران همیشگی کتاب صوتی تبدیل شدید.

منبع: https://blog.nikoopay.com/Article-3443/%DA%A9%D8%AA%D8%A7%D8%A8-%D8%B5%D9%88%D8%AA%DB%8C-%D9%88-%D9%86%DA%A9%D8%A7%D8%AA%DB%8C-%DA%A9%D9%87-%D8%A8%D8%A7%DB%8C%D8%AF-%D8%AF%D8%B1%D8%A8%D8%A7%D8%B1%D9%87-%D8%A2%D9%86-%D8%A8%D8%AF%D8%A7%D9%86%DB%8C%D8%AF

https://mag.farzand.net/article/61601/%DA%A9%D8%AA%D8%A7%D8%A8-%D8%B5%D9%88%D8%AA%DB%8C-%D8%A8%D9%87%D8%AA%D8%B1-%D8%A7%D8%B3%D8%AA-%DB%8C%D8%A7-%DA%A9%D8%AA%D8%A7%D8%A8-%DA%A9%D8%A7%D8%BA%D8%B0%DB%8C%D8%9F/

https://www.afkarnews.com/%D8%A8%D8%AE%D8%B4-%D9%81%D8%B1%D9%87%D9%86%DA%AF-%D9%87%D9%86%D8%B1-6/910775-%D8%AF%D8%B1%D8%A8%D8%A7%D8%B1%D9%87-%D9%85%D8%B2%D8%A7%DB%8C%D8%A7-%D9%85%D8%B9%D8%A7%DB%8C%D8%A8-%DA%A9%D8%AA%D8%A7%D8%A8-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%B5%D9%88%D8%AA%DB%8C-%DA%86%D9%87-%D9%85%DB%8C-%D8%AF%D8%A7%D9%86%DB%8C%D8%AF

تئوری انتخاب

توسط 25 اکتبر 2020

تئوری انتخاب در یک تعریف ساده، در مورد انتخاب‌ها و چگونگی و چرایی انجام آن‌هاست. تئوری انتخاب تبیین می‌کند که ما به عنوان یک انسان برای دست یافتن به آنچه می‌خواهیم، چگونه رفتارمان را انتخاب می‌کنیم.

بر اساس این تئوری تمامی آنچه ما انجام می‌دهیم یک رفتار است و نیز اینکه همه رفتارها عمدی بوده و از درون ما برانگیخته می‌شوند. این برخلاف نظر صاحب نظرانی است که می‌گویند ما در دنیایی از کنترل بیرونی به سر می‌بریم و توسط عوامل بیرونی برانگیخته می‌شویم.

ماشین رفتار در تئوری انتخاب

یکی ديگر از تعاریفی که ویلیام گلاسر در نظریه انتخاب مطرح کرد، ماشین رفتار بود که از 4 مؤلفه احساس، فیزیولوژی، عمل و فکر تشکیل شده است.

دوچرخ جلو یعنی عمل و فکر همراستا هستند و میتوانند با هم زاویه پیدا کنند. چرخ های عقب هم باهم موازي بوده و مسیر حرکت آن ها طابع چرخ های جلو است.

چهار مفهوم بنیادین در تئوری انتخاب عبارتند از:

 • نیازها
 • خواسته‌ها
 • دنیای ادراکی
 • رفتار

در یک نگاه کلی تئوری انتخاب بر این دیدگاه استوار است که رفتارهای هر انسان، انتخاب‌های او برای ارضای نیازهایش است. این رفتارهای هدفمند بیش‌تر از انگیزه‌های درونی ریشه می‌گیرند تا عوامل و محرک‌های بیرونی.

دیدگاه تئوری انتخاب در بردارنده این مضمون است که رفتار ما در هر زمان بهترین تلاش ما برای کنترل دنیای پیرامونمان و نیز خودمان به عنوان بخشی از این دنیا است، بنابراین ما باید همواره به گونه‌ای رفتار و انتخاب کنیم که به بهترین نحو نیازهایمان را برآورده کنیم.

طبق این دیدگاه رفتار هر شخص در هر مقطع زمانی بهترین تلاش وی برای ارضای نیازهایش است. اگرچه شاید این تلاش در واقع مؤثر و مفید نباشد، ولی در عین حال بهترین تلاش او است و به همین دلیل روش‌های واقعیت‌درمانی سعی دارد مراجعان را یاری نماید تا از این جنبه که آیا رفتاری که اکنون انتخاب کرده‌اند نیازهایشان را برآورده می‌کند یا خیر و نیز این‌که آیا به خواسته‌هایشان رسیده‌اند یا نه رفتارهای خود را ارزیابی نمایند.

پنج نیاز اساسی انسان بر اساس تئوری انتخاب:

پنج نیاز اساسی انسان بر اساس تئوری انتخاب:

 • نیاز به بقا
 • نیاز به عشق و احساس تعلق و معنویت
 • نیاز به قدرت (موفقیت، ارزشمندی شخصی، شهرت)
 • نیاز به آزادی و خودمختاری
 • نیاز به تفریح
 • نیاز به بقا: تمام نیازهای جسمانی ضروری مانند نیاز به غذا، آب، هوا و سرپناه و پوشاک را شامل می‌شود. نیاز به تأمین امنیت برای ادامه زندگی نیز از زیر مجموعه‌های این نیاز محسوب می‌شود.
 • نیاز به عشق و احساس تعلق: نیاز به احساس تعلق و پیوند عاطفی داشتن با دیگر افراد، نیازی است که در همه انسان‌ها وجود دارد، گلاسر در مفهوم سلامت روانی فرد به اهمیت روابط متقابل بین افراد تأکید دارد.

 به اعتقاد گلاسر، نیاز به تعامل با دیگران و داشتن رابطه صمیمانه یکی از نیازهایی است که باعث صدور رفتار در ما می‌شود.

 در مشاوره برای آموزش مفهوم نیاز به احساس تعلق سه حالت اصلی می‌توانیم در نظر بگیریم: احساس تعلق اجتماعی، احساس تعلق شغلی و احساس تعلق خانوادگی. این تقسیم‌بندی این سؤال را در ذهن تداعی میکند که: «چگونه یک مراجعه کننده نیازش به احساس تعلق و پیوند با دوستانش را در مدرسه یا محیط کار یا با خانواده و اجتماع برآورده می‌کند؟»

ضروری است که مربیان و مشاوران مد نظر داشته باشند که چگونه می‌توانند زمینه‌های احساس تعلق را برای مراجع تسهیل کنند و او را یاری کنند تا با افراد مهم زندگی‌اش رابطه معنادار و رضایت‌بخش برقرار نماید.

 به اعتقاد گلاسر، نداشتن رابطه و پیوند عاطفی، یا وجود روابط ناخشنود یا رابطه‌ای که در آن رضایتی وجود ندارد، ریشه اصلی تمام مشکلات پایدار روان‌شناختی در افراد است.

 • نیاز به قدرت: (موفقیت، ارزشمندی شخصی، شهرت): یعنی نیاز به کسب قدرت، ثروت، تأثیرگذاری و موفقیت و نیز نیاز به توانایی انجام کارهاست. این نیاز همچنین حس موفقیت، پیشرفت، افتخار، اهمیت و خودارزشمندی و خودشکوفایی را نیز شامل می‌شود.

 نیاز به قدرت اغلب به صورت رقابت با افرادی که دور و بر ما هستند خود را نشان می‌دهد. همچنین توانایی انجام موفقیت‌آمیز برخی فعالیت‌ها، مثل شنا کردن یا پیاده‌روی نیز از زیر مجموعه‌های این نیاز محسوب می‌شود.

 به رغم این‌که در آن‌ها رقابتی وجود ندارد، می‌تواند تابلویی از موفقیت و اعتماد به نفس در ذهن فرد تصویر کند. به عنوان یک فرد نیاز ما به قدرت گاهی می‌تواند در تعارض مستقیم با نیاز ما به تعلق و صمیمیت قرار بگیرد. انسان‌ها به خاطر عشق و صمیمیت ازدواج می‌کنند اما همان‌طور که رابطه پیش می‌رود، منازعه بر سر قدرت برای به دست گرفتن کنترل رابطه نیز ممکن است بیش‌تر شود.

 گلاسر بیان می‌کند که عشق ناکافی لزوماً آن چیزی نیست که یک رابطه را خراب می‌کند بلکه آنچه باعث از بین رفتن یک رابطه می‌شود منازعه و رقابت بر قدرت است، که خود را به شکل کنترلگری در رابطه زناشویی نشان می‌دهد. کشمکش برای به دست آوردن قدرت از سوی طرفین، عشق را از کار می‌اندازد و رابطه مشترک با شکست مواجه می‌شود.

ناکامی در به دست آوردن احساس خودارزشمندی ریشه بسیاری از مشکلات بوده و این مسئله در رابطه با سال‌های اولیه زندگی که پایه و اساس خودارزشمندی شکل می‌گیرد، جایگاه ویژه‌ای دارد و اهمیت آن هم برای معلمان و هم برای والدین روشن است.

 • نیاز به آزادی و خودمختاری: آزادی نیازی است که انتخاب را برای انسان میسر می‌کند. مثل انتقال یا مهاجرت از جایی به جای دیگر برای ابراز آزادانه خویشتن، یا احساس خودمختاری درونی و باطنی.

 حتی در شرایطی که عوامل بازدارنده و سخت محیطی اعمال می‌شود، انسان‌ها می‌توانند همچنان آزادی درونی خود را حفظ کنند، به این معنا که آن‌ها می‌توانند انتخاب کنند که چگونه به شرایطی که در حال تجربه آن هستند پاسخ بدهند.

 عدم توانایی کنترل تکانه‌ها و نیز برخی از محرک‌های بیرونی (مثل داروها) می‌توانند نیاز به آزادی را محدود کنند. آنچه ما به عنوان آزادی می‌خواهیم این است که از روی اختیار زندگیمان را بکنیم و خودمان را به‌طور آزادانه ابراز کنیم، و از کنترل و فشارهای غیرضروری و بیرونی رها باشیم.

 • نیاز به تفریح: ما تنها موجوداتی هستیم که می‌خندند و احتمالاً تنها موجوداتی که آگاهانه به دنبال لذت و تفریح هستند. در مسافرت و سرگرمی‌های مختلف احتمالاً هزینه‌ای که صرف لذت و تفریح می‌شود بیش از هزینه‌ای است که صرف سایر نیازهای ما می‌شود.

 اما نیاز به لذت و تفریح چیزی بیش از استراحت یا خوش گذرانی است. لذت و تفریح یک نیاز اساسی است. تفریح نوعی پاداش ژنتیکی است که در ازای یادگرفتن و آموختن دریافت می‌کنیم. ما به سفر می‌رویم تا بیش از هر چیز به یادگیری بپردازیم.

 زمانی که به دنیا می آئیم کمتر از حیوانات سطح بالا چیز می‌دانیم و بیش از همه آن‌ها مجبوریم یاد بگیریم که چگونه نیازهای خود را برآورده کنیم. علم تکامل که جای زیادی را برای شانس و تصادف باقی نمی‌گذارد، لذت و تفریح را به عنوان انگیزه‌ای برای یادگیری در نظر می‌گیرد.

آنچه بیش ازهمه لذت بخش است این است که ما چیزی را یاد بگیریم که بتواند بخوبی نیازهای ما را برآورده کند. تفریح یک نیاز اساسی در زندگی ماست که خود را در بسیاری از اقدامات ما نشان می‌دهد. افراد بسیار زیادی سالانه برای سفرهای تفریحی و سرگرمی‌های فردی و جمعی پول‌های هنگفتی می‌پردازند.

دلیل عمده این که بسیاری از روابط طولانی‌مدت، خیلی خشک و بی‌روح می‌شود، این است که تفریح، به عنوان نیاز برای یکی از طرفین به اندازه طرف مقابل درک نشده یا نادیده گرفته می‌شود. اهمیت این موضوع که در یک رابطه ممکن است بین نیازها تعارض و کشمکش وجود داشته باشد، همواره مورد توجه است.

 ممکن است در یک رابطه کشمکش بین نیاز به بقا و نیاز به پیوند و تعلق باشد یا بین نیاز به تعلق و نیاز به قدرت، بین نیاز به تعلق و نیاز به آزادی، یا بین نیاز به تعلق و نیاز به تفریح باشد. وقتی چنین کشمکش‌هایی روی می‌دهد، بر نیاز به مذاکره و سازش برای ارضا نیازها تأکید می‌شود و نکته در این‌جاست که بدون گفتگو و سازش هیچ نتیجه و راه حل مؤثری وجود نخواهد داشت.

 از آن‌جا که این نیازها در تمام انسان‌ها دیده می‌شوند، گلاسر آن‌ها را «برنامه‌ریزی ژنتیکی» می‌نامد. گلاسر معتقد است ما با این دستورالعمل‌های ژنتیکی به دنیا می‌آییم و تمام انسان‌ها از صبح تا شام برای ارضا آن‌ها تلاش می‌کنند. در عین حال این نیازها در هر انسانی به شیوه‌ای خاص برآورده می‌شوند که ما به آن‌ها «خواسته» می‌گوییم.

خواسته‌ها مجرایی هستند که ما نیازهایمان را به واسطه آن‌ها می‌شناسیم. هر انسانی به‌دنبال یکسری خواسته‌های مختص خود است. هر فرد همین‌طور که رشد می‌کند و بزرگ می‌شود در تعاملش با خانواده و فرهنگ، برای برآورده کردن نیازهایش، خواسته‌های منحصر به خود را پرورش می‌دهد.

ممنون که تا انتهای مقاله تئوری انتخاب همراه ما بودید.

منبع: https://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%AA%D8%A6%D9%88%D8%B1%DB%8C_%D8%A7%D9%86%D8%AA%D8%AE%D8%A7%D8%A8

https://www.beytoote.com/psychology/khanevde-m/selection8-theory-does.html

افزایش تمرکز

توسط 24 اکتبر 2020

بسیاری از افراد به دلایل مختلف نمی‌توانند تا بر روی یک موضوع تمرکز کنند و دچار حواس پرتی می‌شوند. این کلافگی باعث می‌شود تا به دنبال راه‌های افزایش تمرکز رفته و روش‌های مختلفی را امتحان کنند.

حتی بسیاری از افراد برای افزایش تمرکز از قرص‌هایی مانند ریتالین استفاده می‌کنند اما توجه داشته باشید که روش‌های سالم مانند تغییر سبک زندگی، تمرینات ذهنی، برنامه ریزی و کاهش تنش‌های ذهنی می‌تواند به افزایش تمرکزتان کمک کرده و مفید واقع شود. از آن جایی که تمرکز ارتباط مستقیمی با پیشرفت افراد و سلامت ذهن دارد، به کارگیری روش‌های افزایش آن لازم است.

در این مسیر دریافت کمک از یک متخصص نیز می‌تواند در راستای رسیدن به کارایی بهتر مغز و افزایش تمرکز مفید باشد. در ادامه به بررسی بیشتر این موضوع خواهیم پرداخت پس همراه ما باشید.

کمبود تمرکز و پیامدهای آن 

کمبود تمرکز یکی از مشکلاتی است که معمولاً پیامدهای منفی زیادی برای افراد به بار می‌آورد. برای مثال در دوران مدرسه وضعیت تحصیلی ما را تحت تأثیر قرار داده و در دوران بزرگسالی نیز می‌تواند در کاهش بازدهی شغلی نقش بسیاری داشته باشد چراکه این مشکل در حقیقت باعث می‌شود که شما نتوانید به طور پیوسته در یک فعالیت درگیر شوید و دائماً تحت تأثیر عوامل مزاحم بیرونی قرار بگیرید.

تجربه مزمن تمرکز پایین به مرور باعث ایجاد پریشانی و آشفتگی در فرد می‌شود و کیفیت بهداشت روان او را کاهش می‌دهد. برای مثال بسیاری از افراد در این شرایط اعتماد به نفس خود را از دست می‌دهند و به شدت مضطرب می‌شوند. از همین رو پرداختن به کشف علل ایجاد کننده این مشکل و دست‌یابی به راه‌هایی برای عبور از آن اهمیت بسزایی دارد. 

علل درگیری با کاهش تمرکز

علل و عوامل گوناگونی می‌توانند در بروز این مشکل نقش داشته باشند. برای مثال کاهش تمرکز یکی از علائم اصلی است که افراد در اختلال افسردگی اساسی تجربه می‌کنند. همچنین در شرایطی که تنش‌های زندگی بسیار بالا است و فرد اضطراب زیادی را احساس می‌کند عملکردهای عالی ذهن نظیر توجه، تمرکز و تصمیم‌گیری نیز تا حد بسیاری کاهش می‌یابند.

در نتیجه مشکل تمرکز می‌تواند بازتابی از مشکلات عمیق‌تر در سطح روان باشد که نیازمند بررسی توسط یک روانشناس است.

در کودکی نیز ابتلا به اختلالاتی نظیر نقص توجه و بیش فعالی، افسردگی دوران کودکی و اضطراب اجتماعی می‌توانند در این موضوع نقش داشته باشند که برای بررسی آن‌ها باید به یک روانشناس متخصص در حیطه کودک و نوجوان مراجعه نمایید. 

راه‌های افزایش تمرکز

روش‌ها و راه‌های زیادی برای افزایش تمرکز وجود دارند، اما تنها در صورتی این روش‌ها اثربخش هستند که شما به انجام تمرین‌ها به طور منظم و مستمر تعهد داشته باشید. بنابراین لازم است یک نفر در کنارتان باشد تا به رفع مشکلات و موانع احتمالی به شما کمک کند.

حضور یک متخصص در این زمینه بسیار موثر است، اما فراموش نکنید بدون تعهد و کمک خودتان هیچ تغییری رخ نمی‌دهد. در ادامه چند راه برای افزایش تمرکز بیان می‌کنیم.

حضور منظم در پارک‌ها و فضای سبز

حضور در پارک‌ها و فضای سبز برای کودکانی که از کمبود تمرکز رنج می‌برند مفید می‌باشد، اما این روش تنها مختص به کودکان نیست. تحقیقات نشان داده که حضور مکرر در فضای سبز، 15 تا 20 درصد به افزایش تمرکز در بزرگسالان نیز کمک می‌کند.

سر خود را خلوت کنید

سعی کنید تا می‌توانید، از پذیرفتن یا انجام دادن چندین کار و دغدغه همزمان خودداری کنید. شما سوپر من نیستید! هر فردی، ظرفیتی دارد و نمی‌تواند همزمان چند کار را انجام دهد. انجام کارها به طور همزمان کیفیت نتایج را نیز پایین می‌آورد.

ورزش از راهکارهای افزایش تمرکز

ورزش، تنها معجزه قابل مشاهده در دنیای حاضر است. معجزه‌ای که نه نیاز به هزینه و صرف وقت گزاف دارد. با ورزش سلول‌های عصبی مغز رشد و بهبود می‌یابد در نتیجه ورزش می‌تواند روی عملکرد حافظه و تمرکز شما موثر باشد. ورزش با آرام کردن شما، تمرکزتان را نیز افزایش دهد.

یوگا و مراقبه

مراقبه، روشی آسان و مفید برای افزایش تمرکز است. همچنین ورزش یوگا، می‌تواند با بهبود عملکرد مغزی، کاری شبیه مراقبه و حتی بهتر از آن انجام دهد.

برنامه ریزی از راهکارهای افزایش تمرکز

تهیه لیستی از وظایف روزمره، باعث می‌شود که شما با اولویت بندی و پیگیری کارهای ناتمام خود، اولویت بندی کرده و با تمرکز بیشتری به انجام آن‌ها بپردازید.

نوشیدنی‌های کافئین دار

قهوه و سایر نوشیدنی‌های کافئین دار، می‌تواند به شما در افزایش نسبی انرژی و تمرکز کمک کند. البته نکته مهم در مصرف کافئین این است که افزایش مصرف بیش از حد آن، اثری کاملا برعکس داشته و باعث بی قراری، پریشانی و عدم تمرکز می‌شود.

بی وقفه کار نکنید

بسیار دقت کنید در حال انجام هر کاری که هستید، در فاصله زمانی‌های مشخص به خودتان زمان استراحت کوتاهی بدهید و به قدم زدن، حرکات کششی و یا گوش دادن موسیقی بپردازید.

تمرین دادن مغز از راهکارهای افزایش تمرکز

مطالعه، حفظ کردن شعرهای زیبا و بازی‌های فکری، می‌تواند مغز را تقویت کند. مغز مانند ماهیچه‌های دیگر نیاز به تقویت دارد، هرچه از آن بیشتر کار بکشید قوی‌تر می‌شود. بنابراین با ورزش ذهن کارایی خود را افزایش دهید.

کم کردن محرک‌های بیرونی

کارهایی که نیاز به تمرکز دارد، طبیعتا باید در محیطی نسبتا آرام و استاندارد انجام بگیرد. صدا، بو و نورهای مزاحم، واکنش بدن را برای سازگاری با آن شرایط برمی‌انگیزد و طبیعتا این مسئله به تمرکز حواس ضربه می‌زند.

خواب خوب

یکی از مهمترین فاکتور‌های سلامتی جسم و روح، داشتن خواب کافی در شب است. 7 تا 8 ساعت خواب از ساعات 22 تا 9 صبح، به عمکرد مغز و جسم کمک می‌کند

پرهیز از تنوع زیاد از راهکارهای افزایش تمرکز

سعی کنید تا می‌توانید، مکان ثابتی برای انجام کارهایی که نیاز به تمرکز بالا دارد، انتخاب کنید. یکنواختی تا حدودی خوب است اما در صورتی که عملکرد روحی شما را کاهش ندهد.

سوالات متداول 

آیا کمبود تمرکز در کودکان لزوما به معنای ابتلا به اختلال بیش فعالی است؟ 

خیر، همه کودکانی که دچار مشکلات توجه و تمرکز هستند تشخیص بیش فعالی دریافت نمی‌کنند چراکه در بسیاری از موارد این مسئله می‌تواند در پی دچار بودن به مشکلات روحی نظیر اضطراب زیاد یا افسردگی بروز پیدا نماید. در نتیجه لازم است که فرزندتان را نزدیک متخصص برده تا ارزیابی دقیق‌تری از وضعیت ذهنی و روانی او صورت بگیرد. 

تمرکز مهارت تفکری است که امکان این را می‌دهد تا یک کار را بدون تعلل شروع کنیم و تا پایان کار، توجه و تلاش خود را از دست ندهیم. تمرکز به ما کمک می‌کند تا انرژی لازم برای رسیدن به اهدافمان را داشته باشیم.

افراد با حفظ تمرکز و توجه می‌تواند کارها را با توجه و آگاهی لازم انجام دهند و نیروی تفکر و تحلیل ذهنی را در خود تقویت کنند .

بهتر است بدانید ذهن هم همانند سایر اعضای بدن برای تقویت نیاز به تمرین‌هایی دارد.

این تمرین‌ها یا روزانه یا هفتگی بهتر است انجام شوند تا ذهن به مرور زمان به سمت تضعیف ذهنی نرود.این تمرین‌ها در هر جایی می‌توانند انجام شوند.طبق تحقیقاتی که صورت گرفته ذهن به طور کامل تنها پنج ثانیه می‌‌تواند روی یک موضوع تمرکز کند بعد از آن به سمت و سوی دیگر میرود.

اما با این حال می‌توانیم با انجام یک سری تمرین ساده این مدت زمان را افزایش دهیم وبا انجام تمرین‌های مداوم به افزایش تمرکز خود کمک کنیم.اگر تمرکز کافی روی یک موضوع مهم نداشته باشیم مغز زود خسته و دست از فعالیت می‌کشد

افرادی که تمرکز ندارند بیش از چند دقیقه انجام کاری برایشان جذاب نیست و برای سازماندهی کارها با تمرکز عمدی نمی‌توانند بیش از چند دقیقه دوام بیاورند. حتی اگر با این افراد ملاقات کنید متوجه می‌شوید که انجام کارهایشان در لحظه آخر می‌باشد و بی‌دقتی از خصوصیات بارز آنها خواهد بود

کلام آخر

اگر با وجود تمرین همه راهکارهای گفته شده، همچنان مشکلات تمرکز را در زندگی خود احساس می‌کنید مراجعه به روانشناس برای شما از اهمیت بیشتری برخوردار است چراکه در این شرایط احتمال بروز یک اختلال روانی نظیر افسردگی به عنوان زیربنای ایجاد کننده این مشکل به احتمال بیشتری وجود دارد.

روانشناس با انجام مصاحبه بالینی و گرفتن تست‌های روانشناختی می‌تواند وجود این مشکل را در شما تشخیص دهد و برنامه درمانی متناسب با مشکل شما را در جلسات رواندرمانی اجرا نماید.

منبع: https://honarehzendegi.com/fa/%D8%B1%D8%A7%D9%87-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%A7%D9%81%D8%B2%D8%A7%DB%8C%D8%B4-%D8%AA%D9%85%D8%B1%DA%A9%D8%B2

https://www.ilna.news/%D8%A8%D8%AE%D8%B4-%D8%A8%D9%86%DA%AF%D8%A7%D9%87-%D9%87%D8%A7-206/844955-%D8%AA%D9%85%D8%B1%DA%A9%D8%B2-%DA%86%DB%8C%D8%B3%D8%AA-%DA%86%D8%B1%D8%A7-%D8%A7%D9%87%D9%85%DB%8C%D8%AA-%D8%AF%D8%A7%D8%B1%D8%AF

چه چیز حافظه را قوی میکند؟

توسط 23 اکتبر 2020

توانمندی انسان در به خاطر سپاری، یادآوری و ذخیره اطلاعات را نیروی حافظه می نامند. قدرت افراد به دلایل ارثی نسبت به هم متفاوت است اما روش های مختلفی برای تقویت حافظه وجود دارد که می توان از طریق آنها قدرت ذخیره اطلاعات را در ذهن ارتقا بخشید. چه چیز حافظه را قوی میکند؟

همه می توانند حافظه شان را تقویت کنند، مگر اینکه دچار بیماری باشند که بخشی از حافظه شان را تحت تاثیر قرار داده باشد. شما با هر هدفی که بخواهید حافظه ی خود را تقویت کنید، ما توصیه هایی برای تان داریم که مفید خواهند بود.

خاطرات واحدهای سازنده ی بیوگرافی درونی ما هستند که به ما می گویند چه کارهایی در طول زندگی خود انجام داده ایم و با چه کسانی در ارتباط بوده ایم. خاطرات نقش مهمی در شکل دهی شخصیت ما به عنوان انسان دارند که به همین دلیل، از دست دادن حافظه در اثر افزایش سن می تواند به معنی از دست دادن حسی که به خود داریم باشد. بسیاری از افراد نگران از دست دادن حفظه و مهارت های ادراکی خود هستند.

اما چه چیزهایی باعث می شود یک عده به مرور زمان با ضعف حافظه مواجه می شوند اما عده ای دیگر همچنان زیرک و با حافظه ای قوی می مانند؟ درست است که ژن ها در بی عیب و نقص ماندن حافظه نقش دارند، اما سبک زندگی و انتخاب هایی که می کنیم نیز نقش مهمی در کیفیت حافظه دارند.

راههایی موثر و متفاوت برای تقویت حافظه

داشتن تغذیه ای سالم، ورزش منظم، کنترل فشار خون و کلسترول و قند خون و سیگار نکشیدن همه و همه از حافظه مراقبت می کنند. درست همان گونه که عضلات ما با فعالیت قوی تر می شوند، حافظه و مهارت های ادراک و شناخت ما نیز با به چالش کشیدن تقویت می شوند.

بعضی از افراد باور دارند با بالا رفتن سن، دیگر نمی توانند چیزهای جدیدی یاد بگیرند اما این درست نیست و در واقع شامل حال مغز با اینهمه توانمندی هایی که دارد نمی شود! مغز شما این پتانسیل را دارد که سلول های جدید و ارتباط های عصبی تازه خلق کند، البته به این شرط که در معرض محرک های درستی قرار بگیرد.

توانایی مغز برای تغییر، رشد و بهبود در طول زندگی، نروپلاستیسیتی (Neuroplasticity) نام دارد. عادت های روزانه ی شما بر چگونگی عملکرد مغزتان اثر می گذارند. قدم های زیادی وجود دارد که برای افزایش قدرت توانایی مغز در جهت تغییر و بهبود حافظه می توانید بردارید.

تقویت حافظه و تمرکز

1. تغذیه ای مفید برای افزایش قدرت مغز

بدن برای عملکرد مناسب خود به سوخت نیاز دارد و مغز هم همینطور است. خوردن غذاهای مناسب و اجتناب از غذاهای ناسالم می تواند یک استراتژی بسیار خوب برای افزایش قدرت مغز و حفظ سلامت آن و یک زندگی سالم باشد.

رژیم غذایی مدیترانه ای

رژیم غذایی مدیترانه ای به عنوان یکی از سالم ترین رژیم های غذایی روی زمین شناخته شده است. این رژیم بر اساس مصرف میوه ها، سبزی ها، غلات کامل، بنشن و حبوبات، چربی های سالم مانند روغن زیتون، مغزها، ماهی و پروتئین کم چرب است.

تحقیقات نشان داده که رژیم مدیترانه ای می تواند از بیماری های مزمن پیشگیری کرده و طول عمر را افزایش بدهد. همچنین ثابت شده که این رژیم غذایی، تاثیرات مثبت بلند مدتی بر عملکرد ادارک و شناخت مغز داشته و حافظه و دقت و تمرکز را تقویت می کند. مصرف روغن زیتون بکر و تصفیه نشده که بخش اصلی رژیم مدیترانه ای است، از حافظه و توانایی یادگیری محافظت کرده و در برابر زوال عقل، به عنوان دفاع عمل می کند.

رژیم غذایی کتوژنیک

رژیم های کتوژنیک، این روزها مورد توجه عموم قرار گرفته اند چون ادعا می شود که برای سلامتی و کاهش وزن مفیدند. رژیم های کتوژنیک، کم کربوهیدرات و پُر چربی هستند. کاهش چشمگیر مصرف کربوهیدرات و جایگزین کردن آنها با چربی ها، بدن را در یک حالت متابولیکی قرار می دهد که به آن کتوسیس گفته می شود.

کتوسیس، کارآمدی بدن در چربی سوزی به منظور تولید انرژی را افزایش داده و از چربی های موجود در کبد، کتون هایی تولید می کند که انرژی مورد نیاز مغز را تامین می کنند.

پژوهش ها نشان داده رژیم کتوژنیک می تواند حافظه را تقویت کند، از عملکرد مغز پشتیبانی کند و احتمال طول عمر را افزایش بدهد.

2. فعالیت بدنی

اگر می خواهید حافظه تان قوی بماند، باید فعال بمانید. ورزش کردن، میزان اکسیژن مغز را بالا می برد و از ریسک بیماری های قلبی و عروقی و دیابت کم می کند که عاملی برای از دست دادن حافظه هستند. ضمنا ورزش کردن از هورمون های استرس کم کرده و تاثیر هورمون های مفید مغز افزایش می دهد.

ورزش کردن، انعطاف پذیری سیستم عصبی یا همان نروپلاستیسیتی ِ ساختارهای خاصی از مغز را تسهیل می کند که نتیجه اش تقویت عملکرد ادراک و شناخت است.

در یک بررسی که روی سلامت مغز افراد بالای 50 سال انجام شد، محققان دریافتند فعالیت هوازی همراه با تمرین مقاومتی، قدرت مغز را بیشتر می کند. فعالیت هوازی، توانایی های ادراکی را بالا می برد و تمرینات مقاومتی نیز حافظه، حافظه ی فعال و عملکرد اجرایی را تقویت می کند.

فعالیت بدنی برای تقویت حافظه

هورمون های خاصی که حین ورزش افزایش می یابند، فاکتورهای رشد نام دارند که به بهبود حافظه نیز کمک می کنند. فاکتورهای رشد، برقرار کننده ی ارتباط میان ورزش و سلامت مغز از طریق هیپوکامپوس هستند.

انجام تمرینات هوازی با شدت متوسط و تمرینات مقاومتی متعادل حداقل به مدت 45 دقیقه در هر جلسه و در بیشتر روزهای هفته، به نفع توانایی های ادراکی و حافظه ی شماست. تحقیقات نیز نشان داده اگر می خواهید چیزی را که همین الان یادگرفته اید خوب به خاطر بسپارید، باید 4 ساعت بعد ورزش کنید.

افرادی که 4 ساعت بعد از یادگیری موضوعی ورزش کرده بودند، نسبت به آنهایی که فورا بعد از یادگیری ورزش کرده بودند، در یاد آوری اطلاعات 2 روز بعد بهتر عمل کردند. ورزش کردن همیشه هم دویدن و وزنه زدن نیست؛ پژوهش ها نشان داده اسب سواری نیز می تواند توانایی ادراکی کودکان را افزایش داده و رقصیدن هم می تواند علائم سالخوردگی مغز را به تاخیر بیندازد.

3. مغزتان را تمرین بدهید

شهرت اپلیکیشن های ورزش مغز، تبدیل به صنعتی میلیارد دلاری شده. اما آیا ورزش های مغزی واقعا مفیدند؟ شواهد نشان داده که جواب منفی است!

برنامه های ورزش و تمرین مغز منجر بهبود در انجام کارها می شود اما حافظه، هوش یا توانایی های ادراکی را تقویت نمی کند. اما تکنیک هایی وجود دارد که می توانید از آنها برای یاد گرفتن کُد گذاری ها و یاد آوری اطلاعات مهم استفاده کنید که به آنها ابزارهای یاد آورانه (mnemonic devices) می گویند.

این متدها زمانی که نیاز دارید مثلا اسامی افراد یا یک رویداد مهم را به خاطر بسپارید می توانند ابرقدرتی برای شما باشند. یکی از این ابزارها، متد لوسی (loci) است که یک جور تصویر سازی ذهنی است. در این روش، شما باید یک سری از وسایل شاخص را که به شما در انتقال مطالب کمک می کنند به خاطر بسپارید.

4. چُرت بزنید

آیا فکر می کنید تقویت حافظه کار سختی است؟ با چُرت زدن هم می توانید حافظه را تقویت کنید. بزرگسالان به 7 تا 9 ساعت خواب شبانه نیاز دارند تا از سلامت فیزیکی و ذهنی خود مراقبت کنند. خوابیدن به ما کمک می کند حافظه ی کوتاه مدت خود را با حافظه ی بلند مدت تلفیق کنیم.

بعد از خواب، بهتر می توانید اطلاعات به ذهن سپرده را به خاطر بیاورید و عملکرد بهتری از نظر حافظه خواهید داشت. اما کمبود خواب، توانایی مغز برای به خاطر سپردن را مختل می کند.

روش تقویت حافظه

خوابیدن، یک راه بی دردسر برای تقویت حافظه است. در یک تحقیق، افرادی که بین جلسات یادگیری، چُرت زده بودند، در تست حافظه توانستند 10 تا 16 کلمه را به یاد بیاورند، در حالیکه افرادی که نخوابیده بودند، فقط توانستند به طور متوسط 7.5 کلمه را به یاد بیاورند.

سایر مطالعات نیز نشان داده که بزرگسالان 65 سال و بالاتر، با یک ساعت خواب بعد ازظهر، عملکرد بهتری در تست ادراک و شناخت خواهند داشت.

لذت بردن بخش مهمی از یادگیری است و سلامت مغز و تقویت عملکردش را موجب می‌شود. هر چه بیشتر از کاری که انجام می‌دهید لذت ببرید احتمال اینکه درگیر آن شوید و به یادگیری‌اش ادامه دهید بیشتر می‌شود. موفق باشید

منبع: https://namnak.com/%D8%AA%D9%82%D9%88%DB%8C%D8%AA-%D8%AD%D8%A7%D9%81%D8%B8%D9%87-.p62334

https://www.tasnimnews.com/fa/news/1397/05/02/1784508/7-%D8%B1%D8%A7%D9%87-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D8%AA%D9%82%D9%88%DB%8C%D8%AA-%D8%AD%D8%A7%D9%81%D8%B8%D9%87-%D9%88-%D9%85%D8%BA%D8%B2